عراق ۹۱؛ از غیبت طالبانی تا تحرکات منطقه‌ای برای بی‌ثباتی کشور
ساعت ٦:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱٢/٢۸   کلمات کلیدی:
خبرگزاری فارس: عراق ۹۱؛ از غیبت طالبانی تا تحرکات منطقه‌ای برای بی‌ثباتی کشورعرصه عراق در سال 91 نیز شاهد تحولات و بحران‌های سیاسی متعددی بوده است که نشان می‌دهد هنوز پیامدهای اشغال این کشور از سوی آمریکایی‌ها، گریبانگیر مردم عراق است. البته نباید در عین حال از دستاوردهای دولت دموکراتیک عراق، پس از عقب‌نشینی اشغالگران آمریکایی در اواخر سال 2011 چشم‌پوشی کرد. مهمترین دستاورد‌های این دولت، می‌توان به برگزاری موفق نشست سران اتحادیه عرب در بغداد، میزبانی کنفرانس 1+5 و ایران، بهبود سطح روابط بغداد و کویت و تخلیه اردوگاه اشرف اشاره کرد.

مهمترین تحولات در عرصه عراق به ترتیب زمانی در پی می‌آید:


نشست ملی عراق

یکی از مسائل مهم برای دولت عراق در نخستین ماه از سال 2012 نشست ملی و زمینه‌سازی برای برگزاری آن بود که در همین راستا نیز اعضای فهرست العراقیه به نشست‌های دولت و پارلمان بازگشتند و تا حدودی شکاف‌های موجود میان گروه‌های سیاسی عراق ترمیم شد. پس از آن نیز در 25 مارس (6 فروردین) جلال طالبانی رئیس جمهور عراق خواستار برگزاری موفق این نشست شد اما در نهایت این زمینه‌سازی‌ها به دلیل کارشکنی‌ها از سوی کردستان عراق و فهرست العراقیه، به جایی نرسید.

بازگشت دیپلمات‌ها به عراق

برای نخستین بار پس از 22 سال عربستان سعودی یک سفیر غیر مقیم بغداد را انتخاب کرد.

در 16 آوریل نیز اندونزی برای نخستین بار از سال 2003، سفیر خود در بغداد را تعیین کرد.

تلاش بغداد برای بهبود روابط با کویت

یکی از مهمترین تحرکات بغداد در اوایل سال 91، تلاش برای حل و فصل مشکلات میان عراق و کویت بود. مشکلاتی که از پیامدهای حمله رژیم صدام به کویت بود.

 

در 24 اسفند 90، «نوری مالکی» نخست وزیر عراق به کویت سفر کرد. این سفر با هدف بررسی روابط دوجانبه و تدوین راهکارهایی برای حل مشکلات فیمابین صورت گرفت پس از آن نیز اسامه النجیفی رئیس پارلمان عراق به این کشور سفر کرد. به این ترتیب زمینه‌ای برای بهبود روابط فراهم شد تا اینکه در 30آوریل همین سال (نیمه اول اردیبهشت) ، عراق و کویت 2 توافق نامه در بغداد امضا کردند.

برگزاری نشست سران اتحادیه عرب

این نشست با مشارکت 9 نفر از سران کشورهای عضو اتحادیه عرب و نمایندگان رسمی دولت‌های دیگر در سطوح مختلف برگزار شد.

در 27 مارس ( 8 فروردین) نشست مقدماتی وزرای اقتصاد و تجارت عربی در هتل شرایتون در مرکز بغداد برگزار شد. 29مارس برای نخستین بار از سال 1990 تا 2012 شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت وارد بغداد شد تا در بیست و سومین نشست سران اتحادیه عرب شرکت کند. در این نشست تمام کشورهای عربی به استثنای سوریه حضور داشتند و دمشق بر اساس توافق اتحادیه عرب از این نشست محروم شده بود.

از سرگیری روابط لیبی با عراق

در 22 مارس (3 فروردین) لیبی روابط دیپلماتیک خود با عراق را از سر گرفت. این روابط در زمان حکومت معمرالقذافی در سال 2003 قطع شده بود.

