ویکی‌لیکس ۱.۷ میلیون اطلاعات دیپلماتیک آمریکا را منتشر کرد
ساعت ٧:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱٩   کلمات کلیدی:
خبرگزاری فارس: ویکی‌لیکس ۱.۷ میلیون اطلاعات دیپلماتیک آمریکا را منتشر کرد«جولیان آسانژ» بنیانگذار سایت «ویکی‌لیکس» اعلام کرد که بزرگترین مجموعه قابل جستجو از اسناد دیپلماتیک آمریکا را به وجود آورده است.

بر اساس این گزارش، ویکی‌لیکس، بیش از 1.7 میلیون گزارش دیپلماتیک و اطلاعات آمریکا از دهه 1970 را منتشر کرده است و آسانژ اعلام کرده است که محدوده و گستره وسیعی از فعالیت آمریکا در سراسر جهان را منتشر کرده است که این کلکسیون اطلاعات مربوط به دوره‌ای می‌شود که «هنری کیسینجر» بعنوان وزیر خارجه آمریکا و مشاور امنیت ملی آمریکا فعالیت می‌کرد.


آسانژ از ژوئن سال گذشته میلادی تاکنون در سفارت اکوادور در لندن است تا به سوئد، استرداد نشود زیرا در سوئد به دلیل اتهاماتی چون رابطه نامشروع با دو نفر از طرفداران ویکی‌لیکس در سال 2010، تحت تعقیب است.

بنیانگذار ویکی‌لیکس اتهامات وارده را رد کرده است و اعلام کرد که تمامی این اتهامات با انگیزه سیاسی همراه بوده است و در واقع  این اتهامات را بخشی از کمپین افترا زدن به وی به دلیل افشا کردن اسناد محرمانه دانست.

وب‌سایت ویکی‌لیکس در سال 2010 بیش از 250 هزار اسناد محرمانه آمریکا را فاش کرد و جدیدترین کلکسیون اسناد مربوط به آمریکا، تحت عنوان «کتابخانه عمومی دیپلماسی آمریکا» (PlusD)، شامل اسناد دیپلماتیک، اطلاعات و مکاتبات کنگره‌‌ای از آغاز سال 1973 تا پایان 1976 می‌شود.

بر اساس این گزارشات، اکثر مکاتبات یا توسط هنری کیسنجر نوشته شده بود یا برای او فرستاده شده بود و هزاران سند با پیام «محرمانه» مهر شده بود که این اسناد تا بحال فاش نشده بود و در آرشیو ملی آمریکا قابل مشاهده نبود.

آسانژ به پرس آسوسیشن انگلیس گفت که این اطلاعات را در زمان اقامت اجباری در سفارت اکوادور جمع‌آوری کرده است.

ویکی‌لیکس، بزرگترین کلکسیون قابل جستجو از اسناد محرمانه آمریکا یا اسنادی که قبلاً محرمانه بوده است و همچنین ارتباطات دیپلماتیکی این کشور می‌شود.

فارس به نقل از شبکه «بی بی سی»،