قدر دانی رئیس‌جمهور افغانستان از امام خامنه‌ای
ساعت ۳:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٤/۱   کلمات کلیدی:

غنی و امام خامنه ایاشرف‌غنی رئیس‌جمهور افغانستان با انتشار پیام ویدئویی به‌مناسبت فرارسیدن روز جهانی پناهنده از حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به‌واسطه دستور ایشان جهت ثبت‌نام کودکان مهاجر افغانستانی در مدارس کشورمان تقدیر و تشکر کرد.


در این پیام با اشاره به سفر غنی به تهران آمده است: هر دو طرف به توافق رسیدیم که برای بررسی امور مهاجرین، کمیته مشترکی ایجاد گردد. این کمیته در ایران روی مشکلات مهاجرین افغان کار خواهد کرد. من از رهبر جمهوری اسلامی ایران تشکر می‌کنم که فرمان دادند تا کودکان مهاجر افغان حق ورود به مدارس آن کشور را داشته باشند. برای برگشت داوطلبانه مهاجرین، تمدید مدت اقامت و دریافت جواز کار، با طرف ایرانی در ارتباط هستیم تا به توافق برسیم.

حدود یک ماه قبل، حضرت امام خامنه‌ای دستور دادند که هیچ کودک افغانستانی، حتی مهاجرینی که به‌صورت غیرقانونی و بی‌مدرک در ایران حضور دارند، نباید از تحصیل باز بمانند و همه آنها باید در مدارس ثبت‌نام شوند.

این اتفاق بزرگ و تاریخ‌سازی در تاریخ روابط دو ملت بود.

دستور مقام معظم رهبری با واکنش‌های مثبتی بین جامعه مهاجرین افغانستانی و همین‌طور جامعه ایرانی‌ها روبه‌رو شد.

یک روز بعد از انتشار این دستور محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت قول پیگیری آن را داد و سرانجام وزیر آموزش و پرورش چند هفته پیش در دستور ویژه‌ای مجوز ثبت‌نام تمام کودکان مهاجر افغانستانی را صادر کرد. ـ خ تسنیم ـ