مرگ نخست وزیر اسبق عراق

در 23 مارس (4 فروردین)، « ناجی طالب» نخست وزیر پیشین عراق بر اثر سکته قلبی درگذشت. وی در سالهای 1966 تا 1967 نخست‌وزیر عراق بود.

توطئه‌های جدید علیه دولت مالکی و کارشکنی‌های بارزانی

13 فروردین و آغاز ماه آوریل با هشدار مالکی درباره توطئه‌های خارجی علیه روند سیاسی کشور همراه بود. «طارق الهاشمی» معاون فراری رئیس‌جمهور عراق در همین ماه در استانبول اقامت گزید.

وی به دخالت در حملات تروریستی متهم شده بود. این اتهام موجب شد تا فهرست العراقیه که هاشمی یکی از رهبران آن به شمار می‌رفت ساکت ننشیند و با عدم شرکت در جلسات پارلمان و سپس تحریم این نشست‌ها و بیرون آوردن وزرایش از کابینه مالکی انتقام جویی کند. نخست‌وزیر نیز ناگزیر شد تا برای وزارتخانه‌های بدون وزیر، سرپرست‌هایی انتخاب کند و همین امر موجب شد تا العراقیه وزرایش را به کابینه بازگرداند. اما در مسئله هاشمی هیچ تغییری ایجاد نشد.

پرونده هاشمی موجب شد تا حتی ائتلاف کردستان نیز با بغداد وارد مجادله شود زیرا وی به منطقه کردستان پناه برده بود و کردها نیز از او استقبال کردند و حتی دفاتر موقتی برای او گشودند اما در نهایت هاشمی این منطقه را ترک و به دوحه، عربستان و سپس ترکیه سفر کرد و در استانبول اقامت گزید. در نهایت نیز طارق هاشمی و رئیس دفترش در چندین نوبت به طور غیابی محاکمه شدند و حکم دادگاه نیز در هر بار اعدام بود. نخستین حکم اعدام او در سپتامبر این سال صادر شد.

از دیگر پیامدهای این مسئله، درگیری میان «حسین الشهرستانی» وزیر انرژی کابینه مالکی و دولت منطقه کردستان بر سر قراردادهای نفتی بود. این قراردادها که بدون آگاهی دولت مرکزی امضا می‌شد اعتراض وزیر مالکی را برانگیخت. از سوی دیگر مسعود بارزانی به مالکی اتهام زد و او را به محاربه با کردها متهم کرد و خواستار جدایی منطقه کردستان از عراق شد.

در 28 آوریل (8 اردیبهشت) نشستی میان طالبانی، اسامه النجیفی، مسعود بارزانی، مقتدا صدر رهبر جریان صدر و ایاد علاوی رهبر فهرست العراقیه در اربیل برگزار شد. مهمترین مسئله مطرح در این نشست سلب رای اعتماد از مالکی بود. این امر موجب بروز بحرانی شد که ماه‌ها به طول انجامید اما در نهایت طالبانی اعلام کرد که تعداد نمایندگان پارلمان برای سلب رای اعتماد از نخست وزیر به حد نصاب قانونی نرسیده است.

پس از آنکه بارزانی از سلب رای اعتماد از مالکی ناامید شد جنگ خود علیه نخست وزیر عراق را علنی کرد و تقریبا هر ماه از جدایی منطقه کردستان و اتهام زنی به مالکی سخن گفت.

طرح ابتکاری طالبانی و مسئله کرکوک

رئیس جمهور عراق پس از چندی، یک طرح ابتکاری 8 بندی برای پایان دادن به اختلافات کردستان و بغداد ارائه داد. در 8 می (21 اردیبهشت) نیز مالکی، نشست هیئت دولت خود در استان کرکوک برگزار کرد که کردها آن را عاملی برای تشدید تنش‌ها میان اربیل و بغداد اعلام کردند اما مردم عراق از این اتفاق راضی بودند.

