یمن در سال 2014: خیزش مجدد مردمی و تکمیل انقلاب سال 2011
ساعت ۳:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱٠/۱۳   کلمات کلیدی:
خبرگزاری فارس: یمن 2014؛ خیزش مجدد مردم و تکمیل انقلاب 2011

سال 2014 برای یمن، تحولات جدیدی را به ارمغان آورد که مهمترین آن، خیزش مجدد مردم به دلیل عدم تحقق مطالباتشان در انقلاب سال 2011 علیه رژیم «علی عبدالله صالح» بود.


در سال 2011 مردم یمن علیه رژیم «علی عبدالله صالح» رئیس‌جمهور وقت قیام کردند و با تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز که با خیزش‌های مردمی در دیگر کشورهای عربی هم‌زمان بود، وی را مجبور به کناره‌گیری از قدرت کردند اما شورای همکاری خلیج فارس و برخی طرف‌های هم‌پیمان غربی تلاش کردند، این انقلاب را به نفع خود مصادره کنند اما در سال 2014 مردم بار دیگر به خیابان‌ها آمدند و این‌بار با حمایت جنبش انصارالله و با برنامه‌ریزی‌ منسجم تلاش کردند، ماجرای انقلاب 2011 تکرار نشود.

ژانویه:

ترور یک دیپلمات ایرانی و اعلام پایان کار گفت‌وگوهای ملی

14 ژانویه: حوثی‌ها کنترل شهرک «دماج» در شمال یمن را پس از درگیری‌های خونین با سلفی‌های مورد حمایت عربستان، به دست گرفتند.

18 ژانویه: به گلوله بسته شدن یک دیپلمات ایرانی در صنعا: «ابولقاسم اسدی»، دیپلمات ایرانی در صنعا، توسط افراد ناشناسی به گلوله بسته شد، مقامات ایران از شناسایی گروه ترور کننده خبر داده اند.

21 ژانویه: ترور عضو «حوثی» کنفرانس گفت‌وگوی ملی یمن: افراد مسلح ناشناس صبح این روز «احمد شرف الدین» عضو وابسته به جماعت انصارالله (جنبش الحوثی) در کنفرانس گفت‌وگوی ملی یمن را در  مقابل رستوران «السفیر» در خیابان «تونس» واقع در «صنعا» را ترور کردند.

21 ژانویه: خروج حوثی‌ها از کنفرانس گفت‌وگوی ملی یمن/ اعلام پایان کار کنفرانس: در پی ترور عضو حوثی کنفرانس گفت‌وگوی ملی یمن در صنعا، جنبش حوثی اعلام کرد که از این کنفرانس خارج می‌شود.از سوی دیگر کنفرانس گفت‌وگوی ملی نیز اعلام کرد که بر روی سند نهایی این کنفرانس توافق شده است و بیانیه پایانی از دستاوردهای این نشست‌ها را تهیه کرده است.

25 ژانویه: انتشار خبری مبنی بر پیدا شدن پیکر بدون سر کارمند سفارت ایران در یمن: پایگاه خبری یمنی «التغییر» از پیدا شدن پیکر سربریده دیپلمات ایرانی ربوده شده در یمن خبر داد. «نور احمد نیکبخت» کارمند سفارت ایران در صنعا بود که در ژوئیه گذشته در یمن ربوده شد.روزنامه الحیات نیز نوشت، پیکر این دیپلمات ایرانی که با قطع سر کشته شده در بیابانهای «عبیدة» استان مارب در شمال یمن کشف شده است. پیش از این وزارت خارجه ایران ربوده شدن یک کارمند اداری سفارت ایران در صنعا را تایید کرده و خواستار پیگیری طرف یمنی برای آزادی نیکبخت شده بود.

26ژانویه: وزارت کشور یمن پیدا شدن جسد بدون سر دیپلمات ایرانی را رد کرد : وزارت کشور یمن پیدا شدن پیکر بدون سر کارمند سفارت ایران در صنعا را رد و اعلام کرد پیکر یافته‌شده هنوز در مرحله شناسایی است. 

فوریه:

استان عمران یمن در کنترل حوثی‌ها

2فوریه: حوثی‌ها کنترل بخشی از استان «عمران» یمن را به دست گرفتند: شبکه المیادین از پیشروی حوثی‌ها در منطقه «خیوان» در شمال یمن خبر داد و اعلام کرد که افراد مسلح وابسته به خاندان «الاحمر» در مقابل آنها عقب‌نشینی کرده‌اند. حوثی‌ها همچنین کنترل منطقه «حوث» در استان «عمران» در شمال یمن را در دست دارند.

5 فوریه: شکاف در قبایل متحد «حاشد» یمن بر سر آشتی با حوثی‌ها: به رغم مخالف «آل احمر» با آشتی با حوثی‌ها، برخی از شیوخ قبیله «حاشد» با حوثی‌ها توافق آشتی امضا کردند. 

7 فوریه: تظاهرات ‌ده‌ها هزار نفری در سومین سالگرد انقلاب یمن در صنعا: در سومین سالگرد انقلاب یمن، ده‌ها هزار یمنی با برگزاری تظاهرات خواستار آزادی انقلابیون و تطبیق مصوبات کنفرانس گفت‌‌وگوهای ملی شدند.

مارس:

برکناری وزیر کشور و رئیس سرویس اطلاعاتی

3 مارس: اعلام آمادگی حوثی‌ها برای تحویل اسلحه خود به دولت مشارکت ملی یمن: جنبش «الحوثی» در شمال یمن برای تحویل بدون شرط اسلحه خود به دولت مشارکت ملی برخاسته از کنفرانس گفت‌وگوی ملی یمن اعلام آمادگی کرد. 

7مارس: برکناری وزیر کشور و رئیس سرویس اطلاعات : رئیس‌جمهور یمن در سایه تداوم ناامنی در این کشور، وزیر کشور و رئیس سرویس اطلاعات را برکنار کرد. 

9 مارس: دستور رئیس جمهور یمن برای تدوین قانون اساسی جدید «یمن فدرالی»: رئیس‌جمهور یمن دستور تدوین قانون اساسی جدید برای این کشور را که قرار است فدرالی و دارای 6 ایالت شود، صادر کرد. 

9 مارس: اقدام ریاض در درج نام جنبش «الحوثی» در فهرست سازمانهای تروریستی/ واکنش حوثی‌ها: جنبش الحوثی در پی اقدام ریاض مبنی بر درج نام این جنبش در فهرست گروه‌های تروریستی، اعلام کرد عربستان انقلاب یمن را نشانه گرفته است. 

11مارس: امضای قرارداد تسلیحاتی میان ریاض و صنعا به ارزش 2 میلیارد دلار: منابع آگاه اقدام صنعا در امضای یک سند خرید تسلیحات از عربستان به ارزش دو میلیارد دلار برای مقابله با حوثی‌ها خبر دادند.

آوریل:

تشکیل کمیته نظارت بر گفت‌وگوهای آشتی ملی

19 آوریل: سفر معاون وزیر خارجه ایران به صنعا برای پیگیری سرنوشت دیپلمات ربوده‌شده/ شناسایی ربایندگان نیکبخت: معاون کنسولی وزارت امور خارجه از سفر معاون عربی و آفریقای این وزارتخانه به صنعا به منظور پیگیری سرنوشت «نوراحمد نیکبخت» دیپلمات ربوده‌شده ایرانی خبر داد و گفت ربایندگان این دیپلمات ایرانی شناخته شده‌‌اند.

25 آوریل: تشکیل کمیته نظارت بر دستاوردهای گفت‌وگوی آشتی ملی یمن: رئیس جمهوری یمن دستور تشکیل کمیته نظارت بر دستاوردهای گفت‌وگوی آشتی ملی این کشور را صادر کرد.

30 آوریل: ربایش سفیر امارات در یمن ناکام ماند: طرح افراد مسلح برای ربودن سفیر امارات عربی متحده در یمن توسط نیروهای امنیتی این کشور ناکام گذاشته شد.

می:

تقلای القاعده برای بازیگری بیشتر در یمن

9 می: تکرار ادعای دخالت ایران در امور یمن: وزیر خارجه یمن با تکرار ادعای دخالت ایران در امور یمن بدون ارائه دلیلی گفت که یک کمیته در شورای امنیت مسئول پیگیری این موضوع است. 

12 می: افشای نقشه جدید القاعده در یمن: سرویس‌های امنیتی یمن اعلام کردند که القاعده قصد دارد عناصر خود را که از دو استان «اب» و «شبوه» و درگیری با نیروهای ارتش گریخته‌اند، در 5 استان دیگر جمع کند که عبارتند از: اب، البیضاء، لحج، مارب و صنعا.

25 می: آتش‌بس میان ارتش یمن و حوثی‌ها ناکام ماند: درگیری‌های شدید میان ارتش یمن و حوثی‌ها در شهر «عمران» مانع اجرایی شدن آتش‌بس میان دو طرف شد. 

ژوئن:

آتش بس در استان عمران یمن

2 ژوئن: تشدید حملات ارتش یمن علیه حوثی‌ها در «عمران»: درگیری ارتش یمن با حوثی‌ها در شهر «عمران» تشدید شده است و حوثی‌ها نیز علاوه بر به دست گرفتن کنترل چندین پایگاه نظامی و امنیتی، کنترل زندان مرکزی این شهر را به دست گرفته‌اند. 

4 ژوئن:آتش‌بس میان حوثی‌ها و عناصر حزب «الاصلاح» یمن: پس از کشته شدن 100 نفر از طرفین درگیری در استان عمران، میان حوثی‌ها و عناصر حزب «الاصلاح» آتش بس برقرار شد.

