پیمان همکارى‌هاى استراتژیک آمریکا و افغانستان امضا شد
ساعت ٩:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٢/۱۳   کلمات کلیدی:

باراک اوباما در سفری (دزدکی) و غیر منتظره شب گذشته وارد کابل شد و با حضور در کاخ ریاست جمهوری افغانستان، سند همکارى‌های‌ استراتژیک کابل – واشنگتن را با حامد کرزی امضا کرد.

خبرگزاری فارس: پیمان همکارى‌هاى استراتژیک آمریکا و افغانستان امضا شد

سند یاد شده، ساعت 12 شب گذشته، به وقت افغانستان در کاخ ریاست جمهورى با حضور مقامات بلند پایه 2 کشور به امضا رسید.


رئیس جمهور افغانستان در هنگام امضای این سند، گفت: با امضاى این سند فصل جدیدی در روابط کابل- واشنگتن، ایجاد خواهد شد.

امضای این پیمان تهدیدی علیه هیچ  کشوری نیست

کرزی اظهار داشت: امضای سند همکاری استراتژیک میان افغانستان و آمریکا تهدیدی علیه کشور دیگری نیست و امیدوارم این سند ترقی و رفاه در افغانستان و امنیت در منطقه شود.

رئیس جمهور افغانستان اظهار داشت: مردم افغانستان در 3 دهه گذشته رنج‌های زیادی را متحمل شده‌اند و قربانی‌های بی‌شمار مردم افغانستان برای برقراری صلح و امنیت تاکنون نتیجه نداده است.

سند مشترک استراتژیک نشانه اراده‌ مبارزه با تروریسم

وی با بیان این که مضای سند استراتژیک میان کابل - واشنگتن، نشان بارزی از اراده مشترک برای مبارزه با تروریسم و کمک به صلح و امنیت جهانی و صلح و امنیت افغانستان است، گفت: این سند باعث مصونیت و سعادت مردم افغانستان خواهد شد.

امضای سند استراتژیک پس از اجرای 2 موافقتنامه

رئیس جمهور درادامه افزود: سند همکاری‌های استراتژیک پس از آن امضا شد که موافقتنامه واگذاری تمامی زندان‌هایی آمریکا در خاک افغانستان و افغانی شدن عملیات‌های ویژه و شبانه واگذار شد.

مردم افغانستان در 3 دهه اخیر از امنیت محروم بوده‌اند

کرزی اظهار داشت: امنیت زمانی در یک کشور مفهوم خواهد داشت که حریم خصوصی شهروندان آن از مداخلات خلاف قانون، در امان بوده و مردم زندگی امنی داشته باشند.

وی تصریح کرد: مردم افغانستان در 3 دهه اخیر از امنیت محروم بودند و این مسئولیت دولت افغانستان است تا آرزوی مردم را برای رسیدن به یک زندگی بهتر و مصون به واقعیت مبدل کند.

انتقال مسئولیت امنیت به نیروهای افغان قبل از سال 2014 به پایان می‌رسد 

رئیس جمهور افغانستان، سال‌های آینده را برای افغانستان سرنوشت‌ساز و مهم خواند و افزود: مردم افغانستان مصمم هستند تا روند انتقال مسئولیت امنیتی را از نظامیان خارجی به نیروهای افغان قبل از سال 2014 به پایان برسانند.  تکمیل روند انتقال مسئولیت‌های امنیتی زمینه خروج نظامیان خارجی را فراهم می‌کند

کرزی با بیان این که با تکمیل شدن روند انتقال مسئولیت‌های امنیتی زمینه خروج نظامیان خارجی از افغانستان فراهم می‌شود، اظهار داشت: پس از آن افغانستان روابط خود را با جهان در مرحله جدیدی آغاز خواهد کرد.

هزینه جنگ برای 2 کشور سنگین بوده است

پس از حامد کرزی، اوباما با اشاره به جنگ طولانی افغانستان گفت که هزینه‌های جنگ برای هر 2 کشور بسیار سنگین بوده است و  برای افغانستان آرزوی صلح و ثبات کرد.

افغانستان روزهای سختی را در پیش دارد

اوباما با بیان این که افغانستان روزهای سختی را در پیش دارد افزود: سرنوشت افغانستان باید به دست خود مردم افغانستان رقم زده شود و آینده کشور خود را در اختیار داشته باشند.

اوباما اظهار داشت: ما خواستار ادامه جنگ افغانستان نیستم، بلکه تلاش می‌کنیم تا این جنگ پایان یابد.

آمریکا خواهان حضور دائمی در افغانستان نیست

رئیس جمهور آمریکا گفت: آمریکا خواهان حضور دائمی در افغانستان نیست، بلکه می‌خواهد در آینده امنیت افغانستان توسط خود مردم افغانستان تأمین شود.

وی افزود: مردم افغانستان پس از انتقال کامل روند واگذاری امنیت، شاهد حضور نظامیان، کاروان‌های نظامیان خارجی و گشت این نظامیان در جاده‌ها و شهرها نخواهند بود. 

اوباما شب گذشته وارد افغانستان شد و پس از امضای سند استراتژیک که پیش‌نویس آن از قبل آماده شده بود، به پایگاه هوایی بگرام برگشت و از آن جا سخنانی را خطاب به مردم آمریکا ارائه کرد. این سومین سفر وی در افغانستان در جریان ریاست جمهوری وی است.

سندی که شب گذشته میان رؤسای جمهور 2 کشور به امضا رسید، قرار است برای تصویب به پارلمان افغانستان ارائه شود و پس از تصویب آن توسط پارلمان افغانستان، جنبه قانونی پیدا خواهد کرد.

منبع خبر: خبرگزاری فارس