 

انتخاب مجدد عمار حکیم برای ریاست مجلس اعلای اسلامی

در 20 می (31 اردیبهشت) عمار حکیم بار دیگر به عنوان رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق انتخاب شد.

برگزاری نشست 1+5 و ایران در بغداد

در 23 می (3 خرداد)، بغداد پس از برگزاری موفق نشست سران اتحادیه عرب،‌میزبان نشست 1+5 و ایران درباره پرونده هسته‌ای تهران بود.

اعدام منشی ویژه صدام

در 19 خرداد 91، «عبدالحمید التکریتی» منشی ویژه و دست راست صدام دیکتاتور معدوم عراق اعدام شد.

پیگیری مسئله اختلاس‌های رژیم صدام

خرداد 91 همزمان بود با اقدام جدی دولت عراق برای پیگیری مسئله خروج میلیاردها دلار از کشور از سوی عناصر رژیم سابق و دیکتاتوری.

مخالفت بغداد با تجزیه عراق

نخست‌وزیر عراق در پاسخ به زمزمه‌های برخی از استان‌های مرکزی و جنوبی کشور مبنی بر ایجاد اقلیم‌های جداگانه جدید، آن را قاطعانه رد و اعلام کرد که طرح چنین مسئله‌ای در شرایط کنونی عراق یک فتنه و توطئه است.

بسته شدن دفتر اتحادیه عرب در بغداد

در 14 ژوئن (25 خرداد) اتحادیه عرب اعلام کرد که دفتر خود در بغداد را در چارچوب طرح بازسازی ساختار این اتحادیه می‌بندد و دلیل اصلی این اقدام نیز فشار هزینه‌های دفاتر خارجی اتحادیه عرب بوده است.

تشکیل فرماندهی دجله

 

مهمترین اتفاق در تیرماه 91 تشکیل فرماندهی عملیات دجله بود. مالکی به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح، در دوم ژوئیه دستور تشکیل این فرماندهی را صادر کرد تا امنیت دیالی، صلاح‌الدین و کرکوک را بر عهده بگیرد. اما کردها با این مسئله مخالفت کردند و این اقدام را تهدیدی علیه خود پنداشتند. لذا نیروهای پیشمرگ راهی مناطق مورد منازعه شدند و درگیری‌هایی نیز میان دو طرف روی داد در 18 نوامبر نیز نیروهای پیشمرگه در «طوزخورماتو» مانور برگزار کردند تا برای بغداد قدرت نمایی کنند.

سفر کوفی عنان به بغداد

در 9 ژوئیه (19 تیر) «کوفی عنان» به عنوان فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب به سوریه وارد بغداد شد و با مقامات مسئول عراقی درباره بحران سوریه رایزنی کرد.

سفر تحریک آمیز وزیر خارجه ترکیه به عراق

در 12 مرداد، دوم آگوست  2012، «احمد داود اوغلو» وزیر خارجه ترکیه از طریق منطقه کردستان از کرکوک بازدید کرد. این سفر بدون آگاهی بغداد و دولت مرکزی عراق صورت گرفت به همین دلیل بغداد این اقدام آنکارا را تحریک آمیز توصیف کرد و یک روز پس از این اقدام داود اوغلو، بغداد سفیر ترکیه را فرا خواند. در پی این امر دولت عراق از دادن ویزا به «بهتشه لی» رئیس حزب معارض جنبش ملی ترکیه برای سفر به عراق خودداری کرد.

طرح ابتکاری بغداد درباره بحران سوریه

در همین ماه، بغداد بار دیگر اعلام کرد که در امور داخلی سوریه دخالت نمی‌کند و در کنار هیچ یک از طرف‌های درگیر در عراق نمی‌ماند. سپس بغداد در کنفرانس‌ مشورتی درباره سوریه در تهران شرکت کرد. در پایان این ماه، مالکی در کنفرانس سران عدم تعهد در تهران، طرح ابتکاری برای پایان دادن به بحران سوریه ارائه کرد که شامل تشکیل دولتی انتقالی با انتخاب ملت سوریه و مذاکره با معارضان سوری بود.