جولای:

پیروزی حوثی‌ها در عمران و طرح صلح پیشنهادی آنها

8 جولای: حوثی ها کنترل استان «عمران» را به دست گرفتند: در پی نقض‌های مکرر آتش‌بس امضاشده میان حزب اصلاح تحت حمایت صنعا و ریاض با گروه حوثی‌ و قبایل همپیمانش، در این روز،حوثی‌ها موفق شدند کنترل استان «عمران» را به دست گیرند و تمام گروه‌های مسلح را به عقب‌نشینی وادار کنند. 

17 جولای: افشای مشارکت1200 مزدور عربستان در جنگ هفتم علیه حوثی‌های یمن: پایگاه خبری العهد لبنان به نقل از یک منبع عالیرتبه یمنی نوشت: فرماندهان ارتش یمن و عناصر جدا شده از تشکیلات القاعده، به همراه حزب اصلاح یمن که آن نیز به تندروی فکری معروف است، بعد از دریافت چراغ سبز از سوی عربستان، وارد هفتمین جنگ خود علیه حوثی‌ها شده اند.

19 جولای: طرح صلح پیشنهادی «عبدالملک الحوثی» در یمن : رهبر حوثی‌های یمن یک طرح ابتکاری صلح در استان عمران یمن شامل آزادی 250 اسیر از حزب «اصلاح» پیشنهاد داد. 

22جولای: حوثی‌ها: صنعا تصمیمی شجاعانه برای برکناری مسئولان استان «الجوف» بگیرد: جماعت الحوثی یمن درباره تکرار ماجرای استان «عمران» در استان «الجوف» در پی قشون‌کشی تکفیری‌ها به سوی این استاندار و همکاری استاندار با آنها هشدار داد و خواستار تصمیم‌گیری شجاعاته صنعا در این‌باره شد. 

آگوست:

تشدید تظاهرات‌های انقلابی در صنعا و متزلزل شدن ارکان دولت

18 آگوست: کمک مالی و نفتی ریاض به صنعا همزمان با تحرکات مردمی علیه دولت یمن: «محمد السعدی» وزیر برنامه‌ریزی و همکاری بین‌المللی یمن اعلام کرد که به دستور «ملک عبدالله» به زودی کمک‌های مالی و نفتی فوری به صنعا داده خواهد شد.

وی طی بیانیه‌ای گفت: ریاض طی سفر اخیر «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهور یمن به عربستان تصمیم گرفت که به صنعا کمک کند. از زمان بحران یمن در سال 2011 تاکنون، عربستان در 3 مرحله به این کشور به ارزش یک میلیارد دلار کمک نفتی کرده است.

18 آگوست:  حوثی‌ها از «صعده» و «عمران» عازم صنعا شدند: حوثی‌های یمن از استانهای «صعده» و «عمران» به سوی پایتخت یمن روانه شدند تا در اعتراض به سیاست‌های دولت تظاهرات کنند.  این روز، آغاز اعتصابهای ضد دولتی در صنعا و خیمه زدن در اطراف پایتخت بود.

19 آگوست:  یمن برای حل مشکلات خود خواستار میانجیگری ایران شد: به گفته پایگاه خبری یمنی «براقش نت»، دولت یمن از «پادشاهی عمان» خواسته است تا برای ممانعت از راهپیمایی و تجمع مردمی در صنعا، از ایران بخواهد در این خصوص کمک کند. 

19آگوست: اعمال فشار خارجی بر انصارالله: در این روز سفرای 10 کشور حامی سیاست‌های صنعا و ناظر بر طرح ابتکاری شورای همکاری خلیج فارس نیز طی نامه‌ای به «عبدالملک الحوثی» رهبر حوثی‌های یمن او را تحت فشار گذاشتند که از مطالبات مشروع گروه انصار‌الله و خواست ملت یمن عقب‌نشینی کند.

19 آگوست : «آماده‌باش در یمن»؛ نشست فوق‌العاده رئیس‌جمهور با مقامات کشوری در صنعا: رئیس‌جمهور یمن در نشستی فوق‌العاده به بررسی تحولات اخیر این کشور با تعدادی از مقامات کشوری از جمله رئیس پارلمان و شماری از مشاورانش پرداخت. 

20 آگوست : مطالبات هفت‌گانه ملت یمن در پاسخ حوثی‌ها به نامه تهدیدآمیز سفرای 10 کشور: «محمد عبدالسلام» سخنگوی رسمی حوثی‌ها اظهار داشت که 10 کشوری که سفرای آنها دیروز برای رهبر حوثی‌ها نامه تهدید‌آمیز نوشتند، زمانی که به خود اجازه دادند با خواست مردم یمن مخالفت کنند دچار اشتباه شدند. آنها از گذشته درس نگرفته‌اند و این امر دلیل حمایتشان از دولتی است که با مصادره انقلاب فوریه 2011 یمن، آن را به مردم ما تحمیل کردند.(جزئیات بیشتر)

22 آگوست: آغاز تظاهرات گسترده انقلابیون یمنی پس از ادای نماز جمعه در صنعا: پس از ادای نماز جمعه در صنعا، هزاران نفر از مردم معترض به عملکرد دولت این کشور با تاکید بر پایان یافتن مهلت اعطایی به دولت برای کناره گیری، تظاهرات گسترده‌ای را آغاز کردند. 

23 آگوست : آماده‌باش نیروهای بین‌المللی در آبهای منطقه‌ای یمن: تحرکات نظامی 10 کشور ناظر بر طرح ابتکاری شورای همکاری خلیج فارس در یمن به بهانه تظاهرات مسالمت‌آمیز مردمی برای تغییر دولت ناکارآمد در این کشور افزایش یافته است و پس از رایزنی‌های سفرای این کشورها، نیروهای نظامی این کشورها خود را به آبها‌ی منطقه‌ای یمن رسانده‌اند تا از نزدیک تحولات را دنبال و در صورت لزوم دخالت کنند.

بر اساس این گزارش، سفرای این کشورها در یمن با مقامات مسئول کشورهایشان، سازمان ملل و شورای امنیت رایزنی کردند و این رایزنی‌ها به آماده‌باش نیروهای بین‌المللی در آبهای منطقه‌ای یمن منجر شد و یک ناو آمریکایی عصر دیروز به عدن رسید و هنوز در بندر این شهر است و از سوی دیگر، ناوهای هواپیمابر نیز وارد آبهای منطقه‌ای این کشور شده‌اند.

23 آگوست: اخبار ضد و نقیض از موافقت صنعا با تغییر دولت: برخی منابع نوشتند که کمیته ریاست جمهوری یمن به «عبدالملک الحوثی» رهبر حوثی ها اعلام کرده که دولت کنونی برکنار می‌شود و دولت جدیدی با مشارکت افراد شایست تشکیل خواهد شد و یک کمیته متشکل از کارشناسان اقتصادی روی کار خواهند آمد تا مسئله بالا رفتن مشتقات نفتی را بررسی و پیگیری کنند.

روزنامه «الشارع» نیز به نقل از این منابع نوشت: حوثی‌ها از تشکیل دولت جدید استقبال کرده‌اند اما می‌گویند که چه زمانی این دولت تشکیل خواهد شد و وزرای آن معرفی خواهند شد. میزان مشارکت در این دولت نیز بر چه اساسی و چگونه خواهد بود.

24 آگوست:  حوثی‌ها اعلام کردند:  کرسی وزارتی نمی‌خواهیم مطالبات انقلابیون محقق شود: «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن گفت که اخبار منتشر شده مبنی بر سهم‌خواهی حوثی‌ها از دولت و تاکیدشان بر گرفتن چند کرسی وزارتی صحت ندارد و شایعه‌ای بیش نیست.

عبدالسلام گفت: ما تاکید می‌کنیم که در دولت آینده شرکت نخواهیم کرد و مطالبات ما نیز آشکار است. اصلاح وضعیت موجود،  انتقال به مراحل مشارکت سیاسی به گونه‌ای که طرف‌های ذی‌نفوذ حقوق اقتصادی و سیاسی ملت را نادیده نگیرند و مطالبات ما همچنان مطالبات ملت عزیز یمن است.

24 آگوست: تظاهرات هزاران یمنی مخالف دولت در صنعا همچنین مردم یمن عصر این روز نیز، تظاهرات «گسترده‌ای» را در میدان الاعتصام شهر صنعا علیه دولت این کشور برگزار کردند. این تظاهرات در حالی صورت گرفت که نیروهای ضد شورش در اطراف وزارت کشور مستقر بوده اند و به دلیل گستردگی اعتراضات این وزارتخانه را تحت تدابیر شدید امنیتی قرار دادند.

24 آگوست:  صنعا ادعا کرد: امروز توافقنامه نهایی امضا می‌شود: یک مقام آگاه در کمیته مذاکره کننده «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهور یمن اعلام کرد که امضای توافقنامه میان صنعا و حوثی‌ها به این روز موکول شده است.

26 آگوست: پارلمان یمن خواستار برکناری دولت شد: رئیس پارلمان یمن در نامه‌ای به رئیس‌جمهور این کشور نوشت که پارلمان خواستار برکناری دولت کنونی است. 

26 آگوست: پاسخ «عبدالملک الحوثی» به نامه رئیس‌جمهور یمن و تشریح مطالبات انقلابیون: «عبدالملک الحوثی» رهبر گروه انصارالله یمن  به «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهور این کشور نامه نوشت: این اقدام در پاسخ به نامه رئیس جمهور یمن است که از طریق کمیته مذاکراتی به رهبر حوثی‌ها نوشته بود.

وی در این نامه نوشت که در پی عدم دستیابی به توافق با تیم مذاکراتی صنعا در صعده به زودی یک طرح ابتکاری برای رئیس‌جمهور یمن ارسال خواهد کرد.

