مسلمانان دومین گروه مذهبی بزرگ انگلیس
ساعت ٩:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٢٢   کلمات کلیدی:

مسلمانان دومین گروه مذهبی بزرگ انگلیسنتایج سرشماری سال 2011 انگلیس نشان می دهد که جمعیت این کشور (به همراه ولز) طی 10 سال گذشته حدود هفت درصد افزایش یافته که نیمی از این افزایش جمعیت به دلیل حضور مهاجران خارجی بوده است.

جمعیت انگلیس و ولز در سال 2011 میلادی 56 میلیون و 100 هزار نفر بوده که در مقایسه با سال 2001 میلادی هفت درصد افزایش یافته است.


اکثر مهاجرانی که از سال 2001 در انگلیس و ولز ساکن شده اند از کشورهای هند، لهستان و پاکستان هستند. 13 درصد از ساکنان فعلی انگلیس و ولز در خارج متولد شده اند که نسبت به سال 2001 میلادی جمعیت چنین مهاجرانی حدود سه میلیون نفر افزایش یافته است.

در شهر لندن این نسبت بسیار بالا است و تقریبا 33 درصد ساکنان پایتخت انگلیس در خارج از این کشور متولد شده اند.

یافته های سرشماری اخیر در انگلیس نشان می دهد جمعیت سفید پوست و اصیل انگلیسی طی یک دهه گذشته حدود هفت درصد کاهش یافته است.

همچنین کسانی که در فرم های سرشماری سال گذشته، مذهب خود را مسیحی اعلام کرده اند در مقایسه با سال 2001 میلادی حدود 13 درصد کاهش یافته است. به عبارت دیگر در حالی که در سال 2001 میلادی 72 درصد مردم انگلیس و ولز مذهب خود را مسیحی اعلام کرده بودند، این رقم در سال 2011 میلادی به 59 درصد سقوط کرده است.

از سوی دیگر جمعیت مسلمانان انگلیس و ولز طی 10 سال گذشته 8/1 (یک و هشت دهم) درصد افزایش یافته و به دو میلیون و 700 هزار نفر رسیده است. بر اساس این آمار در حال حاضر مسلمانان 8/4 (چهار و هشت دهم) درصد جمعیت انگلیس را به خود اختصاص داده اند و پس از مسیحیان دومین گروه مذهبی بزرگ این کشور به شمار می روند.

در سال 2001 میلادی همچنین 15 درصد ساکنان انگلیس و ولز اعلام کرده بودند که به هیچ گونه مذهبی اعتقاد ندارند اما این رقم در سال 2011 میلادی با 10 درصد افزایش به 25 درصد رسیده است.

همچنین نتایج سرشماری اخیر حکایت از این دارد که تعداد صاحب خانه ها در انگلیس طی یک دهه گذشته حدود چهار درصد کاهش یافته است.

در سرشماری سال گذشته کمتر از 15 میلیون نفر از مردم انگلیس اعلام کرده اند که صاحب خانه هستند. ـ ابنا ـ