تخلیه اردوگاه اشرف

در مهرماه 91، هفتمین و آخرین گروه از منافقین از اردوگاه اشرف در استان دیالی خارج و در اردوگاه لیبرتی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد ساکن شد و به این ترتیب پرونده این اردوگاه به طور کامل بسته شد. انتقال کامل منافقین به لیبرتی نخستین و مهمترین گام برای خارج کردن آنها از خاک عراق بر اساس توافقنامه امضا شده میان بغداد و سازمان ملل در اوایل سال 2011 به شمار می‌آید.

با وجود اینکه در طول سال 2012 تعداد زیادی از اعضای این گروهک تروریستی از آن جدا شده و خود را به نیروهای عراقی تسلیم کرده‌اند. اما به دلیل آنکه این گروهک طی 30 سال گذشته ریشه‌های محکمی در عراق دوانیده، به نظر می‌رسد که رهایی بغداد از این تروریست‌ها ساده نباشد. به ویژه که منابع مختلف اعلام کرده‌اند «مسعود رجوی» سرکرده این گروهک ارتباطات ویژه‌ با مقامات مخالف مالکی را حفظ کرده و اخیرا بر این تماس‌ها شدت بخشیده است. وی تلاش دارد با کمک برخی شخصیت‌های عراقی، مقدمات تشکیل ارتش موسوم به «ارتش آزاد عراق» مشابه «ارتش آزاد سوریه» را در مناطق غربی عراق فراهم آورد.

سفر مالکی به روسیه

در8 اکتبر ( 17 مهر) مالکی به روسیه و چک سفر کرد تا قرارداد خرید تسلیحات از این کشورها را امضا کند. اما به دلیل وجود شبهه فساد مالی از سوی مقامات مسئول عراقی، این مسئله نهایی نشد و کار به جایی رسید که «علی الدباغ» سخنگوی دولت عراق به دلیل همین اتهام‌ها، استعفا کرد. البته ناظران سیاسی، آمریکا را در پشت پرده این مسئله و نیمه کاره ماندن قرار داد تسلیحاتی بغداد- مسکو می‌دانند.

سفر وزیر دفاع ایران به بغداد

در همین ماه «احمد وحیدی» وزیر دفاع ایران به عراق سفر کرد و عراق نیز بر تلاش خود برای برقراری روابطی مناسب با تمام کشورهای جهان و همسایگانش تاکید کرد.

سفر اخضر ابراهیمی به بغداد

پس از استعفای عنان و انتخاب اخضر ابراهیمی به عنوان فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب در سوریه او نیز در اکتبر به بغداد سفر کرد و با مالکی بر سر تلاش برای تدوین راهکاری برای پایان دادن فوری به بحران سوریه توافق کرد.

هموار شدن مشکلات میان بغداد و  کویت

در مهرماه، «قیس العزاوی» نماینده عراق در اتحادیه عرب اعلام کرد دولت کویت با حل مسئله مربوط به خطوط هوایی کویت و عراق موافقت کرده است و امیر کویت برای خروج هر چه سریع‌تر عراق از بند هفت منشور سازمان ملل اعلام آمادگی کرده است.

سفر هوشیار زیباری به نوار غزه

وزیر خارجه عراق در 20 نوامبر (30 آبان) به همراه هیئتی 9 نفره از وزرای خارجه عربی در اعتراض به جنگ 8 روزه اسرائیل به نوار غزه، به این منطقه از فلسطین سفر کرد.

سفر بان‌کی‌مون به عراق

در 6 دسامبر(16 آذر)، «بان‌کی‌مون» دبیر کل سازمان ملل به بغداد سفر کرد و با مقامات عراقی به بررسی روابط و مشکلات میان بغداد و کویت پرداخت.

سفر بارزانی به کرکوک

رئیس منطقه کردستان در 10 دسامبر(20 آذر) از کرکوک بازدید کرد و از نیروهای پیشمرگه در این منطقه دلجویی کرد که به اعتقاد برخی این اقدام و قدرتنمایی او نقض قانون اساسی عراق به شمار می‌رفت.

