ایران و افغانستان دو کشور برادر و هم فرهنگ هستند
ساعت ۳:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱٠/۱٧   کلمات کلیدی:
ایران و افغانستان دو کشور برادر و هم فرهنگ هستند

"حامد کرزای" رئیس جمهوری اسلامی افغانستان عصر روز شنبه با دکتر "سعید جلیلی" دبیر شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در کابل دیدار کرد. کرزای در این دیدار با اشاره به روابط دوستانه و عمیق دو کشور گفت: مناسبات دو کشور در سال های اخیر نتیجه خواست دو ملت و کوشش دو دولت تعمیق یافته است.

رئیس جمهور افغانستان همچنین در این دیدار بر اشتراکات و پیوندهای فرهنگی و تاریخی دو ملت نیز تاکید کرد.


سعید جلیلی نیز در این دیدار گفت: روابط خوب و مستحکم دولت های جمهوری اسلامی ایران و افغانستان مبتنی بر دوستی های عمیق و تاریخی دولت ملت در روزهای غم و شادی است.
وی با ابراز خرسندی از روند شکل گیری و تحکیم دولت ملی در افغانستان بر آمادگی کشورمان برای کمک در عرصه های مختلف با هدف توسعه، امنیت، پیشرفت و رفاه ملت افغانستان تاکید کرد.
وی سابقه درخشان و تاریخی مردم افغانستان را در نپذیرفتن بیگانگان و مبارزه با اشغالگران ستود و آن را سرمایه بزرگی برای دولت افغانستان در حفظ استقلال و حاکمیت ملی این کشور دانست.
در این دیدار هر دوجانب ضمن موافقت روی آغاز نشست های سه جانبه میان افغانستان، ایران و هند، بر ادامه همکاری ها، تقویت نهاد ها و انتقال تجارب میان دو کشور، تاکید کردند.
دبیر شورای امنیت ملی ایران همچنین به طور جداگانه با "محمد کریم خلیلی" معاون دوم رئیس جمهور افغانستان و "رنگین دادفر سپنتا" وزیر امور خارجه افغانستان دیدار و روی مسائل مورد علاقه بحث و تبادل نظر کردند. ـ تنا ـ