27 آگوست: «عبدالملک الحوثی» درباره آغاز مرحله سوم تظاهرات مردمی در صنعا هشدار داد: رهبر حوثی‌های یمن اعلام کرد که اگر صنعا به مطالبات انقلابیون پاسخ مثبت ندهد، اعتراضات مسالمت‌آمیز مردمی یمن وارد مرحله سوم خواهد شد. 

سپتامبر:

آغاز مرحله سوم خیزش انقلابیون، استعفای دولت

1 سپتامبر: آغاز مرحله سوم خیزش مسالمت‌آمیز مردم یمن :«عبدالملک الحوثی» رهبر انصارالله یمن که از آغاز خیزش جدید مردم یمن به منظور تغییر دولت ناکام در کنار این مردم قرار گرفتند و از مطالبات مشروع مردم عقب‌نشینی نکردند، از آغاز مرحله سوم این انقلاب و اعتراض مردمی خبر داد و گفت که این مرحله دردناک خواهد بود.

وی از طرفداران خود در خارج از صنعا خواست که امروز وارد پایتخت شوند و خود را به میدان «التغییر» برسانند.(جزئیات بیشتر)

1سپتامبر: تاخت و تاز تکفیری‌ها در شمال یمن: استان الجوف در شمال شرق یمن از ماه ها قبل عرصه تجاوز مستمر گروه های تکفیری به جان و مال مردم است و حاصل آن صدها کشته و زخمی و تخریب چندین خانه و عبادتگاه بوده است.گروه های تکفیری در چندین منطقه در استان الجوف با ایجاد سنگر و استحکامات نظامی با نیروهای امنیتی شهرهای الغیل و براقش و همچنین با مردم منطقه الجوف که وابسته به جنبش انصارالله (حوثی ها) هستند، درگیر شدند.

2 سپتامبر:دولت یمن برکنار شد:«عبدربه منصور هادی» رئیس جمهور یمن دولت این کشور را در پی خیزش مردمی مجدد در یمن و آغاز مرحله سوم تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز علیه دولت ناکارآمد، برکنار کرد.رئیس‌جمهور یمن اعلام کرده که طی یک هفته آینده دولت جدید را تشکیل دهد. وی که ناگزیر شده دولت را برکنار کند اعلام کرده که حق انتخاب وزرای دفاع، کشور، خارجه و دارایی در دولت جدید را برای خود محفوظ داشت. وی همچنین پیشنهاد داده که یک اداره وحدت ملی برای آرام‌سازی فضای پر التهاب صنعا تشکیل شود.رویترز نیز نوشت که رئیس‌جمهور یمن قصد دارد قیمت سوخت را نیز 30 درصد کاهش دهد.

اما «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن اعلام کرد که طرح ابتکاری رئیس‌جمهور این کشور که بر اساس آن دولت این کشور برکنار شد، رد می‌کند زیرا به گفته او این طرح نادیده گرفتن مطالبات انقلابیون است.وی در گفت‌وگو با المیادین اعلام کرد که «تشدید فشار تا یکسره شدن کار ادامه خواهد یافت و اقدام امروز دولت یمن، تلاشی برای دور زدن انقلاب و خواسته‌های مردم این کشور است». عبدالسلام تاکید کرد که «طرح تشدید مرحله سوم و اجرایی کردن آن بیش از یک هفته طول نخواهد کشید و مانعی در طولانی شدن این روند وجود ندارد... ما تشدید فشار را ادامه می‌دهیم اما با روندی شدیدتر از قبل تا اینکه دولت (یمن) به کل خواسته‌های عادلانه مردم تن بدهد».

9 سپتامبر: کشته‌های انقلابیون یمن رو به افزایش :شمار قربانیان حمله این روز نیروهای امنیتی و افراد ناشناس و نقابدار به مردم معترض در صنعا به 7 کشته و بیش از 50 زخمی رسید اما منابع غیررسمی تعداد کشته‌ها را بسیار بیش از این عدد می‌دانند.هزاران نفر از مردم معترض در بعد از ظهر سه‌شنبه و پس از درگیری‌های صبح، که منجر به کشته شدن حداقل هفت نفر شد، همچنان ادامه یافت.

10 سپتامبر: بمباران مواضع حوثی‌ها در «الجوف» یمن : جنگنده‌های ارتش یمن مواضع حوثی‌ها در «الجوف» را بمباران کردند تا شاید پیشروی انقلابیون در صنعا را متوقف کنند.

10 سپتامبر: رئیس پلیس صنعا برکنار شد: در پی کشته شدن 7 انقلابی در صنعا، طی یک حکم وزارتی، رئیس پلیس این استان برکنار و سرهنگ «القواتی» جایگزین او شد. 

13 سپتامبر: کشته شدن 100 حوثی در «الجوف» یمن طی 48 ساعت گذشته : تداوم حملات ارتش یمن علیه مواضع حوثی‌ها در استان «الجوف» به کشته شدن بیش از 100 حوثی از جمله شماری از رهبران این گروه طی 48 ساعت گذشته منجر شد. 

16 سپتامبر: انجام بیش از 20 حمله هوایی علیه مواضع «انصارالله» در «الجوف» یمن: جنگنده‌های ارتش یمن طی 20 حمله، مواضع جنبش انصارالله را در «الغیل» واقع در استان «الجوف» در شمال یمن را هدف قرار دادند.

21 سپتامبر: توافقنامه صلح میان انقلابیون و صنعا امضا شد/ نخست وزیر یمن استعفا کرد/مقر فرماندهی نیروهای مسلح و نخست‌وزیری در دست کمیته‌های مردمی /7 انفجار صنعا را لرزاند

22 سپتامبر: داعش خواستار حمله به جنبش «انصارالله» در یمن شد: سخنگوی تکفیری‌های داعش خواستار حملات تندروهای مسلح یمنی علیه مواضع انصارالله در این کشور شد. 

23 سپتامبر: سقوط پهپاد آمریکایی در یک استان شرقی یمن/ انصارالله: مجری طرح‌های خارجی در یمن نیستیم/ایران هرگز مثل شورای همکاری خلیج فارس در یمن حضور نداشته است 

24 سپتامبر: تظاهرات گسترده استقلال‌طلبی در استان جنوبی «عدن» در یمن

30 سپتامبر: دردسر افسران صدام در صنعا و اخبار ضد و نقیض از دستگیری و اخراج آنها به دست انقلابیون/ انتخاب نخست‌وزیر جدید یمن طی 48 ساعت آینده/ گمانه‌زنی درباره انتخاب وزیر دفاع

اکتبر:

معرفی بن مبارک به عنوان نخست‌وزیر و استعفای وی بر اثر فشار انقلابیون/ضرب الاجل جنوبی‌ها به صنعا/مشکل هواپیماهای آمریکایی در یمن

1اکتبر: جزئیات طرح دوحه- آنکارا برای تکرار سناریوی موصل در جنوب یمن : دستگاه اطلاعاتی یمن درباره طرح توطئه جدید ترکیه و قطر مبنی بر تکرار سناریوی «موصل» این‌بار در استان‌های جنوبی یمن و ایجاد امارت تکفیری‌ها در این منطقه هشدار داد. یک مقام مسئول در دستگاه اطلاعاتی یمن ازیک طرح خطرناک در این کشور که از سوی دوحه و آنکارا هدایت می‌شود خبر داد.

وی اظهار داشت که طرح بعدی داعش و حامیان آن در یمن است. انجام عملیات تروریستی شامل انفجار و ترور فیزیکی افراد تنها بخشی از این طرح است که با ایجاد درگیری جدید در یمن همراه خواهد شد تا ملت یمن از ایجاد دولتی توانمند دور شود و میدان عملیات القاعده و داعش در استان‌های «البیضاء»، «مأرب»، «الضالع»،«شبوة »و«الجوف» است.(جزئیات بیشتر)

7اکتبر: «احمد عوض بن مبارک» نامزد نهایی نخست‌وزیری یمن اعلام شد: شبکه خبری «العربیه» و چند رسانه دیگر اعلام کردند: «احمد عوض بن مبارک» رئیس دفتر ریاست‌جمهوری یمن نامزد نهایی نخست‌وزیری یمن اعلام شده است تا طی چند روز آینده مامور تشکیل کابینه شود.

وی متولد سال 1968 در شهر «عدن» است که از ژوئن 2014 رئیس دفتر ریاست‌جمهوری در یمن بوده است.(جزئیات بیشتر)

9اکتبر: 20 کشته در انفجار تروریستی در استان «حضرموت» یمن : انفجارهای انتحاری عناصر القاعده در «المکلا» و صحرای «العبر» در استان «حضرموت» یمن به کشته شدن 20 نظامی ارتش این کشور منجر شد.

9 اکتبر: انفجار تروریستی در صنعا 43 کشته برجا گذاشت :انفجار انتحاری در مرکز «صنعا»،43 کشته برجای گذاشت.

این انفجار انتحاری در میدان «التحریر» صنعا که مرکز اعتراض‌های مردمی و انقلابیون یمن است، صورت گرفت.

شبکه العربیه اعلام کرد که این انفجار در نزدیکی مقر انصارالله در صنعا صورت گرفته است.

یک مقام مسئول انصارالله نیز اعلام کرد که یک انتحاری با بستن یک کمربند انفجاری، خود را در یک ایست بازرسی منفجر کرد.این در حالی است که در پی پیروزی انقلابیون یمن در صنعا و برکناری نخست‌وزیر این کشور، انصارالله درباره حملات تکفیری‌های داعش و القاعده علیه معترضان هشدار داده بود.

9اکتبر: تجمع بزرگ انقلابیون یمن در صنعا به دعوت رهبر جنبش انصارالله : شمار زیادی از انقلابیون و انصارالله یمن در پاسخ به فراخوان رهبر جنبش انصارالله یمن در صنعا تجمع کردند و خواستار پایان یافتن دخالت‌های خارجی در امور کشورشان شدند.

