بیانیه شورای علمای بحرین در محکومیت تخریب 38 مسجد توسط آل خلیفه
ساعت ٦:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱۸   کلمات کلیدی:

بیانیه 9 ماده ای شورای علمای بحرین متن این بیانیه به این شرح است:

«وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّن مَّنَعَ مَسَاجِدَ اللهِ أَن یُذْکَرَ فِیهَا اسْمُهُ وَسَعَى فِی خَرَابِهَا أُوْلَئِکَ مَا کَانَ لَهُمْ أَن یَدْخُلُوهَا إِلَّا خَآئِفِینَ لهُمْ فِی الدُّنْیَا خِزْیٌ وَلَهُمْ فِی الآخِرَةِ عَذَابٌ عَظِیمٌ». (البقرة:114)

مساجد، خانه های خدا و محراب های عبادت و مراکز جنبش امت و منبع نورافشانی به امت و نماد قدرت و سربلندی و مراکز مقدس و محترم نزد تمام ادیان و ملت ها هستند و تجاوز به مساجد، تعدی به خداوند و مقدسات مسلمانان و زیر پا نهادن تمام مرز ها و نقض تمام ارزش های الهی و قوانین بین المللی محسوب میشود که در تمام این قوانین، شعایر دینی محترم هستند.


ما در این هفته که هفته مساجد تخریب شده است، یاد میکنیم از جنایت تخریب بیش از 38 مسجد در بحرین.  روز یازدهم آوریل 2011(22فروردین 1390) ، بولدوزر های نظام حاکم، در سایه قانون وضعیت اضطراری که به کشور تحمیل شده بود و به نیروهای امنیتی و ارتش اختیار تام برای سرکوب مردم میداد، حمله خود را آغاز کردند تا مساجد بحرین را ویران و با تمام محتویات آنها از جمله قرآن با خاک یکسان کنند و هیچ اعتنایی به احساسات مردم نکنند و به این ترتیب شنیع ترین جنایت توسط حکومتی که ادعای اسلام دارد رقم خورد، جنایتی که تاریخ همانند آن را سراغ ندارد.

* صفحه ای سیاه در تاریخ نظام سیاسی بحرین

ما هم اکنون در دومین سالگرد این جنایت هولناک و تجاوز گنهکارانه تخریب این مساجد بر امور زیر تاکید میکنیم:

اول: این جنایت باید به عنوان صفحه ای سیاه در تاریخ نظام سیاسی بحرین و لکه ننگی بر پیشانی حکومتی که ادعای اسلام دارد، تا ابد در تاریخ بماند و هیچگاه نباید این جنایت را فراموش کنیم تا شاهدی باشد بر ستم و جنایتی که در این روزگار بر بحرین روا داشته شد.

دوم: ما همچنان خواستار مجازات مرتکبان این جنایت فجیع هستیم و به هیچ وجه از خواسته خود کوتاه نمی آییم.

سوم: این مساجد باید دوباره در محل خود به شکل کامل و با احترام و شکوه تمام بازسازی شود و مقامات بحرین، مسؤولیت شرعی و قانونی بازسازی این مساجد را بپذیرند.

چهارم: باید قانونی واضح و صریح مبنی بر حمایت از مساجد و مقدسات در برابر هرگونه تجاوز و بی حرمتی در آینده تصویب شود.

* خواسته ای به حق، که هنوز علمی نشده است

پنجم: ما خواستار ثبت و سند سازی برای زمین تمام مساجد و اوقاف هستیم که بسیاری از آنها ضایع شده و جزء املاک خصوصی قرار گرفته. ضروری است که این اسناد باید به گونه ای تصحیح شود که این حقوق بازگردانده شود و راه بر متجاوزان به موقوفات شرعی بسته شود.

ششم: ما هرگونه سخت گیری بر مؤمنینی که مایل به احیای این مساجد از طریق ادای نماز هستند را محکوم میکنیم؛ چرا که این یک حق قانونی و شرعی است که هیچکس نمیتواند آن را سلب کند.

* درخواست از کشورهای اسلامی و سازمان های بین المللی

هفتم: از تمام کشورهای اسلامی و سازمان های بین المللی میخواهیم به وظیفه خود در محکوم ساختن صریح و روشن این اقدام از جانب حکومت بحرین عمل کنند و از مسؤولان بحرین در این باره توضیح بخواهند و خواستار بازسازی تمام این مساجد شوند و این جنایت را در سطح بین المللی به ثبت برسانند که این جنایت در قانون بین الملل، از برجسته ترین موارد نقض حقوق بشر میباشد.

هشتم: ما هرگونه تجاوز و محدود ساختن آزادی های دینی در بحرین را محکوم میکنیم. مساجد باید به وظیفه خود در تربیت و آگاه سازی مردم و تربیت نسلی مؤمن و مرتبط با خداوند سبحان و ملتزم به ارزش ها و احکام دینی عمل کنند. محدود ساختن مساجد و جلوگیری از فعالیت آنها به منزله تعطیل مساجد و تلاش برای تخریب آنها میباشد. مسجدی که نتواند نقش خود را در جامعه داشته باشد و امکان سخنرانی دینی و نماز جمعه و جماعت در آن نباشد چه معنایی دارد؟

* این جنایات، ناشی از نابسامانی اوضاع کشور است

نهم: فاجعه تخریب مساجد در بحرین یکی از نتایج اوضاع نابسامان سیاسی کشور است. زمانی که نظام سیاسی کشور مقبولیت مردمی خود را از دست بدهد و ابزارهای قانونی نظارتگر وجود نداشته باشد و مردم در قوه مقننه و مجریه نماینده ای نداشته باشند و کشور فاقد دستگاه قضایی پاک و کارآمد باشد، طبیعی است چنین جنایات بزرگی اتفاق بیفتد.

از این رو تاکید می کنیم که تنها راه برون رفت از بحران های کشور، از جمله بحران آزادی های دینی در تحقق نظام سیاسی مقبول مردمی نهفته است، نظامی که بتواند از حقوق مردم و آزادی های دینی آنها حمایت کند.

دهم: از تمام مؤمنان این ملت با اخلاص و سربلند و فداکار میخواهیم برای دفاع از مقدسات و ثابت کردن حضور امت در تمام مسایل، در تمام برنامه ها و فعالیت های هفته مساجد تخریب شده شرکت کنند تا این پیام روشن و صریح را به همگان برسانیم که ما همواره مدافع حقوق دینی و ملی خود خواهیم بود و ذره ای از این حقوق عقب نخواهیم نشست. ـ خبرگزاری حوزه ـ