برگزاری کنفرانس بین‌المللی اعلام همبستگی با اسرای عربی و فلسطینی دربند اسرائیل

11 و 12 دسامبر (21 و 22 آذر) بغداد میزبان کنفرانس بین‌المللی اعلام همبستگی با اسرای فلسطینی و عربی دربند زندان‌های رژیم صهیونیستی بود.

بازگشایی کلیسای النجاة در بغداد

پس از آنکه مدتی این کلیسا به دلیل انفجار تروریستی بسته شده بود در نهایت در 14 دسامبر گذشته (24 آذر) کار مرمت آن به پایان رسید و بار دیگر، در آستانه سال نو میلادی افتتاح شد و نخست‌وزیر عراق نیز در این مراسم حضور داشت و سخنرانی کرد.

کلیسای سیده نجاة بغداد در اکتبر 2010 میلادی از سوی برخی عناصر جریان موسوم به دولت اسلامی عراق وابسته به القاعده مورد هجوم قرار گرفت که در نتیجه آن 44 نفر کشته شدند.

سکته مغزی جلال طالبانی

رئیس جمهور عراق در 17 دسامبر (27 آذر) به دلیل سکته مغزی به بیمارستان منتقل و سپس به آلمان اعزام شد. هر چند که پزشکان معالج طالبانی وضعیت او را رو به بهبود توصیف می‌کنند، اما فقدان حضور او در عراق که تلاش داشت به تنش‌های موجود در عراق پایان دهد موجب پیچیده تر شدن اوضاع داخلی عراق شد تا جایی که برخی گروه‌های سیاسی برای جانشینی طالبانی دست به کار شدند و رسانه‌ها به انتشار گزارش‌هایی درباره جانشینان احتمالی او پرداختند.

دستگیری رئیس محافظان رافع العیساوی وزیر دارایی عراق

در اواخر آذرماه،  نیروهای امنیتی عراق با هماهنگی دستگاه قضایی کشور و با حکم بازداشت رئیس محافظان وزیر دارایی را به همراه تعدادی از نیروهای تحت فرمانش دستگیر کردند. وی در همان ابتدای دستگیری، به دخالت داشتن در حملات تروریستی به همراه 9 نیروی تحت فرمانش اعتراف کرد با این وجود سران العراقیة طبق معمول به جنجال‌سازی روی آوردند و تلاش کردند هزینه‌ها را به فرصت‌ها تبدیل کنند. به همین دلیل تظاهرات‌هایی در الانبار عراق برگزار شد که در آن معترضان پرچم‌های رژیم سابق عراق را در دست داشتند.

دعوت مالکی از گروه‌های سیاسی مختلف عراق به گفت‌وگو

نخست وزیر عراق در 28 دسامبر (8 دی) بار دیگر درباره فتنه طائفه‌ای در کشور هشدار داد و خواستار حل مشکلات از طریق گفت‌وگو شد.

افشای دخالت ترکیه در ناآرامی‌ها «الانبار» عراق/ آنکارا شرط گذاشت

آنکارا دی‌ماه به بغداد اعلام کرد که اگر دولت عراق به شروط آن تن دهد، به اعتراض‌های الانبار پایان خواهد داد.  روزنامه عراقی «المستقبل» با اعلام این خبر نوشت که مسئله اعتصاب و نافرمانی مدنی و تظاهرات در استان «الانبار» چیزی جز اعمال فشار علیه دولت عراق نیست.

بنا بر این گزارش، ترکیه پیامی به بغداد داده و در آن اعلام کرده است که اگر بغداد متعهد شود هیچ طرح انتقال نفت یا گاز از طریق اردن را فعال نکند، ترکیه می‌تواند طی تنها یک ساعت به این تظاهرات‌ها پایان دهد.

این نامه همچنین شامل طرحی مبنی بر مذاکره درباره تسلیم «طارق الهاشمی» به بغداد در صورت موافقت دولت عراق با ارائه میزان نفت بیشتر به ترکیه بود. شرط دیگر آنکارا برای مذاکره درباره معاون فراری رئیس جمهور عراق، موافقت با طرح ساخت بزرگترین پالایشگاه نفت و سوخت در مرزهای ترکیه و عراق بود.