 «عبدالملک الحوثی» رهبر جنبش انصارالله خواستار تظاهرات و تجمع گسترده انقلابیون و معترضان در خیابان «سبعین» در صنعا درساعت 9 صبح در روز پنجشنبه (این روز) شده بود. وی از مردم خواسته بود تا در اعتراض به اقدام «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهور یمن پس از دیدار با سفیر آمریکا و انتخاب «احمد عوض بن مبارک» به عنوان نخست‌وزیر وارد خیابانها شوند. هرچند که بن مبارک که دارای گرایش‌های بعثی و اخوانی است، تحت فشارهای مردمی و انقلابیون ناگزیر شد از نامزدی نهایی برای نخست‌وزیری استعفا کند و هادی نیز به ناچار با این امر موافقت کرد. زیرا وی گزینه مورد نظر انقلابیون و مورد توافق تمام طرف‌های سیاسی یمن نبود.

12 اکتبر: «انصارالله» برای نخستین بار جشن عید غدیر را در «صنعا» برپا کرد: اعضای جنبش انصارالله یمن در این روز برای نخستین بار طی سالیان متمادی به طور علنی عید غدیر خم را در «صنعا» جشن گرفتند.

این جشن برای نخستین بار در صنعا برگزار شد. انصارالله طی سالهای گذشته این جشن بزرگ را تنها در استان «صعده» در شمال یمن به طور علنی برگزار می‌کردند و در سایر استانها این جشن به طور غیرعلنی برگزار می‌شود. اما امسال همزمان با صعده، صنعا نیز شاهد برپایی جشن عید بود.

14 اکتبر : تظاهرات گسترده استقلال طلبی مردم جنوب یمن در «عدن» / جنبش جنوب یمن برای جدایی ضرب‌الاجل تعیین کرد

هزاران نفر از اعضای جنبش اعتراضی جنوب یمن 14 اکتبر در پنجاه و یکمین سالگرد انقلاب یمن علیه اشغالگران انگلیسی در شهر «عدن» تظاهرات کردند.

پایگاه خبری «الجدید» با انتشار این خبر نوشت: تظاهرات‌کنندگان که خواستار استقلال و جدایی جنوب یمن از شمال آن شدند، اعتصاب باز خود را برای تحقق این مطالبه آغاز کردند.یمن جنوبی تا سال 1990 کشوری مستقل و جدا از یمن شمالی بود.جنبش اعتراضی جنوب یمن با صدور بیانیه‌ای 30 نوامبر (9 آذر) را زمان جدایی و استقلال جنوب یمن از شمال آن اعلام کرد.

15 اکتبر: انصارالله به خواست مردم یمن در استان‌های غربی و مرکزی این کشور برای مقابله باتهدید‌های القاعده ، مسئولیت تامین امنیت را برعهده گرفتند و شماری از آنها در استان‌های «الحدیدة»، «إب»، «ذمار»، «حجة» و «ریمة» مستقر شدند.

16 اکتبر: القاعده کنترل شهر «عدین» یمن را به دست گرفت: القاعده در راستای انتقام‌جویی از انقلاب مجدد در یمن و آسیب وارد شدن به منافع آمریکا در این کشور، کنترل شهر «العدین» در استان «اب» را به دست گرفت. افراد مسلح القاعده پس از حمله به ادارات امنیتی، ساختمان دولت محلی، مرکز پست و بانک تجارت در شهر عدین، بر این شهر سیطره یافته‌اند.شاهدان عینی نیز از شنیده شدن صدای چندین انفجار در این شهر و به آتش کشیدن مرکز اداره امنیت عدین خبر دادند.القاعده در یمن در پی پیروزی انقلابیون یمن در صنعا و برکناری نخست‌وزیر و تشکیل دولت جدید در راستای همسویی با سیاست‌های آمریکا فعال شده و با ایجاد هرج و مرج در یمن در تلاش است مانع تحقق مطالبات مردمی و به ثمر نشستن این خیزش جدید مردم یمن شود.

19اکتبر: رئیس‌جمهور یمن استاندار صنعا را برکنار کرد: رئیس‌جمهور یمن بار دیگر در مقابل خواست ساکنان پایتخت و اعتراض‌های آنها سر تسلیم فرود آورد و این‌بار استاندار صنعا را به اتهام فساد مالی برکنار کرد.  اما مردم راضی نشدند و خواستار محاکمه او شدند.

23 اکتبر: برای نخستین‌بار در تاریخ یمن صورت گرفت : تفتیش بسته‌های ارسالی به سفارت آمریکا در فرودگاه صنعا: کمیته‌های مردمی انقلاب یمن در فرودگاه بین‌المللی صنعا، بسته‌های مرسوله از آمریکا برای سفارت این کشور را تفتیش کردند و یکی از بسته‌های مشکوک را به هواپیما بازگرداندند.

30 اکتبر: توقیف 36 ساعته هواپیماهای آمریکایی در صنعا برای بار دوم : یک مقام مسئول در پایگاه هوایی «الدیلمی» صنعا از توقیف 3 فروند هواپیمای باربری نظامی آمریکا در این فرودگاه به دست نیروهای امنیتی خبر داد. منابع خبری یمن اعلام کردند که سرویسهای امنیتی در پایگاه هوایی الدیلمی، 3 هواپیمای نظامی باربری آمریکایی را در ساعت 22 پنجشنبه  مورخ 30 اکتبر توقیف کردند و دلیل آن، عدم داشتن مجوز رسمی یا هرگونه اعلام قبلی برای فرود در این پایگاه هوایی بود.این در حالی است که کمیته‌های مردمی انقلاب یمن در فرودگاه بین‌المللی صنعا، در اواخر مهرماه گذشته نیز بسته‌های مرسوله از آمریکا برای سفارت این کشور را بازرسی کردند و یکی از بسته‌های مشکوک را به هواپیما بازگرداندند. یک هفته بعد برای بار دوم اقدام مشابهی در صنعا انجام شد. یک منبع آگاه این فرودگاه اعلام کرد که در بازرسی این هواپیماهای آمریکایی در این پایگاه هوایی، میزان زیادی اسلحه آمریکایی و دستگاه‌های صداخفه کن، 30 قبضه اسلحه برای تک تیراندازان، مسلسل مجهز به صدا خفه‌کن، 2 خودروی زرهی از نوع «لندکروز» و چندین قبضه اسلحه متوسط و ...توقیف شد.این منبع افزود: مقامات مسئول آمریکایی حاضر در هواپیما ادعا کردند که این سلاح‌ها به سرویس امنیت ملی یمن تعلق دارد و به آنها هیچ ارتباطی ندارد. اما در تماس با سرویس امنیت ملی یمن، این سرویس هرگونه ارتباط با این سلاح‌ها را تکذیب کرد و احتمال داد که این سلاح‌ها به نیروهای ویژه یمن مربوط باشد. اما تماس با نیروهای ویژه و پیگیری این مسئله بی‌فایده بود و نیروهای ویژه یمن نیز حاضر به توضیح در این باره نشدند.

به گفته یک منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود، هواپیماهای آمریکایی در ساعت 6 صبح شنبه بعد(1 نوامبر) پس از توقیفی 36 ساعته بدون اینکه بار تسلیحاتی خود را در صنعا تخلیه کنند، به پایگاه هوایی «العند» در «لحج» بازگشتند و سلاح‌ها را در آنجا تخلیه کردند.

بر اساس این گزارش، دلیل آنکه هواپیماهای آمریکایی بر خلاف روال همیشگی خود، در پایگاه هوایی «الدیلمی» فرود آمدند نه در فرودگاه بین‌المللی صنعا، اقدام انقلابیون در توقیف و بازرسی هواپیماهای مشکوک آمریکایی در این فرودگاه است همان‌گونه که در 22 اکتبر 2014 روی داد.

31 اکتبر: نشست «حکمای یمن» به دعوت «عبدالملک الحوثی» در صنعا : به دعوت رهبر انصارالله یمن، عصر این روز (جمعه) نشست بزرگ «حکمای یمن» برای حل و فصل مشکلات جاری در یمن و ایجاد راهکاری عملی برای آن در صنعا برگزارشد. عبدالملک الحوثی در سخنرانی روز جمعه گذشته خود با اشاره به تلاش برخی گروه‌های سیاسی برای مانع‌تراشی در روند اجرای توافق صلح امضا شده میان انقلابیون و صنعا، خواستار نشست شخصیت‌ها و حکمای یمن برای بررسی اوضاع جاری در یمن شده بود.

31 اکتبر: ضرب الاجل 10 روزه قبایل یمن به رئیس جمهور برای تشکیل دولت جدید: «ضیف الله رسام» در نشستی که با هدف بررسی جدیدترین تحولات سیاسی و امنیتی یمن در صنعا پایتخت این کشور برگزار شده بود، گفت که رئیس جمهور 10 روز برای تشکیل دولت جدید یمن مهلت دارد.

طی این نشست که برخی از نمایندگان قبایل، مشاوران رئیس جمهور، نظامیان عالی رتبه و نمایندگانی از جنبش جنوبی‌های یمن به دعوت عبدالملک الحوثی رهبر جنبش انصارالله گرد هم آمده بودند، رسام هشدار داد، در صورتی که کابینه جدید تا 10 روز دیگر تشکیل نشود و فعالیت خود را آغاز نکند، شورای نجات ملی تشکیل خواهد شد. اما ا یکی از اعضای دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن، تعیین ضرب‌الاجل 10 روزه برای تشکیل دولت در نشست مشورتی حکمای یمن در صنعا را تکذیب کرد. «علی القحوم» عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن اعلام کرد: نشست مشورتی روز جمعه حکمای یمن در صنعا با حضور تمام طرفهای سیاسی حاضر در یمن برگزار شد و متن بیانیه پایانی آن کاملا روشن و واضح بود و در آن هیچ اشاره‌ای به اعطای فرصت 10 روزه به «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهور یمن برای تشکیل دولت، نشده بود. کسانی که از این ضرب‌الاجل 10 روزه سخن گفته‌اند از طرف خود این اظهارنظر را بیان کرده‌اند.

