آیت‌الله العظمی فیاض: مشی شیعه، اعتدال است
ساعت ٩:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۱/٩   کلمات کلیدی:

آیت‌الله العظمی اسحاق فیاض از مراجع تقلید شیعیان در دیدار حجت الاسلام والمسلمین رضا اسکندری مسئول دفتر نمایندگی بعثه در عراق، حجت الاسلام علیزاده موسوی رئیس پژوهشکده حج و زیارت و گروهی از مسئولان بعثه در نجف با تقدیر از فعالیت‌های بعثه در عراق و ویژه برنامه هایی که برای زائران ایرانی در اعتاب مقدسه برگزار می‌کند گفتند: شایسته است که حضور روحانیون در کاروان‌های زیارتی تقویت شود و البته در انتخاب روحانیون کاروان‌ها نیز باید دقت نمود؛ افرادی انتخاب شوند که از عهده کار فرهنگی برای زائران بر بیایند و به خوبی مسائل اخلاقی، اعتقادی و احکام را برای آنها بیان کنند.


ایشان با تاکید بر اخوت و برادری بین حوزه‌های قم و نجف گفتند: همه ما یکی هستیم؛ قم و نجف و اصفهان و مشهد فرقی ندارد. از مرحوم شیخ عبدالکریم زنجانی پرسیدند که چرا جامعه شیعی دو حوزه در قم و نجف دارد؟ که ایشان پاسخ داد: انسان یک سر دارد ولی دو چشم دارد و قم و نجف به منزله چشمهای جامعه شیعی در جهان است.

مرجع تقلید شیعیان همچنین به نقش جمهوری اسلامی ایران در شرایط کنونی اشاره و تصریح کردند: تنها دولت شیعی در جهان، ایران است؛ دولت ایران، دولت علی بن ابیطالب است و چشم امید شیعیان جهان به ایران است از همین رو از خدا می‌خواهیم که روز به روز عزت و اقتدار ایران افزایش یابد.

ایشان ادامه دادند: هنگامی که افغانستان اشغال شد، شیعیان آن دیار به ایران پناه آوردند و در جنگ تحمیلی نیز علیه رژیم بعثی وارد میدان شدند و شهدای زیادی را در این راه تقدیم کردند.

این مرجع تقلید گفتند: ما خواستار عزت و شرف ایران هستیم و از خدای متعال می‌خواهیم که این کشور به عنوان کشوری که مرکز تشیع است، از شرّ بلاها مصون بماند. هرچه اوضاع ایران بهتر شود، برای شیعیان دنیا نیز بهتر خواهد شد.