تداوم تظاهرات‌ها در استان‌های غربی عراق

ماه‌های پایانی سال 91 با تظاهرات‌های گسترده مستمر در استان‌های غربی این کشور همراه بود. در ابتدا، شرکت‌کنندگان در تظاهرات، خواستار ایجاد اصلاحات در روند اداره کشور بودند اما کم کم، مطالبات جدیدی در این تظاهرات‌ها مطرح شد که برخی از آنها با قانون اساسی عراق در تناقض بود. آزادی تمامی زندانیان حتی آنها که به اتهام حملات تروریستی دستگیر شده‌اند، لغو قانون مبارزه با تروریسم و بعثی‌زدایی از جمله این مطالبات بود.سپس با پررنگ‌شدن نقش القاعده و بعثی‌ها در این تظاهرات‌ها، ندای تشکیل اقلیمی جداگانه برای اهل تسنن در غرب عراق و تجزیه این کشور به گوش رسید. هرچند که اکثریت تظاهرات‌کنندگان و رهبران آنها با این طرح مخالف بودند اما حمایت‌های ترکیه و قطر از تجزیه عراق و انتقا‌م‌جویی آنها از مواضع بغداد در قبال بحران سوریه، موجب شد تا تنش‌ها در عراق افزایش یابد. در این میان القاعده نیز همچنان پروژه ناامن کردن مناطق شیعه‌نشین و پایتخت عراق را دنبال کرد و انفجارهای مستمر موجب قربانی‌شدن ده‌ها شهروند و نظامی عراقی شد.

در این میان شیطنت‌های شبکه‌هایی نظیر الجزیرة و العربیة علیه دولت عراق و بزرگنمایی اعتراض‌های مردمی در عراق، کاملا ملموس بود و کار به جایی رسید که «عزة الدوری» معاون صدام به نقش بعثی‌ها در این اعتراض‌ها اعتراف و برای بازگشت بعثی ها به قدرت ابراز امیدواری کرد.

اظهارات فرستاده سازمان ملل به عراق درباره تظاهرات‌های مردمی

در اواخر دی‌ماه، «مارتین کوپلر» نماینده دبیرکل سازمان ملل در عراق پس از دیدار با آیت‌الله «سید علی سیستانی» مرجع عالی شیعیان در عراق تاکید کرد که برخی مطالبات تظاهرات‌کنندگان غیرواقعی است اما برخی دیگر واقعی هستند.

وی طی یک کنفرانس خبری از عدم وجود یک گفت‌وگوی سالم برای حا و فصل بحران سیاسی جاری در عراق ابراز نگرانی کرد و از دولت عراق خواست تا با خویشتن‌داری و به طور دیپلماتیک با تظاهرات‌های اخیر در کشور، برخورد کند.

کوپلر تاکید کرد که پایبندی به قانون اساسی، گفت‌وگو و دوری از طائفه‌گری و ابراز انعطاف در نحوه تعامل با بحران کنونی عراق، بهترین راهکار برای برون‌رفت از آن است.

نماینده دبیرکل سازمان ملل در عراق افزود که برخی مطالبات تظاهرات‌کنندگان واقعی است اما برخی دیگر نیست و این تظاهرات‌کنندگان باید به قانون اساسی احترام بگذارند و از به زبان آوردن سخنانی که موجب بازگشت عراق به عقب خواهد شد، پرهیز کنند. سازمان ملل به شدت نگران بحران‌های سیاسی کنونی عراق است.

حمله به کمپ لیبرتی

رسانه های خارجی در 21 بهمن، خبری را در خروجی خود قرار دادند مبنی بر اینکه محل اسکان موقت گروهک تروریستی منافقین در پایگاه لیبرتی در جنوب غرب بغداد هدف حمله موشکی قرار گرفت.

رسانه های مختلف خبرهای ضد و نقیضی را در این رابطه اعلام کردند به طوری که تعداد موشک های به کار رفته و تلفات جانی در این حمله در رسانه های مختلف متفاوت بوده است.

