دادستانی عربستان خواستار صدور حکم اعدام روحانی شیعه شد
ساعت ٦:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٧   کلمات کلیدی:

دادستانی عربستان خواستار صدور حکم اعدام روحانی شیعه شدروز گذشته ـ سه شنبه 6 فروردین ـ در اولین جلسه از دادگاه شیخ باقر النمر در دادگاه جنایی ریاض، دادستانی عربستان صدور حکم اعدام برای او را خواستار شد.

رسانه های سعودی گزارش دادند که دادستانی کل خواستار اجرای حکم «حد محاربه» در مورد شیخ نمر پنجاه و پنج ساله شد و وی را به تحریک طائفه گرایی و تشویق افراد به ارتکاب جرم و اقدامات تروریستی و قتل نیروهای امنیتی متهم کرد.


سال گذشته مقامات عربستانی فهرستی منتشر کردند که در آن بیست و سه تن از اهالی منطقه «العوامیه» که زادگاه شیخ نمر است آورده شده بود و آنها متهم شده بودند که اقداماتی بر ضد امنیت کشور انجام داده اند و تا کنون ده نفر از این فهرست بازداشت شده اند.

اتهامات دیگری از جمله تخریب دارایی های دولت دخالت در امور کشور بحرین و تشویق به انجام فعالیت های مجرمانه به شیخ نمر وارد شده است.

دادستان کل شیخ نمر را که از جولای گذشته در بازداشت به سر میبرد به ایجاد فتنه و اخلال در وحدت ملی کشور عدم وفاداری به وطن، توهین به سران و روحانیان کشورهای حاشیه خلیج فارس و تهدید به استفاده از نیروهای خارجی متهم کرده است.

روزنامه های عربستانی تأکید کردند که شیخ نمر از دادگاه خواست که به او مهلتی بدهد تا با تعیین وکیل از خود دفاع کند.

شیخ باقر النمر ‌روحانی شیعی برجسته عربستانی، همواره در خطبه‌های نماز جمعه و خطابه هایش نه تنها از آل سعود انتقاد می‌کند بلکه از منتقدان سرسخت برخی از رژیم‌های عربی حوزه خلیج فارس از جمله آل خلیفه است. ـ ابنا