پیشنهاد تشکیل دولت یهود در عربستان!
ساعت ٧:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱/٢٠   کلمات کلیدی:

بر اساس یک سند بریتانیایی که اخیرا فاش شده، یک یهودی روس در سال 1917 در پاریس تشکیل دولت یهود در سرزمین سعودی را مطرح کرده است.

بر اساس این راهکار، قرار بود تا یک ارتش 120 هزار نفری از سربازان یهودی به خلیج حمله کند، و طرح دکتر راتشتاین برای تاسیس یک سرزمین یهودی را عملی نمایند.


دو ماه پیش از صدور اعلامیه بالفور، مردی به نام دکتر راتشتاین، سعی کرد تا نظر آرتور جیمز بالفور، وزیر خارجه وقت بریتانیا را در مورد تاسیس یک دولت یهودی در سرزمین کنونی پادشاهی سعودی جلب کند.

نامه روتشتاین

روتشتاین که طرح خود را بسیار جدی گرفته بود، در نامه خود از جزئیات اجرایی آن می‌گوید. "من یک ارتش 120 هزار نفری از مردان قوی یهودی در بهار آینده تشکیل می‌دهم که توان نیروهای متفقین را دو برابر کند."

این مرد توضیح می‌دهد که جنگ با ترکیه ناگزیر است، اما این "نیروهای یهودی بلافاصله وارد عمل می‌شوند...تا نیروهای متفقین به پیروزی برسند."

طرح بزرگ روتشتاین، که به باور خود او هم "غیرواقع‌بینانه" بود، بکلی از سوی بریتانیا رد شد.

نقشه الاحصا

منشی مخصوص بالفور در نامه‌ای به سفیر بریتانیا در فرانسه در 3 اکتبر 1917 از او می‌خواهد تا مخالفت این کشور را به اطلاع روتشتاین برساند.

اطلاعات زیادی از روتشتاین، طراح این پیشنهاد در دست نیست، بجز آنکه او خود را یک "پزشک روس" معرفی می‌کند.

پیشنهاد نسبتا ناشناخته روتشتاین، جایی در صفحات تاریخ ندارد، اما به گفته دانیل لو، از موزه بریتانیا، قدرتهای اروپایی نیز با آن موافق بودند.

بغیر از سرزمین سعودی، مکانهای دیگری مانند اوگاندا، آرژانتین، روسیه و قبرس هم مطرح شده بود که رد شد. فقط یکماه پس از طرح روتشتاین، بالفور اعلامیه مشهور خود را صادر کرد و در آن نظر موافق بریتانیا با "تاسیس یک سرزمین ملی یهودیان در فلسطین" را اعلام کرد. ـ ابنا ـ