3 مسجد جامع در شهر «کولاب» تاجیکستان بسته شدند
ساعت ۳:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٩/۱۳   کلمات کلیدی:
خبرگزاری فارس: 3 مسجد جامع در شهر «کولاب» تاجیکستان بسته شدند«شریف عبدالحمید‌اف» نماینده کمیته امور دینی تاجیکستان در استان «ختلان» از قطع موقت فعالیت 3 مسجد جامع شهر «کولاب» به دلیل نقض قانون ثبت‌نام مساجد خبر داد.

عبدالحمیداف با اشاره به این‌که نمازهای پنجگانه هم‌چنان در این مساجد اقامه شده ولی برگزاری نماز جمعه تا 3 ماه آینده در آن‌ها تعطیل می‌باشد، تصریح کرد که سال گذشته نیز این مساجد با همین دلایل بسته شده‌اند.


بر اساس گزارش کمیته امور دینی شهر کولاب، هفته قبل برگزاری نماز جمعه در 5 مسجد جامع شهر کولاب به دلیل نقص مدارک ثبت‌نام تعطیل شد.

با این وجود، شریف عبدالحمیداف با بیان اینکه قانون باید اجرا شود، خاطرنشان کرد که فعالیت مساجد باید مبتنی بر قانون باشد.

عبدالحمیداف در پاسخ به این سؤال که آیا تاکنون طرفداران گروه‌های دیگر و جریان‌های ضددولتی از جانب مقامات حقوقی و امنیتی بازداشت و یا مشخص شده‌اند، گفت: تا امروز در منطقه کولاب هنوز چنین مواردی کشف نشده است.

در 10 شهر و نواحی منطقه کولاب 562 مسجد عمومی و 57 مسجد جامع از جمله 5 مسجد مرکزی وجود دارد.

در این شهر و نواحی اطراف آن نزدیک به 200 هزار نفر مسلمان زندگی می‌کنند که بیش از 50 درصد آن‌ها در نماز جمعه حاضر می‌شوند.

این در حالی است که نارضایتی اهالی منطقه از قطع فعالیت مساجد جامع در شهر و روستاها مشهود بوده و برخی معتقدند که اینگونه اقدامات پیامد خوبی به دنبال ندارد.