واشنگتن ۱.۴ ترلیون دلار هزینه‌ جنگ‌های ناکام خود کرده است
ساعت ۸:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٦/۱٩   کلمات کلیدی:

آمریکا درحالی طبل جنگ علیه سوریه را می‌کوبد که هیچ‌گاه از ناکامی‌ها و شکست‌هایش در جنگ‌های گذشته درس عبرت نگرفته است و نگاهی به تاریخ این کشور نشان می‌دهد که دولت‌های مختلف این کشور از اواخر قرن 18 میلادی تاکنون جنگ‌های بی‌شماری را به بهانه‌های واهی و جنون‌آسا در سراسر جهان به راه انداخته‌اند.

طی سال‌های 1775 تا 1783 میلادی آمریکا علیه انگلیس جنگی را به راه انداخت تا از امپراتوری وقت انگلیس جدا شود و استقلال خود را اعلام کند. این جنگ که هشت سال طول کشید و منجر به استقلال آمریکا شد، خسارات مادی را متحمل این کشور کرد که 2.4 میلیارد دلار برآورد شده بود، در حالی‌که در این جنگ 4486 آمریکایی نیز کشته شدند.


- طی سال‌های 1801 تا 1805 میلادی آمریکا اولین دور از جنگ‌های خود در شمال آفریقا و علیه کشورهای الجزایر و تونس و لیبی را به راه انداخت که در آن زمان تابع امپراتوری عثمانی بودند. این جنگ‌ها چهار سال طول کشیدند و هزاران نفر را قربانی کردند.

- پس از هفت سال و در سال 1812 آمریکا بار دیگر وارد جنگی شد که تا سال 1815 میلادی به طول کشید و این بار این جنگ علیه انگلیس و کانادا انجام شد که هزینه‌ای بالغ بر 1.6 میلیارد دلار برای آمریکا در برداشت و 2260 نفر را نیز قربانی کرد.

- هنوز جنگ آمریکا با کانادا و انگلیس پایان نیافته بود که آمریکا جنگ دیگری را علیه الجزایر و تونس و لیبی به راه انداخت تا این جنگ نیز 5 سال به درازا بکشد و در اینجا نیز متحمل میلیون‌ها دلار ضرر و خسارت شود.

- طی سال‌های 1846 تا 1848 میلادی آمریکا این بار درگیر جنگی با همسایه جنوبی خود مکزیک شد. هزینه این جنگ دو ساله برای آمریکا 2.4 میلیارد دلار و کشته شدن 58220 نفر بود.
- در سال 1861 میلادی جنگ خونین داخلی آمریکا آغاز شد و در سال 1865 پس از چهار سال به پایان رسید که 750 نفر بر اثر آن قربانی شدند که معادل تمام قربانیان آمریکا در جنگ‌هایی بود که آنها را انجام داده بود. هزینه این جنگ داخلی آمریکا بالغ بر 79.7 میلیارد دلار برآورد شده بود.

سال 1865 در واقع سالی بود که آمریکا جنگ‌های وحشیانه خود علیه سرخپوستان آمریکا، صاحبان اصلی این قاره را به راه انداخته بود که 26 سال طول کشید.

- پس از آن و در سال 1898 آمریکا با اسپانیایی‌ها درگیر شد. اما این جنگ یک سال بیشتر طول نکشید و هزینه‌ای بالغ بر 9 میلیارد دلار و 4435 کشته برای آمریکا در برنداشت، اما موجب شد تا آمریکا به عنوان یک کشور ابرقدرت پای به عرصه بین المللی بگذارد.

-  در سال 1899 میلادی آمریکا علیه فیلیپین به راه انداخت که تا سال 1902 میلادی یعنی اوایل قرن بیست ادامه داشت.

- در سال 1914 تا 1918 میلادی آمریکا به جنگ جهانی اول پیوست. هزینه ورود آمریکا به جنگ جهانی اول 334 میلیارد دلار به همراه کشته شدن 116516 آمریکایی بود.

- در حالی‌که آمریکا درگیر جنگ جهانی اول بود، در سال 1910 بار دیگر درگیر جنگ با مکزیک شد که تا سال 1919 میلادی ادامه یافت و به جنگ مرزها معروف شد.