بنا بر اعلام سومریه نیوز، فردی به نام «مهدی عقبایی» سخنگوی تبلیغاتی گروهک تروریستی منافقین در بیانیه ای مدعی شد که در این حمله شش نفر از منافقین کشته و 100 نفر زخمی شدند. وی در ادامه سیاست بزرگنمایی این حادثه و بهره برداری تبلیغاتی منافقین از آن اعلام کرد که در میان کشته‌شدگان شماری زن به چشم می خورند. این درحالی است که وزارت کشور عراق با تایید چنین حمله‌ای، تعداد کشته‌ها را یک نفر اعلام کرد.

نخستین پرواز هواپیمایی عراق به کویت پس از 23 سال

در تاریخ 9 اسفند 91، پس از 23 سال توقف در پروازهای هوایی عراق به کویت، وزارت حمل و نقل عراق اعلام کرد نخستین هواپیمای کشور به مقصد کویت، عراق را ترک کرده است.

«کریم نوری» مشاور رسانه ای وزیر حمل و نقل عراق در این باره گفت:‌« این هواپیما وابسته به شرکت هواپیمایی عراق است در نتیجه پرواز آن به مقصد کویت به معنی بازگشایی مجدد خط هوایی میان دو کشور است».

وی افزود:‌« این هواپیما حامل برخی از مسئولان عالی کشور از جمله وزیر حمل و نقل و وزیر امورخارجه بوده است».

کریم نوری این پرواز را نتیجه تلاش های مسئولان دو کشور برای حل مشکلاتی دانست که رژیم سابق عراق برجای گذاشت.

دو کشور اخیرا برای حل مشکلات برجای مانده از حمله نظامی سال 1990 رژیم وقت عراق به کویت به توافق رسیده اند.

اعلام موجودیت ائتلاف انتخاباتی جدید عمار حکیم با حضور 23 تشکل

«جواد البولانی» رئیس جریان «بدأنا» در 12 اسفند خبر داد که ائتلاف این تشکل سیاسی با فراکسیون موسوم به شهروند (مواطن) برای حضور در انتخابات استان‌داری‌ها در دفتر مجلس اعلای اسلامی عراق اعلام موجودیت خواهد کرد.

او گفت که این ائتلاف سیاسی تازه شامل 23 تشکل سیاسی است که مهمترینشان مجلس اعلای اسلامی عراق است.

وی افزود که این ائتلاف شعار «اول از همه شهر من» را مبنای فعالیت انتخاباتی خود قرار خواهد داد.

بولانی افزود که گروهی از نخبگان سیاسی و علمی و شخصیت‌های عشایری نیز در این ائتلاف حضور خواهند داشت.

پس از آن در 21 اسفند به طور رسمی این ائتلاف اعلام موجودیت کرد.

سفر غیر رسمی وزیر خارجه ایران به عراق

«علی اکبر صالحی» وزیر خارجه ایران عصر روز 14 اسفند در سفری غیر رسمی وارد فرودگاه نجف اشرف شد و در جمع خبرنگاران اظهار داشت که مذاکرات ایران و 1+5 دارای نتایج مثبتی بود.

وی با ابراز امیدواری از نتایج این نشست، افزود: ما باید اقدامات بیشتری را برای دستیابی به نتایجی که همه طرف‌ها را راضی کند، اتخاذ کنیم. مهم این است که ایران در مسیر صحیحی قرار دارد.

26 فوریه گذشته دور جدید مذاکرات ایران و 1+5 در قزاقستان برگزار شد.

وزیر خارجه ایران در این سفر همچنین با برخی از مراجع دینی در نجف اشرف دیدار کرد.

وی در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری عراقی «نون» در نجف اشرف اعلام کرد که سفرش به عراق یک سفر شخصی است نه رسمی و وی برای زیارت عتبات عالیات، دیدار با مراجع و شرکت در پرده‌برداری از پنجره‌های جدید ضریح جدید امام حسین (ع) در کربلای معلی به عراق آمده است.