نوامبر:

تشکیل کابینه جدید یمن/ فرار وزیر دفاع سابق به امارات و وزیر کشور سابق به آمریکا/ طرح جدید «شورای همکاری» برای یمن /قرار گرفتن انصارالله در فهرست سازمانهای تروریستی امارات/طرح ادغام «انصارالله» در نیروهای مسلح

2 نوامبر: ترور «محمد عبدالملک المتوکل» از رهبران ائتلاف احزاب دیدار مشترک یمن در صنعا

5 نوامبر: مخالفت «علی عبدالله صالح» با درخواست آمریکا مبنی بر ترک یمن: «علی عبدالله صالح» رئیس جمهور برکنار شده یمن پس از انقلاب 2011 مردم یمن، درخواست آمریکا مبنی بر ترک کشورش تا پیش از روز جمعه را رد کرد.خبرنگار شبکه العربیه در خبری فوری اعلام کرد که صالح حاضر نیست کشورش را به دستور آمریکا ترک کند.«اسکای نیوز» نیز به نقل از یک مقام مسئول در دفتر «علی عبدالله صالح» نوشت: سفیر آمریکا در صنعا تهدید کرده است که اگر رئیس‌جمهور سابق یمن این کشور را تا روز جمعه ترک نکند باید منتظر تحریم‌های تحمیلی علیه خود باشد اما علی عبدالله صالح این درخواست آمریکا را دخالت آشکار در امور یمن می‌داند.صالح گفت هیچ طرف خارجی حق ندارد یک شهروند یمنی را از کشورش اخراج کند.

6 نوامبر: مشاور رئیس‌جمهور یمن خواستار اخراج سفیر آمریکا شد : «فائقه السید» مشاور امور زنان رئیس جمهور یمن و از رهبران حزب کنگره ملی به ریاست «علی عبدالله صالح» از سفیر آمریکا خواست که هرچه زودتر یمن را ترک کند زیرا شخص مناسبی برای این پست نیست. این سفیر سابقه اخراج از «عدن» پس از استقلال را دارد و امروز نیز به دلیل آنکه شخص مناسبی برای این پست نیست، باید از کل یمن اخراج شود.

7 نوامبر:کابینه دولت یمن تشکیل شد: پس از هفته‌ها کشمکش سرانجام کابینه یمن تشکیل و اسامی 35 وزیر آن اعلام شد.

پس از هفته‌ها کشمکش، سرانجام شبکه المیادین از تشکیل کابینه جدید یمن به دستور «عبد ربه منصور هادی» رئیس‌جمهور خبر داد.

بنا به این گزارش در این دولت با نخست‌وزیری «خالد بحاح»، «محمود الصبیحی» وزیر دفاع و «جلال الرویشان» وزیر کشور دولت جدید شده است.(جزئیات بیشتر)

7 نوامبر: شورای امنیت سازمان ملل با صدور بیانیه‎ای از تحریم «علی عبدالله صالح» رئیس جمهور سابق یمن، «عبدالملک الحوثی» رهبر انصارالله و یکی دیگر از رهبران این جنبش انقلابی خبر داد.

8نوامبر:رئیس‌جمهور یمن از دبیرکلی حزب متبوعش برکنار شد: «عبدربه منصور هادی» از دبیرکلی حزب کنگره ملی یمن به ریاست «علی عبدالله صالح» برکنار شد و این حزب دو شخصیت جنوبی را برای پستهای دبیرکلی این حزب و معاونت او انتخاب کرده است.

9نوامبر:به رغم مخالفت‌ گروه‌های سیاسی، کابینه یمن سوگند یاد کرد/بحاح: به تحریم شخصیت‌های یمنی احترام می‌گذاریم مراسم ادای سوگند اعضای کابینه دولت جدید یمن در مقابل رئیس‌جمهور این کشور با غیبت 5 وزیر برگزار شد و پس از آن نخست‌وزیر اعلام کرد که به تحریم شخصیت‌های یمنی از سوی سازمان ملل احترام خواهد گذاشت.اما این در حالی است که «علی عبدالله صالح» رئیس حزب کنگره ملی یمن از وزرای انتخابی از این حزب خواسته، که در دولت شرکت نکنند. جنبش انصارالله نیز این کابینه را ناامیدکننده توصیف کرد و خواستار ترمیم کابینه و حذف شخصیت‌های فاسد از آن شد.نخست وزیر یمن پس از ادای سوگند وزرایش، در یک کنفرانس خبری حاضر شد و به تبیین وظایف دولت جدید پرداخت.وی درباره اقدام سازمان ملل مبنی بر تحریم برخی شخصیت‌های یمنی از جمله علی عبدالله صالح گفت: ما به مصوبات سازمان ملل درباره تحریم شخصیت‌های یمنی احترام خواهیم گذاشت.بحاح گفت: ما به عنوان یک سازمان در حال تکامل در چارچوب حکومت فعالیت خواهیم کرد و به شفاف و پاک عمل کردن پایبند خواهیم ماند اما به حمایت از این دولت نیز نیاز داریم.

9 نوامبر: انتشار خبر فرار وزیر دفاع سابق به امارات و وزیر کشور سابق به آمریکا: چند پایگاه خبری یمنی از فرار سرتیپ «محمد ناصر احمد» وزیر دفاع سابق یمن به کشور امارات خبر دادند.پایگاه خبری «الضالع نیوز» در خبری اعلام کرد که وزیر دفاع سابق یمن به همراه تمام اعضای خانواده‌اش برای زندگی به کشور امارات رفته است.روزنامه یمنی «الشارع» نیز نوشت: سرتیپ محمد ناصر احمد اواخر ماه گذشته میلادی به دلیل تهدیدهایی که علیه او وجود داشت، پس از خانواده‌اش به امارات رفت تا در این کشور زندگی کند.محمد ناصر احمد که به دلیل فشارهای موجود پس انقلاب مردمی در صنعا و اتهامات متعدد مبنی بر فساد مالی‌اش ناگزیر شد پستش را تحویل دهد و اخباری در دست است که نشان می‌دهد وی هفته گذشته یک ویلا نیز در بلژیک خریده است تا میان بلژیک و امارات در تردد باشد.سرتیپ «عبده حسین الترب» وزیر کشور سابق یمن نیز اواخر ماه گذشته صنعا را به مقصد آمریکا به طور محرمانه ترک کرد و زمانی که رسانه‌ها این خبر را علنی کردند، گفته شد که وی برای درمان به آمریکا رفته است در ساختار دولت جدید نیز نامی از او نیست.

10 نوامبر: 20کشته در درگیری‌های «رداع» یمن: با تشدید درگیری‌ها میان عناصر تکفیری و القاعده با کمیته‌های مردمی و انصارالله در «رداع» واقع در استان «بیضاء»،20 نفر کشته شده‌اند که اغلب از انصارالله بودند.چندی است که شهر «رداع» یمن شاهد درگیری‌ القاعده و قبایل همپیمان آن با کمیته‌های مردمی و کمیته‌های مردمی و انصارالله است و تاکنون این کمیته‌ها موفق شده‌اند مانه پیشروی تروریست‌ها شوند.

13 نوامبر: کشته شدن 26 عضو انصارالله یمن در «رداع» به دست القاعده: القاعده که هنوز در شهر «رداع» واقع در استان «بیضا» یمن در حال جنگ با انصارالله است، طی 24 ساعت گذشته، 26 عضو این جنبش را به قتل رسانده است.

17 نوامبر: افشای طرح جدید «شورای همکاری» برای یمن و حذف رئیس جمهور: رسانه‌های اماراتی از رایزنی میان مقامات کشورهای حاشیه خلیج فارس برای انتخاب رئیس‌جمهور جدید برای یمن و انتخاب جانشین «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهوری کنونی که دوره‌‌اش به اتمام رسیده، هستند.این رایزنی‌ها در چارچوب یک طرح ابتکاری جدید کشورهای حاشیه خلیج فارس صورت می‌گیرد و قرار است این طرح جایگزین طرح پیشین شورای همکاری که در حل بحران یمن شکست خورد، شود.به موجب طرح پیشین، رئیس‌جمهور یمن با حفظ مصونیت قانونی‌اش خلع شد و در انتخاباتی فرمایشی با تک نامزدی عبدربه منصور هادی، معاون رئیس‌جمهور مخلوع بدون داشتن هیچ رقیبی رئیس‌جمهور دوره انتقالی معرفی شد. این چیزی بود که انقلابیون یمن را راضی نکرد و بار دیگر امسال در صنعا، انقلاب کردند و خواستار بازپس‌گیری حقوق از دست رفته شان شدند.«یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان پیش از این خواستار تدوین یک طرح ابتکاری جدید شده و اعلام کرده بود که طرح ابتکاری نخست که تنها به برکناری «علی عبدالله صالح» رئیس‌جمهور سابق یمن منجر شد، کافی نیست.از سوی دیگر روزنامه «الشارع» چاپ صنعا نوشت که 2 روز پیش یک هیأت از عمان در سفری اعلام شده به یمن آمده‌اند و  یک منبع سیاسی عالیرتبه در این باره می‌گوید که این هیأت به نمایندگی از شورای همکاری خلیج فارس رویکرد این شورا در قبال تحولات اخیر یمن را به صنعا ابلاغ کرده است.به گفته این منبع، این هیأت عمانی به هادی ابلاغ کرد که کشورهای حاشیه خلیج فارس نگران تحولات یمنند و تمام اطلاعاتی را که هادی از فوریه 2012 یعنی زمان رسیدن به قدرت به شورای همکاری گزارش داده، خلاف واقعیت موجود در یمن بوده است.بر اساس این گزارش، کشور عمان مسئول هدایت طرح ابتکاری دوم شورای همکاری خلیج فارس درباره یمن است.