- پس از آن آمریکا برای 22 سال درگیر جنگی نشد، تا اینکه در سال 1941 وارد جنگ جهانی دوم شد و در سال 1945 در اواخر این جنگ اقدام به بمباران شیمیایی شهر هیروشیما کرد. در این دور از جنگ‌ها آمریکا 4.1 میلیارد دلار هزینه کرد و 405399 نفر را قربانی کرد.

- تمام این آمار و ارقام مانع از ورود آمریکا در جنگ دیگری نشدند و این بار قرعه به نام کره شمالی افتاد تا طی سال‌های 1950 تا 1953 میلادی وارد جنگ با این کشور شود که هزینه‌ای بالغ بر 341 میلیارد دلار برای این کشور در برداشت و 36574 نفر را قربانی خود کرد.

- ده سال بین سال‌های 1964 تا 1975 آمریکا خود را درگیر جنگ ویتنام کرد و از ارتکاب وحشیانه‌ترین کشتارها وقتل‌ها امتناع نکرد تا 58220 نفر را قربانی جاه طلبی‌های خود کند. هزینه این جنگ برای آمریکا 738 میلیارد دلار برآورد شد.

- جنگ بعدی آمریکا جنگ خلیج فارس در سال 1990 برای آزادی کویت بود که یک سال به طول انجامید و آمریکا 102 میلیارد دلار برای آن هزینه کرد.

- در سال 1995 میلادی آمریکا وارد جنگ بوسنی و هرزگوین به عنوان یکی از اعضای ناتو شد. بهانه آمریکا در این جنگ حمایت از اقلیت‌ها و دفاع از مسلمانان بود، اما خیلی زود آشکار شد که هدف اصلی آمریکا تسلط بر بخش قابل توجهی از قاره اروپا بود.

- در ابتدای قرن بیست و یک و به طور مشخص در سال 2001 آمریکا خود را درگیر جنگ افغانستان کرد و در واقع این کشور را به بهانه مبارزه با تروریسم و سازمان «القاعده» به اشغال خود درآورد تا پس از 12 سال این جنگ همچنان ادامه داشته باشد و بر اساس آمارهای رسمی 600 میلیارد دلار برای آمریکا هزینه در برداشته باشد.

- در سال 2003 میلادی آمریکا جنگ علیه عراق را به بهانه‌های مختلفی همچون تملک سلاح‌های کشتار جمعی توسط رژیم سابق این کشور به راه انداخت و چیزی جز نابودی کشور عراق و غارت ثروت‌هایش را به دنبال نداشت تا اینکه در سال 2011 با خروج نظامیان آمریکایی از عراق به پایان رسید و براساس آمارهای ارائه شده 810 میلیارد دلار برای آمریکا هزینه در برداشت و از این حیث سنگین‌ترین جنگ برای آمریکا به شمار می‌آمد که در جریان آن 2174 نظامی آمریکایی کشته شدند.

- در این بین آمریکا علیه کوبا نیز در سال 1962 وارد جنگ شد، اما به دلیل حمایت اتحاد شوروی سابق از کوبا در این جنگ شکست خورد و مجبور به عقب نشینی از آن شد.

سریال جنگ‌ها و شکست‌ها و ناکامی‌ها نظامی آمریکا از کشوری به کشور دیگر به پیش از استقلال این کشور و از یک رئیس جمهوری این کشور به رئیس جمهوری دیگر آن باز می‌گردد و کشتارها و قتل‌ عام‌هایی که در این جنگ‌ها نظامیان آمریکایی دست به آن زدند، جهانیان را به ارزه درآورد و نمونه این قتل عام‌ها و کشتارها را می‌توان در ویتنام مشاهده کرد. جنگ‌هایی که تنها بار مالی اقتصادی برای آمریکا برجای گداشتند، به گونه‌ای که برآورد شده، هزینه جنگ‌هایی که آمریکا از زمان استقلال تاکنون دست به آن زده در مجموع 1.4 ترلیون دلار بوده است. ارقامی که در باور نمی‌گنجد و هیچ یک از روسای جمهوری آمریکا از دست زدن به جنگی دیگر باز نداشتند. در واقع جنگ خط مشی سیاسی تمام روسای جمهوری آمریکا بوده است.

خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری العهد