بسم الله الرحمن الرحیم

در آستانه ی سال نو، به بار نشستن «تبسم بیداری اسلامی و جهانی» را بر سیمای ملل آزادی خواه جهان شادباش عرض می نماییم. بدون شک این رستاخیز کوبنده و تحول ساز حاصل تلاش صدها ساله ای علماء، دانشمندان، مجاهدان، ایثارگری شهیدان و... می باشد.

در این میان «سید جمال الدین افغانی» به عنوان‏ سلسله جنبان نهضت های اصلاحی  دو قرن اخیر، بیدارسازی عمومی را در کشورهای اسلامی آغاز کرد، دردهای اجتماعی مسلمین را با واقع بینی خاصی بازگو نمود و راه اصلاح و چاره جوئی را نشان داد. او درمان و ایجاد جامعه ای ایده‏ آل اسلامی را در مبارزه با خود کامگی حکمرانان مستبد، مجهز شدن به علوم و فنون جدید، بازگشت به قرآن و سنت، مبارزه با استعمار خارجی، دمیدن روح مبارزه و جهاد به کالبد نیمه جان جامعه اسلامی و مبارزه با خود باختگی در برابر غرب می دانست.

در عصر ما، پیروزى انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره)  به عنوان مهم ترین پدیده قرن بیستم، وتداوم آن بارزترین عامل گسترش بیداری اسلامی در ملل جهان در  قرن بیست ویکم به حساب می آید. در این دوره عملا بر «مارکسیسم، لیبرالیسم و ناسیونالیسم» خط بطلان کشیده شد....

امام خمینی (ره) به عنوان مصلحی صالح، اندیشمند و مدیر توانا در عرصه دین و سیاست، افکار و اندیشه‏ ها را متوجه اسلام راستین ساخت. بدعت ها و خرافه‏ ها را از مغزها بیرون راند. روابط انسانی انسان ها را بر اساس برابری و برادری و احساس اخوت و همسانی برقرار ساخت. بیداری اسلامی که از مساجد شکل گرفته بود، در مدارس دینی و دانشگاها پرورش یافت. سپس در میان اقشار مختلف جامعه گسترده شد و در مجالس و پارلمان های جهان اسلام، عرض اندام کرد.

با جرأت می توان گفت: استفاده‌ی مسلمانان افغانستان از شیوه پیروزی انقلاب اسلامی در روند جهاد در مقابل تجاوز شوروی، تشکیل جبهه نیرومند مقاومت اسلامی در لبنان و فلسطین و پیروزی آنان در جنگ 33 روزه حزب‌الله در جنوب لبنان و 22 روزه حماس درغزه درمقابل ارتش اسرائیل، مبارزات اصول گرایان اسلامی در عراق، قرار گرفتن اسلامگرایان در رأس حکومت ترکیه، گسترش موج بیداری اسلامی در جنوب خلیج فارس، قیام فراگیر مردم یمن، ارتقای سطح فکری و جوشش نهضت اسلامی پاکستان، استقلال کشورهای آسیای مرکزی، تقویت احساس هویت مذهبی در میان مسلمانان جنوب شرقی آسیا، جان تازه گرفتن بیداری اسلامی با سقوط دیکتاتورها در آفریقا، پیشتازی اخوان المسلمین در انتخابات مجلس مصر، پیروزی اصول گرایان اسلامی در انتخابات تونس و مراکش، روی کار آمدن جنبش‌ اسلامی و مردمی در سودان، احیای جنبش اسلامی در الجزایر، اعلام شریعت اسلام به عنوان اساس قانون‌گذاری در لیبی، گسترش شریعت و احیاگری اسلامی در نیجریه، قرار گرفتن مسلمانان اروپا  و آمریکا درمسیر بازیابی هویت اسلامی خویش و گرایش جوامع غربی به دین مبین اسلام؛ و در نهایت توسعه علمی و دست یابی دانشمندان مسلمان به فناوری های پیشرفته و...، گوشه ای از دستاورد های نهضت و بیداری اسلامی بوده، که بار دیگر شبنم تبسم بیداری را بر رخسار مسلمانان نشاند.