17نوامبر:واکنش انصارالله  به قرار گرفتن در فهرست سازمانهای تروریستی امارات: جنبش انصارالله یمن اقدام امارات مبنی بر قرار دادن این جنبش در فهرست سازمانهای تروریستی را تهدید برای امنیت منطقه و بیانگر فقدان بلوغ سیاسی در این دولت دانست.انصارالله یمن این تصمیم دولت امارات را تهدیدی برای امنیت منطقه عربی دانست و «محمد ناصر البخیتی» عضو دفتر سیاسی این جنبش گفت: این تصمیم امارات بیانگر فقدان بلوغ سیاسی در این دولت است زیرا این تصمیم با مصالح و امنیت ملت‌های حاضر در جزیرة العرب، در تعارض است. بخیتی این تصمیم هیأت دولت امارات را در چارچوب منطق هوسی برخی سران عرب منطقه دانست.یک منبع آگاه دیگر در جماعت انصارالله نیز این تصمیم را یک تصمیم آمریکایی توصیف کرد و گفت که این آمریکا است که منبع این تصمیم بوده و تنها هیأت دولت امارات آن را اعلام کرده است.هیأت دولت امارات انصارالله را در سطح «انصارالشریعة» گروه تروریستی وابسته به القاعده یمن قرار داده و آن را در فهرست 83 سازمان تروریستی در جهان وارد کرد.

17 نوامبر: رئیس‌جمهور یمن راهی بیمارستان شد: منابع رسانه‌ای یمن از راهی بیمارستان شدن عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهور این کشور خبر دادند.این منابع رسانه‌ای به نقل از منابع آگاه در بیمارستان وزارت دفاع یمن ادعا کردند:  یک کاروان از خودروهای ریاست‌جمهوری وارد محوطه این بیمارستان شد.

18 نوامبر: ورود یک هیأت روسی به صنعا: یک هیأت روسی در این روز وارد صنعا شد تا از نزدیک در جریان جدیدترین تحولات یمن قرار گیرد. در مراسم استقبال از این هیأت در فرودگاه صنعا، شماری از نمایندگان سازمانهای مدنی و رهبران این جنبش از جمله «ضیف‌الله الشامی» عضو دفتر سیاسی و «احمد اسحاق» رئیس موسسه امام «زید» حضور داشتند.

18 نوامبر: اختلافات «هادی» و «صالح» به حسابهای بانکی حزب کنگره رسید: هنوز حزب کنگره مردمی یمن به ریاست «علی عبدالله صالح» رئیس‌جمهور مخلوع یمن پس از انقلاب 2011، از اختلافات شدید رنج می‌برد. اوج این اختلافات زمانی نمایان شد که صالح، رئیس‌جمهور یمن را از جایگاهش در حزب برکنار کرد و شکاف در این حزب را که بیش از 33 سال بر یمن حکومت کرد بیش از پیش نمایان ساخت.اما این اختلافات اکنون عمیق‌تر شده است و پای حسابهای بانکی و دارایی‌های حزب کنگره که گفته می‌شود میلیاردی است، به میان آمده است. تا جایی که گفته می‌شود هادی دستور داده تا حسابهای بانکی حزب کنگره بلوکه شود.هرچند این مسئله از سوی برخی منابع تکذیب می‌شود.

24 نوامبر:توضیح وزیر دفاع یمن درباره جذب شماری از «انصارالله» برای نیروهای مسلح : وزیر دفاع یمن درباره واقعیت گنجاندن شماری از اعضای جنبش انصارالله یمن در نیروهای مسلح و امنیتی این کشور توضیح داد. سرتیپ ستاد «محمود الصبیحی» وزیر دفاع یمن اعلام کرد که در حال جذب شماری از اعضای جنبش انصارالله برای نیروهای مسلح این کشور است.وی گفت: شماری از اعضای جنبش انصارالله را که از شرکای ما در عملکرد ملی در یمن است، برای نیروهای امنیتی و نیروهای مسلح کشور جذب می‌کنیم و این اقدام برای ایجاد توازن ملی مطلوب است. بر اساس قانون اساسی و چارچوب‌های فرماندهی آن، تنها سرویس امنیتی و نظامی مسئولیت ایفای نقش نظامی، امنیتی و نظارتی را برعهده دارد.(جزئیات بیشتر)

24 نوامبر: استاندار سابق «تعز» رئیس سرویس اطلاعات یمن شد : رئیس‌جمهور یمن با عقب‌نشینی از تصمیمش مبنی بر دادن پست مهم اطلاعات کشور به برادرش، در حکمی استاندار سابق «تعز» را رئیس سرویس اطلاعات یمن انتخاب کرد.«حمود خالد الصوفی» استاندار سابق «تعز» به عنوان رئیس سرویس امنیت سیاسی (اطلاعات) یمن انتخاب شد.بر اساس این گزارش وی جانشین «جلال الرویشان» شده است که اکنون وزیر کشور است.پیش از این، اعلام شده بود که قرار است «ناصر منصور هادی» برادر رئیس جمهور یمن، برای این پست انتخاب شود اما در پی تشدید اعتراضها در داخل سرویس اطلاعاتی یمن، الصوفی برای این پست انتخاب شد. این خبر را خبرگزاری یمنی «خبر» منتشر کرده است.

26 نوامبر: دستور اخراج 100 سلفی مسلح تونسی از یمن/ انصارالله استقبال کرد : دولت یمن دستور اخراج 100 تونسی سلفی مسلط به استفاده از اسلحه از یمن را صادر و انصارالله نیز از اخراج خارجی‌هایی که برای یمن تهدید به شمار می‌روند استقبال کرد. (جزئیات بیشتر)

29 نوامبر:«الشرق الاوسط» از توافق میان انصارالله و حزب اصلاح یمن خبر داد: یک روزنامه فرامنطقه‌ای چاپ لندن به نقل از منابع آگاه از حضور توافقی ناگهانی میان «انصارالله» و اخوان المسلمین یمن به منظور توقف درگیری‌ها خبر داد. بر اساس این گزارش حزب اصلاح یمن با انصارالله در اقدامی بی‌سابقه توافق کردند تا درگیری‌های مستمر میان دو طرف متوقف شود.منابع آگاه وابسته به حزب اصلاح یمن اعلام کردند که برخی رهبران این حزب با «عبدالملک الحوثی» رهبر انصارالله در مقرش در استان «صعده» دیدار کردند و دو طرف به توافقی نهایی دست یافتند تا به درگیری‌ها و اختلافات قدیمی خود پایان دهند و دو طرف زندانیان طرف مقابل را آزاد کنند.همچنین توافق شد که این تماسها تا پایان یافتن تمامی اختلافات و مشکلانت فیمابین ادامه یابد.

30 نوامبر: عدم ورود به فاز امنیتی و نظامی معترضان جنوب یمن: قرار بود در این تاریخ جدایی طلبی جنوب یمن وارد فاز امنیتی و نظامی شود و آغاز آن نیز با تظاهرات و تحصن در شهر عدن بود اما با رایزنی‌های وزیر دفاع و برخی رهبران جنوب یمن، این تهدید عملی نشد و این مسئله به تاخیر افتاد.در این روز  (مصادف با چهل و هفتمین سالگرد اعلام استقلال یمن از انگلیس) شهر «عدن» شاهد تظاهرات ده‌ها هزار نفر از مردم جنوب یمن بود که خواستار جدایی از شمال این کشور و اعلام استقلال بود.این در حالی بود که شهر تقریبا فلج شده بود و نافرمانی مدنی در عدن حاکم بود و معترضان به طور نمادین برای چند ساعت گذرگاه‌های مرزی با شمال یمن را بستند.(جزئیات بیشتر)

دسامبر:

انفجار مقابل سفارت ایران در صنعا/رای اعتماد به کابینه «بحاح»/کشته شدن  روزنامه‌نگار آمریکایی ربوده شده در یمن/ انتصاب رئیس جدید ستاد مشترک ارتش یمن

3 دسامبر: انفجار مهیب مقابل سفارت ایران در صنعا: صبح این روز انفجاری مهیب در مقابل منزل سفیر ایران در صنعاء، روی داد اما خوشبختانه در هنگام انفجار، سفیر در منزلش حضور نداشت. برخی منابع شمار قربانیان را 3 کشته اعلام کردند و القاعده نیز در نهایت مسئولیت این حمله تروریستی را بر عهده گرفت.

