استفاده از روبنده در چین ممنوع شد
ساعت ۱٢:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/٢۱   کلمات کلیدی:

فشار دولت چین بر مسلمانان ترک تبار این کشور وارد مرحله‌ای تازه شده و از امروز استفاده از هرگونه روبنده یا پوشیه برای زنان مسلمانِ اویغور در استان سین کیانگ چین ممنوع اعلام شد.

در حالی که کار‌شناسان نگرانی عمیق خود از رفتارهای ضداسلامی پکن در قبال مسلمانان ترکستان را اعلام می‌کنند، قوانین سخت و دست و پاگیر دولتمردان چینی نه تنها زنان، بلکه مردان مسلمان را در بسیاری از مجامع دولتی و حتی عمومی تحت فشارهای شدید قرار داده است.


عدم گذاشتن ریش، ممنوعیت شرکت در کلاس‌های قرآن توسط کودکان و نوجوانان، عدم استفاده از لباس‌های سنتی اویغور و همچنین ممنوعیت انجام مناسک مذهبی و تلاوت قرآن و نیز گرفتن روزه در مدارس و ادارات، حلقه محاصره مسلمانان این منطقه محروم را به شدت تنگ‌تر کرده است.

با اعلام دولت محلی سین کیانگ مبنی بر ممنوعیت روبنده برای زنان محجبه و مسلمان، نگرانی‌ها در مورد افزایش خشونت‌های قومی و مذهبی در این منطقه باز هم شدت یافته است؛ آن هم درست چند روز پس از حملات مختلف با سلاح سرد و گرم و نیز محکومیت‌های حبس و اعدام برای فعالان اویغور.

کار‌شناسان منطقه‌ای می‌گویند پکن با افزایش فشار بر مسلمانان درحقیقت در حال کندن گور خود است چرا که زمینه برای افراط گرایی و تندروی را در این منطقه افزایش می‌دهد. جیمز لیبولد استاد اقوام و مذاهب چینی در دانشگاه ملبورن استرالیا می‌گوید پکن با ممنوع کردن نشانه‌ها و علایم مذهبی در واقع آن‌ها را به نماد مقاومت برای مسلمانان ترک در این منطقه تبدیل خواهد کرد. ـ ابنا ـ