سرتیپ «وسام الحسن»؛ کابوس سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل در لبنان
ساعت ٧:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٩   کلمات کلیدی:
خبرگزاری فارس: سرتیپ «وسام الحسن»؛ کابوس سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل در لبنانسرهنگ «وسام الحسن» رئیس بخش اطلاعات امنیت ملی لبنان که در انفجار جمعه بعد از ظهر منطقه الاشرفیه بیروت کشته شد، متاهل و دارای دو پسر است.

وی متولد سال 1969 است که پیشتر مدیر مراسم دفتر ریاست جمهوری «رفیق الحریری» نخست وزیر فقید لبنان بود.

الحسن در 12 فوریه 2006 به ریاست بخش اطلاعات امنیت ملی لبنان وابسته به اداره کل نیروهای امنیت داخلی منصوب شد و دارای رتبه ستوانی بود.


وی از جمله مسئولان امنیتی لبنان بود که ماموریت توقیف چهار مقام ارشد امنیتی لبنان و همچنین گروه مسلح وابسته به سازمان القاعده در سال 2005 به او داده شد.

در سال 2007 سرگرد الحسن پس از توقیف افراد متهم به دست داشتن در جنایت «عین علق» به رتبه سرهنگی ارتقا یافت.

وی از سال 2006 تا 2010 با در دست داشتن ریاست بخش اطلاعات امنیت لبنان توانست بیش از 30 شبکه تروریستی را در لبنان کشف کند که با رژیم صهیونیستی تعامل داشتند. همچنین موفق شد، چندین گروه تروریستی که در امنیت کشور لبنان اخلال ایجاد می‌کردند را شناسایی و توقیف کند.

در این اواخر نیز الحسن افشا کرد که چه کسی در پس بازداشت «میشل سماحه»، وزیر سابق اطلاع رسانی لبنانی است.

وسام الحسن پیش از هدف قرار گرفتن در انفجار الاشرفیه از یک سفر خارجی بازگشته بود. مسئولان مافوق الحسن از وی همواره به عنوان یک افسر باهوش و با ذکاوت یاد می‌کردند.

وی در طول دوران خدمت خود بیش از 36 شبکه جاسوسی را که برای رژیم صهیونیستی کار می‌کرد و هدف آنها از بین بردن امنیت و ثبات لبنان بود را شناسایی کرد.

آخرین توطئه افشا شده توسط وسام الحسن توطئه بمبگذاری و اجرای عملیات‌ ترور در منطقه شمال لبنان و بازداشت سر شاخه این شبکه و ارائه دلایل و مستندات در دست داشتن وی در این توطئه بود. ـ مرجع: خبرگزاری فارس ـ