4 دسامبر :طرح «کودتای نرم» عربستان در قالب «طرح ابتکاری 2» برای یمن: منابع یمنی جزئیات طرح کودتای نرم عربستان تحت عنوان «طرح ابتکاری 2» برای مهار جنبش «انصارالله» در یمن را منتشر کردند؛ طرحی که یمن را به دو اقلیم شمالی و جنوبی تقسیم می‌کند.از حدود یک ماه پیش منابع رسانه‌ای در منطقه، از رایزنی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (GCC) برای تدوین طرحی جدید برای مهار قدرت گرفتن جنبش انصارالله و نیروهای معترض و کنار گذاشتن رئیس‌جمهور انتصابی این کشور خبر می‌دادند.اما سرانجام روزنامه مستقل یمنی «الشارع» در خبری به جزئیات بیشتری از این طرح پرداخت؛ طرحی که به نام «طرح دوم ابتکاری شورای همکاری» معروف شده است. «الشارع» نوشت: «عبدالعزیز القنیعیر» فرستاده کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در امور یمن، که به این کشور سفر کرده‌ است، با «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهور و سایر گروه‌های سیاسی فعال در این کشور درباره طرح ابتکاری دوم شورای همکاری درباره یمن و ضرورت انتقال سیاسی در این کشور در حال رایزنی است.بر اساس این گزارش، عربستان، عمان و امارات، حامیان اصلی این طرح برای مهار جنبش انصارالله هستند که طی یک ماه گذشته، بسیار تلاش کرده‌اند تا طرح مذکور اعلام و اجرایی شود. بر اساس این طرح، در یمن یک دولت فدرال متشکل از 2 اقلیم در شمال و جنوب بر روی کار خواهد آمد و در مدت زمان حداکثر یک سال پس از امضای طرح ابتکاری جدید، انتخابات برگزار می‌شود.پس از آنکه کارشناسان مسائل یمن فاش کردند که عربستان در پشت پرده حملات القاعده به انصارالله، انفجار خط لوله‌های شمال یمن و استقلال‌خواهی بیشتر منطقه جنوب است، یک منبع آگاه گفت که عربستان سعودی بسیاری از رهبران جنوبی خارج‌نشین را به طرح مذکور متقاعد کرده است اما هنوز «عبدربه منصور هادی» با آن مخالفت می‌کند زیرا به موجب این طرح، دوره انتقالی ریاست جمهوری او به پایان می‌رسد اما وی خواستار تمدید آن است. از سوی دیگر «علی عبدالله صالح» رئیس‌جمهور برکنار شده یمن پس از انقلاب 2011، و رئیس حزب «کنگره ملی»، نیز با این طرح مخالف است و آن را مقدمه (تجزیه و) جدایی جنوب از شمال یمن می‌داند.

6 دسامبر: کشته شدن  روزنامه‌نگار آمریکایی ربوده شده در یمن : برخی منابع رسانه‌ای ابتدا  از آزادی روزنامه‌‌نگار آمریکایی ربوده شده در یمن خبر دادند و العربیه به نقل از وزارت دفاع یمن نوشت که طی یک عملیات، «لوک سامرز» عکاس 33 ساله آمریکایی انگلیسی الاصل را آزاد کرده و طی این عملیات 10 تروریست کشته شده‌اند.اما اندکی خواهر این روزنامه‌نگار می‌گوید که این عملیات ناموفق بوده و برادرش طی آن کشته شده‌است. وی در گفت‌وگو با «اسوشیتدپرس» تصریح کرد که این خبر را از اف‌بی‌آی دریافت کرده است.چند روز پیش از این جنایت،  شبه‌نظامیان القاعده یک نوار ویدئویی را منتشر و تهدید کردند سامرز،خواهند کشت.

7 دسامبر: رئیس جدید ستاد مشترک ارتش یمن منصوب شد: رئیس جمهور یمن طی چند حکم ریاستی، رئیس جدید ستاد مشترک ارتش و فرمانده جدید تیپ پیاده نظام (139) را معرفی کرد.  «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهور یمن و فرمانده عالی نیروهای مسلح، طی حکمی ریاستی، سرتیپ ستاد «حسین ناجی هادی خیران» را رئیس ستاد مشترک ارتش، طی حکم شماره 56، سرهنگ «احمد عبدالولی محمد الذهب» را فرمانده تیپ پیاده نظام 139 و طی حکم شماره 72، «احمد علی الاشول» رئیس سابق ستاد مشترک ارتش را عضو مجلس مشورتی کرد. روزنامه «العربی الجدید» چاپ لندن به نقل از منابع مورد اعتماد در دفتر ریاست‌جمهوری یمن، اعلام کرده بود که عبدربه منصور هادی، سرتیپ ستاد «علی محسن علی مثنی» را که از آوریل 2013، فرمانده منطقه نظامی 7 یمن بود، جایگزین سرتیپ ستاد «احمد علی الاشول»، رئیس ستاد مشترک ارتش می‌کند.پیش از آن نیز برخی منابع ادعا کرده بودند که سرتیپ ستاد خلبان «راشد الجند» رئیس ستاد مشترک ارتش و جایگزین سرتیپ ستاد «احمد علی الاشول» خواهد شد.اما با این اعلام، جنبش انصارالله اعتراض کرد و رئیس جدید ستاد مشترک ارتش یمن را یک مجرم دانست که می‌بایست هرچه سریعتر عزل و شخص دیگری جایگزین او شود. 

8 دسامبر: توافق انصارالله و رهبران جنوب یمن برای تشکیل دولتی فدرال : «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن از توافق این جنبش با برخی رهبران جنوب یمن بر سر عدم جدایی جنوب از شمال یمن و پذیرفتن تشکیل دولتی فدرالی در کشور خبر داد. وی در گفت‌وگو با روزنامه کویتی «السیاسه» گفت: رهبران جنبش انصارالله با شماری از رهبران جنوب یمن از جمله «علی ناصر محمد» و «علی سالم البیض» از روسای جمهور سابق این منطقه درباره داشتن یک رویکرد واحد در قبال حل مسئله جنوب بر اساس اصول فدرالی توافق کردند.سخنگوی جنبش انصارالله یمن گفت که گامهای بعدی پس از این توافق در راستای رایزنی درباره ساختار این دولت فدرالی خواهد بود. مسئله جنوب باید به طور ملی و از داخل کشور حل و فصل شود نه خارج. زیرا طرفهای خارجی از زاویه منافع خود به این مسئله می‌نگرند.وی در ادامه کسانی را که شعار وحدت یا مرگ را در یمن سر می‌دهند به تحریک بیشتر برای جدایی جنوب یمن از شمال آن پس از انقلاب 21 سپتامبر متهم کرد.عبدالسلام تلویحا به «علی عبدالله صالح» رئیس‌جمهور سابق یمن که شعار وحدت سر می‌دهد، اشاره کرد و گفت: افراد این رژیم اکنون آتش جدایی را به جان یمن انداخته‌اند و این آتش را تغذیه می‌کنند. اما ما خواستار وحدت ملی هستیم و این خواسته ملت ماست. بسیاری از جنوبی‌ها نیز اعتقاد دارند که اکنون مقدمات این جدایی نیز وجود ندارد. اما ما مجاز نیستیم که با جنوبی‌ها از وحدت سخن بگوییم آن هم در شرایطی که آنها از جنگ سال 94 تاکنون در رنجند و تاکنون هیچ راهکار مناسبی برای رفع این ظلمها و رنجها ارائه نشده است و اجازه دخالت خارجی نیز در این مسئله داده نمی‌شود.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      وی در ادامه عملیات اخیر تفنگداران آمریکایی در استان «شبوه» یمن به بهانه آزادکردن گروگان آمریکایی را دخالت و نقض حاکمیت یمن دانست و گفت: مسئولیت دفاع از یمن و حاکمیت آن، مقابله با القاعده و حتی آزادی گروگانهای خارجی بر عهده سرویس‌های امنیتی یمن و ارتش این کشور است و نماینده ملت یمن هستند.

اما برخی از رهبران جنوب یمن این توافق را رد کردند.

9دسامبر: اعلام آمادگی القاعده یمن برای گفت‌وگوی مشروط با صنعا : القاعده یمن با برگزاری یک کنفرانس خبری اعلام کرد که در صورت خروج آمریکایی‌ها از این کشور با صنعا وارد مذاکره می‌شود.

9 دسامبر: بسته شدن سفارت فرانسه در یمن/تشدید تدابیر امنیتی اطراف سفارت آمریکا : سفارت فرانسه در صنعا به دلیل تشدید تهدیدهای امنیتی بسته و تدابیر امنیتی در اطراف سفارت آمریکا نیز تشدید شد.

دلیل این امر، وجود اطلاعاتی مبنی بر این بود که القاعده قصد داشت در صنعا و در نزدیکی سفارتخانه‌های خارجی حملاتی تروریستی انجام دهد.

10 دسامبر: کشته شدن 20 عضو انصارالله یمن در استان «بیضاء»

20 نفر از عناصر جنبش انصارالله یمن در دفاع از منطقه «رداع» در استان «بیضاء» در مقابل حملات القاعده کشته شدند.

شبکه العربیه در خبری فوری از کشته شدن 20 نفر از اعضای انصارالله یمن در استان «بیضاء»و به طور مشخص در درگیری‌های منطقه «رداع» در این استان خبر داد.

10 دسامبر: انفجار در شهر «ذمار» یمن: منابع آگاه محلی در استان «ذمار» در مرکز یمن از انفجار یک بمب در این شهر در صبح این روز خبر دادند.

این در حالی است که طی 2 روز گذشته، ساکنان «صنعا» پایتخت یمن با صدای چندین انفجار در صبح بیدار شده‌اند.

پایگاه خبری «یمن 24» نوشت: این بمب در نزدیکی  حصار «بیت السوسره» در شهر قدیمی ذمار روی داد و موجب تخریب بخشی از این حصار و پنجره‌های منازل اطراف شد.

14دسامبر: ترور دبیرکل شورای محلی در «مجزر» یمن/مرگ مشکوک یک سرهنگ نزدیک به انصارالله

منابع خبری از ترور دبیرکل شورای محلی در منطقه «مجزر» واقع در استان «مارب» یمن با یک بمب که در خودرویش جاسازی شده بود، خبر دادند.

خبرگزاری آناتولی نیز نوشت که «سالم غفینه» دبیرل شورای محلی و  رئیس حزب کنگره مردمی یمن در مجزر، ظهر امروز ترور شد.امروز همچنین، سرهنگ ستاد «نجیب محفوظ المنصوری» به طور مشکوکی در «لحج» کشته شد. برخی منابع رسانه‌ای نوشتند که وی برای حضور در یک مراسم مربوط به شورای نظامی جنبش انصارالله در شهر عدن، عازم این شهر بود که طی یک حادثه رانندگی کشته شد.سرهنگ ستاد نجیب محفوظ، در همایش حکمای یمن، در صنعا که از سوی انصارالله برگزار شد، سخنرانی کرده بود و انصارالله او را رئیس شورای نظامی خود می‌دانستند.

