پاپ؛ از عضویت در گروه جوانان هیتلر تا عالیترین مقام کاتولیک‌های جهان
ساعت ۸:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱۱/٢٤   کلمات کلیدی:
خبرگزاری فارس: پاپ؛ از عضویت در گروه جوانان هیتلر تا عالیترین مقام کاتولیک‌های جهان

«پاپ بندیکت شانزدهم» روز گذشته در حالی جامعه مسیحیان کاتولیک را شگفت‌زده کرد و در اقدامی که در 600 سال اخیر بی‌سابقه ‌است از کناره‌گیری قریب الوقوع خود از این سمت خبر داد که بسیاری از هواداران وی هنوز از دلایلی که پاپ برای استعفا اعلام کرده است، قانع نشده‌اند.

کمی پس از انتشار این خبر کاتولیک‌های هوادار پاپ بندیکت شانزدهم در میدان «سن‌پیترز» شهر رم حاضر شدند و برای سلامتی وی به نیایش پرداختند.


در پاریس در کلیسای «نوتردام» مراسم ویژه دعا برای پاپ برگزار شد. پیروان کلیسای کاتولیک می‌گویند که پاپ طی هشت سال گذشته خدمات شایسته ای کرده است. یکی از شرکت‌کنندگان در این مراسم گفت: «او با «ژان پل دوم» پاپ قبلی متفاوت بود. ژان پل دوم چهره‌ای بسیار کاریزما بود. اما بندیکت شانزدهم از کلام خدا به سادگی سخن می گوید تا همه آن را درک کنند.»

تردید‌ها درباره کافی بودن دلایل پاپ برای استعفا

آلمانی‌ها به ویژه به این خبر واکنش نشان دادند چرا که هموطن آنان می‌خواهد استعفا دهد و البته چندان هم از این تصمیم استقبال نکردند. یک زن آلمانی گفت: «من فقط دلایل مربوط به بیماری را قبول می‌کنم. البته از نظر تئوری امکان هر اتفاقی وجود دارد که منجر به استعفای داوطلبانه او بشود.» یک آلمانی دیگر نیز گفت: «من استعفای او را در صورتی می‌پذیرم که دلیلش بیماری باشد و او نتواند به این دلیل به کارش ادامه بدهد. اما هیچ دلیل دیگری برای من قابل قبول نیست. هیچ دلیلی.»

یک کاتولیک اسکاتلندی گفت: «در دنیای پاپ‌ها این اتفاقی نادر است. به همین دلیل ممکن است دلیلش مهم‌‌تر از آن چه باشد که به ما گفته‌اند.»

یک زن فرانسوی نیز گفت: «این اتفاق به ندرت رخ می‌دهد. ما فقط شاهد دو یا سه مورد این چنینی بوده‌ایم. او می‌دانست که مریض است. حتی قبل از این که انتخاب شود، مریض بود.»

با این حال یک زن فرانسوی معتقد است: «با توجه به سن او من از این استعفا تعجب نمی کنم. این طبیعی است. بهتر است او را آزاد بگذاریم.»

در خاورمیانه و در بیت لحم نیز کاتولیک‌ها تصمیم پاپ برای استعفا را غیرمترقبه دانستند. آنان امیدوارند که جایگزین وی بتواند برای صلح در منطقه موثر باشد. یکی از شهروندان فلسطینی گفت: «به عنوان یک فلسطینی مسیحی امیدوارم و دعا می کنم که در واقع پاپ جدید دغدغه بیشتری را در خصوص پایان اشغال سرزمین های فلسطینی داشته باشد.»

بیشتر شهروندان مسیحی در بیت‌المقدس چنین امیدی دارند و از تصمیم کناره گیری پاپ بندیکت شانزدهم به نیکی یاد می کنند.

سران جهانی نیز پس از اعلام خبر استعفا حرفی برای گفتن نداشتند غیر از اینکه به تصمیم پاپ احترام می‌گذارند.به عنوان نمونه «اشتفان زایبرت» سخنگوی دولت آلمان  این اقدام هموطن خود را قابل توجه ارزیابی کرد.

حتی رادیو واتیکان - رسانه پاپ - نیز در انتقال این خبر با مشکل مواجه شد و زمان استعفای پاپ را جمعه گذشته اعلام کرد.یکی از رادیو‌های آلمان نیز با اشاره به تیتر روزنامه «بیلد» در سال 2005 که پس از انتخاب پاپ نوشت: «ما پاپ شدیم»، برای اعلام خبر استعفای آتی پاپ اعلام کرد: «ما دیگر پاپ نیستیم.»

در این میان نگاه‌ها متوجه «گئورگ راتزینگر» برادر پاپ شد که گفت از ماه‌ها پیش از تصمیم برادرش برای استعفا آگاه بوده است. با اعلام استعفای پاپ بندیکت شانزدهم خبرنگاران در آلمان به خانه وی رفتند و تلاش کردند در این مورد اطلاعاتی به دست آورند. اما وی اطلاعات چندانی در اختیار خبرنگاران نگذاشت و فقط گفت که استعفای برادرش قطعی است.

گزینه‌های متعدد در صف جانشینی پاپ

طی 15 تا 20 روز پس از استعفای پاپ، باید انتخاب جدید از میان شمار زیادی از گزینه‌های موجود صورت گیرد.

