جایگاه ابرقدرتی آمریکا در جهان تا سال 2030 از بین می‌رود
ساعت ۱٢:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٢۱   کلمات کلیدی:
خبرگزاری فارس: جایگاه ابرقدرتی آمریکا در جهان تا سال 2030 از بین می‌رودگزارش جدید ارائه شده توسط شورای اطلاعات ملی آمریکا پیش بینی کرده است که این کشور تا سال 2030 میلادی وضعیت ابرقدرتی خود را از دست خواهد داد اما هیچ کشوری از جمله چین به یک قدرت هژمونیک تبدیل نخواهد شد.

بر اساس این گزارش، قدرت به سمت شبکه ها و ائتلاف های جهان چند قطبی تغییر جهت خواهد داد.

در این گزارش اینطور آمده است که: جهان سال 2030 میلادی اساسا از جهان امروز ما تغییر شکل پیدا خواهد کرد و تا 2030، هیچ کشوری از جمله آمریکا، چین و یا هیچ کشور بزرگ دیگری یک قدرت هژمونیک نخواهد بود.


یافته های طرح شده در این گزارش نشان می دهد که در سال 2030 آنچه دارای تاثیری چشمگیر خواهد بود، توانمندسازی افراد و انتشار قدرت میان کشورها به شبکه های غیر رسمی خواهد بود.

چنین تحولاتی تا حد زیادی ظهور تاریخی غرب از سال 1750 میلادی تاکنون را معکوس خواهد کرد و منجر به احیای اهمیت آسیا در اقتصاد جهانی و طلوع عصر جدیدی از «دموکراتیزه» (به صورت دموکراسی در آمدن) در سطح داخلی و بین المللی خواهد شد.

بر اساس این گزارش، انتظار می رود که افزایش سریع سن جمعیت جهان همزمان با رشد تقاضای منابع ادامه داشته باشد که چنین امری احتمالا به کمبود مواد غذایی و آب ختم خواهد شد.

شورای مطالعات ملی آمریکا در برآوردهای خود به بررسی بدترین و بهترین شکل سناریوهای احتمالی در طول دو دهه آینده پرداخته است.

پیش بینی این شورا در بدترین شکل، خطر رو به رشد درگیری های میان ایالتی و سرخوردگی آمریکا و بن بست های جهانی است و پیش بینی آن در بهترین شکل ممکن مربوط به همکاری آمریکا و چین در طیف گسترده ای از مسائل و در نهایت یک همکاری گسترده تر جهانی است. ـ خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه آمریکایی «یو اس ای تودی»،