برخی منابع کشته شدن محفوظ را تروریستی خواندند.

15 دسامبر:کشته شدن یکی از رهبران جنبش اعتراضی جنوب یمن: یکی از رهبران بارز جنبش اعتراضی جنوب یمن به ضرب گلوله نیروهای امنیتی به قتل رسید.

بر اساس گزارش شبکه «المیادین»، «خالد الجنیدی» از رهبران برجسته جنبش اعتراضی جنوب یمن در محله «کریتر» در شهر «عدن» کشته شد.

شاهدان عینی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «عدن الغد» اعلام کردند که یکی از نیروهای امنیت مرکزی یمن، الجنیدی را که سوار بر یک خودرو در کریتر بود، هدف قرار داد. وی فورا به بیمارستان انتقال یافت اما جان خود را از دست داد. او یکی از رهبران برجسته جنبش اعتراضی جنوب در منطقه کریتر واقع در شهر عدن بود که تنها چند هفته پیش پس از تحمل چند ماه زندان، آزاد شده بود.

16 دسامبر: برای نخستین بار انصارالله از شبکه رسمی تلویزیون یمن از ایران حمایت کرد: «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن برای نخستین‌بار از شبکه رسمی تلویزیون یمن از ایران و ائتلاف انصارالله با این کشور حمایت کرد و گفت: ایران کشوری اسلامی است که محور مقاومت علیه نیروهای استکبار جهانی به رهبری آمریکا و اسرائیل را هدایت می‌کند. وی در گفت‌وگو با برنامه «مرآة الواقع» گفت: ایران کشوری اسلامی و مقاوم و حامی ملت فلسطین و کشورهای مقاومی مانند سوریه و لبنان است و از جنبش سنی «حماس» در فلسطین که از غزه با دشمن صهیونیستی می‌جنگد، حمایت می‌کند.

عبدالسلام در ادامه از دولت یمن خواست تا در ایران سفارت باز کند و از نظر هیأت دیپلماتیک میان ایران و آمریکا مساوات را رعایت کند. این در حالی است که آمریکا در یمن یک سفیر و مذاکره کننده فوق‌العاده دارد که دست به کارهایی فراتر از یک سفیر می‌زند و از حدود خود تعدی می‌کند.

وی خواستار تعمیق روابط دیپلماتیک یمن با ایران شد و تصریح کرد: ایران کشوری مسلمان، متمدن و قدرتی بزرگ در منطقه است. آمریکا امروز تلاش دارد تا به ایران نزدیک شود و روابط خوبی با نظام این کشور برقرار کند. در چنین شرایطی روابط بر اساس منافع مشترک چیزی است که باید پایه روابط دیپلماتیک یمن با هر کشور عربی و اسلامی از جمله ایران باشد.

18دسامبر:پارلمان یمن به کابینه «بحاح» رای اعتماد داد: پارلمان یمن در نشست این روز خود، به کابینه پیشنهادی «خالد بحاح» رای اعتماد داد.

دولت یمن به ریاست خالد بحاح، سه شنبه گذشته، نتوانست به خاطر وجود درگیری‌های لفظی میان اعضای فراکسیون حزب «کنگره مردمی یمن» به ریاست «علی عبدالله صالح» رئیس جمهور سابق کشور و نمایندگان فراکسیون‌های پارلمانی دیگر از پارلمان رای اعتماد بگیرد. زیرا اعضای حزب کنگره مردمی به اقدامات نیروهای امنیتی در استان عدن و حمله به مقر حزب اعتراض کردند.

اما امروز، حزب صالح گفت که به مخالفت‌ها پایان می‌دهد و به کابینه رای اعتماد خواهد داد.

18 دسامبر: دستگیری اعضای باند تروریستی وابسته به القاعده در یمن : نیروهای «کمیته‌های مردمی» در یمن، موفق شدند یک باند تروریستی وابسته به القاعده را در جنوب این کشور کشف و متلاشی کنند. منابع آگاه در کمیته‌های مردمی در استان «ابین» در جنوب یمن اعلام کردند که 7 عنصر القاعده را در مسیرشان به سوی «حضرموت» شناسایی و دستگیر کردند.

این منابع به خبرگزاری یمنی «خبر» اعلام کردند که در میان افراد دستگیر شده، شخصی به نام «الحیمی» برادر مسئول مالی القاعده یمن نیز حضور دارد.

بر اساس اطلاعات اولیه، این افراد در حال رفتن به حضرموت برای پیوستن به «جلال بلعید المقرشی» از سرکرده‌های القاعده بودند. این فرد متهم اصلی این باند تروریستی است که 14 سرباز یمنی را در آگوست گذشته در یکی از مناطق حضرموت به قتل رسانده است.

یک منبع امنیتی نیز در این‌باره تایید کرد که باند مذکور در شهر «جعار» در استان ابین دستگیر شدند. افراد این باند از منطقه «ارحب» در شمال یمن عازم حضرموت بودند. این در حالی است که کنترل ارحب چند روزی است از دست القاعده خارج شده و کمیته‌های مردمی، زمام امور را به دست گرفته‌اند.

18دسامبر: دولت یمن: تحریم «علی عبدالله صالح» باید لغو شود:  دولت «خالد بحاح» در این روز پس از گرفتن رای اعتماد در پارلمان این کشور اعلام کرد که هرگونه تحریم شورای امنیت سازمان ملل علیه «علی عبدالله صالح» رئیس جمهور سابق یمن که پس از انقلاب 2011 مردم این کشور، خلع شد و 2 رهبر جنبش انصارالله را رد می‌کند.

نخست‌وزیر یمن متعهد شد که از شورای امنیت سازمان ملل بخواهد که تحریم‌های صادره علیه این شخصیت‌ها را لغو کند.

21 دسامبر: ترور یک افسر امنیتی بلندپایه دیگر یمن : افراد مسلح ناشناس که گفته می شود از عناصر القاعده بودند، امروز (یکشنبه) در استان «إب» در مرکز یمن، یک افسر امنیتی بلندپایه را ترور کردند.پایگاه خبری یمنی «براقش نت» نوشت: افراد مسلح ناشناس در حالی که سوار بر یک موتورسیکلت بودند، سرهنگ «علی الحکمی» مدیر بخش تحقیقات در بخش کیفری شهر إب را هدف قرار دادند و وی را ترور کردند.

23 دسامبر:5 انفجار در صنعا: ساکنان پایتخت یمن از شنیده شدن صدای پنج انفجار در مناطق مرکزی صنعا پایتخت یمن خبر دادند.وبگاه خبری العهد به نقل از منابع محلی شمار تلفات این انفجارها را یک کشته و دو زخمی اعلام کرد.«عبدالرزاق المؤید» فرمانده پلیس صنعا اعلام کرد که یکی از نیروهای کمیته‌های مردمی کشته و دو تن دیگر در جریان خنثی سازی یکی از بمب‌ها زخمی شدند.

وزارت دفاع یمن نیز اعلام کرد که پنج بمب در اطراف بازار «عنقاد» واقع در بافت قدیمی صنعا منفجر شده که به شکشته شدن شیشه‌های منازل و خودروهای اطراف منجر شدند.

فرمانده پلیس صنعا همچنین تاکید کرد که یکی از بمب‌ها در نزدیکی منزل «اسماعیل الوزیر» یکی از استادان دانشگاه صنعا قرار داده شده بود. الوزیر چند بار دیگر نیز از ترور جان سالم برده بود.

اما دو نفر موتورسوار به سوی« فیصل الشریف» از رهبران انصارالله در مقابل ورودی دانشگاه جدید «صنعا» تیراندازی کردند که این اقدام به کشته شدن الشریف منتهی شد.

24 دسامبر: القاعده مسئولیت چند حمله تروریستی علیه انصارالله را برعهده گرفت: گروه موسوم به «انصارالشریعه» شاخه یمنی القاعده مسئولیت ترور چندین نفر از اعضای انصارالله از جمله یکی از رهبران این جنبش را برعهده گرفت.در  بیانیه القاعده یمن که در صفحه این گروه تروریستی در شبکه اجتماعی «توئیتر» منتشر شد، آمده است که انصارالشریعه مسئولیت کشته شدن 6 نفر از اعضای انصارالله در پی انفجار بمب در استان «بیضاء» واقع در مرکز یمن را برعهده می‌گیرد.

بر اساس این گزارش، یکشنبه گذشته، یک بمب در هنگام عبور این افراد از منطقه «الحمه» و روستای «خبزه» در «رداع» منفجر شد که طی آن هر 6 نفر آنها کشته شدند.

القادعده یمن همچنین مسئولیت ترور«فیصل الشریف» از رهبران انصارالله در صنعا و کشتن و زخمی کردن 14 نفر از انصارالله در نزدیکی دانشگاهی در استان «إب» را برعهده گرفت.

فیصل الشریف یکی از شیوخ قبائل استان «مأرب» و از فرماندهان میدانی انصارالله بود که روز گذشته در صنعا به ضرب گلوله ترور شد.

27 دسامبر: یک عضو جنبش انصارالله معاون ستاد کل ارتش یمن شد:« عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهور یمن یک عضو انصار الله یمن را به عنوان معاون ستاد کل ارتش انتخاب کرد. رئیس جمهور یمن به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح در حکمی سرتیپ «زکریا یحیى محمد الشامی» را با ارتقا درجه به سرلشگری به عنوان معاون رئیس ستاد کل ارتش برگزید. ـ farsnews