«اُدیلو شرر» و « لئوناردو ساندری» از مهم‌ترین گزینه‌هایی هستند که از کشورهای آمریکای لاتین برای این جایگزینی نامشان مطرح است. «پتر‌ کودوو آپیا تورکسان»، کاردینال غنا از آفریقا و «آنجلو اسکوللا» اسقف اعظم میلان از اروپا نیز اقبال زیادی دارند که به جایگاه پاپ تکیه زنند.

«فدریکو لومباردی» سخنگوی واتیکان تایید کرده است که شورای کاردینال‌ها در ماه مارس تشکیل جلسه خواهد داد و بر این اساس انتظار می‌رود که پاپ جدید با رای 117 کاردینال انتخاب شود و در مراسم عید پاک روز سی و یکم مارس حضور یابد.

البته این اقدام پاپ اگر به دلیل کم‌سابقه بودن، عجیب به نظر می‌رسد اما نگاهی به تحولاتی که از 19 آوریل سال 2005 در کلیسای کاتولیک رخ داده است علاوه بر کهولت و خستگی که پاپ از آنها با عنوان دلایل کناره‌گیری خود از این سمت یاد کرد، دلایل دیگری را برای استعفای دویست و شصت و پنجمین رهبر کاتولیک‌های جهان به ذهن متبادر می‌کند.

کاردینال آلمانی با نام اصلی «یوزف آلویس راتزینگر» 85 سال پیش در شهر«مارکتل» واقع در ایالت بایرن آلمان متولد شد. بد نیست بدانیم که هر ساله به طور متوسط 200 هزار زائر مسیحی به این شهر می‌رند. وی 7 مه 2005 به عالی‌ترین مقام کلیسای کاتولیک انتخاب شد تا به ترویج این مذهب در جهان ادامه دهد. یوزف راتزینگر با الهام از نام قدیس «بندیکت» و «پاپ بندیکت پانزدهم» که طی جنگ جهانی اول پاپ بود، نام بندیکت شانزدهم را برای خود انتخاب کرد. مخالفانش او را به دلیل سرسختی، تحت عنوان تانک آلمانی دوران جنگ، (Panzer) به معنای تانک لقب داده بودند. او در مقام پاپ با مسایل زیادی روبرو بود که در این بخش به صورت گذرا به آنها اشاره می‌شود:

جنجال‌های 8 سال رهبری پاپ

پس از 18 ماه از تصدی این سمت، پاپ بندیکت شانزدهم در 12 سپتامبر سال 2006 مرتکب نخستین اشتباه خود شد.سخنرانی مشهوری که در آن گفت که تفکر مسیحی در مقایسه با اسلام به منطق مجال بیشتری می دهد. این اظهارات به عنوان ربط دادن اسلام با خشونت تعبیر شد. جملاتی که اعتراض مسلمانان جهان را برافروخت.اما در مقابل پاپ آن را یک سوء تعبیر دانست.

سه ماه پس از آن، تنش‌ها با سفر او به استانبول فرو نشست. در این سفر او شانه به شانه یک پیش‌نماز رو به مکه، قبله گاه مسلمانان ایستاد.

رای او بر تقدیس «پیوس دوازدهم» با انتقاد یهودیان همراه شد. یهودیان پاپ پیوس را به دلیل جلوگیری نکردن از اخراج بیش از هزار یهودی ایتالیایی در سال 1943 و فرستادن آنها به اردوگاه‌های نازی سرزنش کردند. پاپ باید از او دفاع می کرد. اما این موضوع بخشی از گذشته پاپ را زنده کرد.

راتزینگر 16 ساله همچون بسیاری خود بخود به عضویت جنبش جوانان هوادار هیتلر در آمد.او به خدمت سامانه ضد هوایی ارتش در آمد اما چند روز قبل از تسلیم آلمان آن را ترک کرد. راتزینگر با شروع جنگ، مدتی سپر تانک ساخت و بعد به نیروی ضدهوایی مونیخ پیوست. با شکست آلمان، مدت زمانی را در اردوگاه زندانیان جنگی متفقین به سر برد. تجربیاتش در اردوگاه جنگی و حزب نازی باعث شد تا به کلیسا روی آورد.

در ژانویه سال 2009، در راستای برقراری آشتی در درون کلیسا ، بندیکت شانزدهم چهار اسقف افراطی را مورد بخشش قرار داد، از جمله «ریچارد ویلیامسون» انگلیسی‌تبار، که چند روز بعد هولوکاست را انکار کرد و گفت: «به باور من هیچ اتاق گازی در کار نبوده است. دویست تا سیصد هزار یهودی در اردوگاه های کار اجباری نازی جان سپردند. اما هیچ یک از آنها در اتاق گاز جان ندادند.»

اما افشای سوء استفاده جنسی کشیشان از کودکان در مدارس مذهبی اوج توجه رسانه‌های جهان به جریان‌های حاشیه مربوط به کلیسای کاتولیک بود. اگر چه پاپ در آوریل سال 2003، در جریان دیدارش از ایالات متحده آمریکا این وقایع را «شرم آور» خواند و پاپ را وادار به عذرخواهی در برابر عموم کرد، اما به وجهه کلیسای کاتولیک به شدت خدشه وارد کرد.

به نظر می‌رسد پرسش‌های بی‌پاسخ مانده در اذهان عمومی درباره چرایی استعفای پاپ و حواشی دوران رهبری وی، سطح انتظارات پیروان کلیسای کاتولیک را از جانشین وی ارتقا دهد که مسلما بر روی تصمیم‌گیری شورای کاردینالی نیز تاثیر خواهد داشت.