بازگشت طالبانی به عراق پیش از نوروز

برخی رسانه‌ها در تاریخ 17 اسفند اعلام کردند که حال رئیس‌جمهور عراق که در بیمارستانی در آلمان بستری است رو به بهبود است و وی به احتمال زیاد تا پیش از نوروز به عراق باز خواهد گشت اما در 27 اسفند این خبر از سوی برخی مقامات کردستان عراق تکذیب شد.

عراق سفیر خود را از دوحه فرا می‌خواند

درتاریخ 20 اسفند برخی رسانه‌های عراقی نوشتند: در پی اتهامات مسئولان عراقی به قطر مبنی بر حمایت از تظاهرات و ناآرامی‌های اخیر عراق و نفوذ عوامل این کشور در میان تظاهرات‌کنندگان عراقی، نوری مالکی نخست وزیر عراق درصدد است که «جواد الهنداوی» سفیر عراق را از قطر فرا خواند.

سایت خبری "وطن" به نقل از یک منبع آگاه در پایگاه عراقی «الکتابات» نوشت: نوری مالکی دراین‌باره با مشاوران نزدیک خود و مسئولان حزب الدعوه مشورت کرده و در نشست اخیر خود با اعضای کابینه عراق در روز سه شنبه گذشته نیز در این‌باره رایزنی‌هایی انجام داده است و تقریبا به این توافق رسیده‌اند که جواد الهنداوی سفیر عراق در قطر - که درحال حاضر در بغداد به سر می برد - به دوحه بازنگردد.

ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری مالکی نخست وزیر عراق، همواره قطر را به دخالت در امور داخلی عراق متهم می کند.

«مفید البلداوی» نماینده ائتلاف دولت قانون عراق در جمع خبرنگاران گفت: قطر در امور عراق دخالت می‌کند و با وارد کردن عناصر تروریست به استانهای الانبار و نینوا از طریق منطقه کردستان عراق و سوریه فتنه‌انگیزی می کند و به این ترتیب دوحه حامی عناصر تروریستی است و آنها را مورد حمایتهای مالی و پشتیبانی خود قرار می دهد.

بلداوی افزود: دخالت های قطر در امور عراق، واضح و آشکار است و این کشور با ترکیه برای اجرای طرح های شک برانگیز در منطقه همکاری می کند.

وی تاکید کرد دولت عراق و وزارت امور خارجه این کشور باید ادله‌ای را که درباره دخالت آشکار قطر در امور عراق و نفوذ عوامل این کشور در میان تظاهرات‌کنندگان عراقی در دست دارند، به سازمان ملل ارائه کنند.

تلاش ناکام وزیر دارایی عراق برای فرار به اردن

یک منبع آگاه اعلام کرد که عصر 21 اسفند، «رافع العیساوی» وزیر دارایی مستعفی عراق، تلاش کرده است تا وارد اراضی اردن شود.

 

 

بر اساس این گزارش، عیساوی در این تاریخ خود را به مرزهای عراق و اردن رساند و از برخی کارمندان سفارت عراق در اردن برای ورود به این کشور، کمک خواست اما کارمندان سفارت این درخواست را رد کردند زیرا وی رسما در دولت عراق دیگر هیچ سمتی ندارد.

این منبع که خواست نامش فاش نشود گفت: کارمندان سفارت به عیساوی اعلام کردند که وی هیچ سمتی در دولت عراق ندارد و نمی توان از او استقبال کرد. ضمن اینکه وی تحت تعقیب قضایی قرار دارد و همین امر موجب شد که او به استان الانبار بازگردد.

رسانه‌ها همچنین اعلام کردند که یکی از منازل عیساوی در استان الانبار مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفت اما وی در منزل نبود.

این منبع افزود که عیساوی احتمالا در پی این اقدام به سفر به اردن روی آورده است.

«مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق نیز خبر تلاش دولت عراق برای دستگیری وزیر دارایی مستعفی عراق را تایید کرد و گفت که نیروهای امنیتی عراق در دستگیری وی ناکام ماندند.