یکی از فداکاری های تاریخ معاصر در سرزمین تمدن ساز افغانستان به وقوع پیوست. مجاهدان افغانستان در سال های جهاد از صمیم قلب باور داشتند که: جهاد در راه‌خدا، دری از درهای بهشت است؛ که خداوند آن‌را به روی دوستان مخصوص خود می‌گشاید. جهاد لباس‌تقوا، زره‌محکم و سپرمطمئن خداوند است. کسی که جهاد را ناخوشایند دانسته و ترک کند، خداوند لباس خواری و ذلت بر او می‌پوشاند.

آنان شهادت را هدیه‌ی‌الهی، میراث اولیاء الله، چراغ هدایت بشریت، فوزعظیم، کمال مطلق، رستگاری قطعی، هجرت‌صادقانه به سوی خدا، پاک‌کننده‌ی همه‌ی پلیدی‌ها، بالاترین فضل، باقیات‌صالحات و گام‌نهادن در مسیر جاودانگی، آزادی روح، اوج تقرب به درگاه خدا، تجلی‌عشق و معامله با خالق یکتا دانسته، واین فرمایش رسول مکرم اسلام(صل الله علیه واله وسلم) را که فرموده است «هیچ قطره‏اى نزد خدا محبوب‏تر از قطره خونى که در راه خدا ریخته شود نیست»، با تمام وجود پذیرا بودند.

 امت سلحشور و میهن‏ دوست سراسر افغانستان با آن اعتقاد پاک، ابهت پوشالی شکست ناپذیرى ارتش شوروی را درهم شکست و این قدرت بزرگ مادى و تسلیحاتى را در نزد جهانیان درمانده و رسوا  نمود و اشغال گران را در سال 1366شمسی، با خفت و خواری از افغانستان فراری داد. و رژیم به جامانده از اشغال‌گران شوروی نیز در بهار 1371 شمسی،  به زباله‌دان تاریخ سپرد.

در این میان خطه ی قهرمان پرور ولایت سرپل افغانستان یکی از نقاطی حماسه‏ سازی است که به برکت وجود بارگاه حضرت یحیی بن زید (علیهما السلام) در سال های جهاد، با وحدت و همدلی با مقاومت کم نظیرشان و تقدیم هزاران شهید، مجروح، مفقود الاثر و تحمل آوارگی،  سال‏هاى پرماجرا و طاقت فرسا را در راه حفظ استقلال کشور پشت سرگذاشت، سنگین ترین تهاجمات اشغالگران را دفع کردند و سخت ترین ضربات را بر ادوات و نفرات نظامی ارتش سرخ وارد آوردند. در شکست ارتش سرخ و بازگشت استقلال کشور، نقش تحسین برانگیز ایفا کردند. سرداران و فرماندهان جهادی و با بصیرت سرپل، با سعه‌ی‌صدر و مطابق با دستور قرآن و سنت رسول گرامی اسلام (ص) و درپیش‌گرفتن اخلاق و رفتار‌اسلامی، با ایثار و فداکاری یکی از مقتدرترین مراکزخط ‌مقدم جنگ در برابر متجاوزان رهبری کردند.

ملت افغانستان امروز نیز همچون گذشته از هشیاری وبصیرت بالایی برخوردارند. عکس العمل سریع و قاطع در برابر قرآن سوزی «گاوچرانان غربی»، حکایت از بیداری این ملت رشید دارد.

در سال های اخیر در پی پیشرفت های خیره کننده علم وفناوری و ورود امکانات الکترونیک درصحنه های مختلف زندگی بشر، جبهه ای جدیدی از مبارزات  را در «دنیای مجازی» گشوده است.

 بدون شک دفاع خردمندانه از مبانی اسلامی در «فضای مجازی» به اندازه سایر ابعاد زندگی از اهمیت بالایی برخوردار است. مدیریت وبلاگ «تبسم بیداری» نیز در راستای انجام وظیفه ای اسلامی و پیام رسانی از مقاومت و ایثارگری شهیدان و رشادت مجاهدت فرزندان اسلام راستین و تمام آزادگان جهان، ایجاد گردید. خوانندگان ارجمند با ارسال آثار و مقالات علمی، فرهنگی و... و ارائه نقطه نظرات و پیشنهادات،  در پربار شدن هرچه بیشتر آن ما را یاری فرمایند. طبیعی است که مدیریت  وبلاگ در نحوه و چگونگی درج مطالب از اختیارات کامل برخوردار خواهد بود.

مدیر وبلاگ