پانزدهمین یادواره ی شهدای سوزمه قلعه و مناطق همجوار، برگزار شد
ساعت ٦:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/۱٤   کلمات کلیدی:

پانزدهمین یادواره ی شهدای ولسوالی سوزمه قلعه  و مناطق همجوار در روز چهارشنبه مورخ 94/9/11، (مصادف با اربعین سالار شهیدان حضرت امام حسین (علیه السلام) در استان کرمان (مهمانشهررفسنجان) با حضور چشمگیر و چند هزار نفری اقشار مختلف جامعه اعم از خانواده های معزز شهدا، علما، مسئولین، دانشجویان، دانش آموزان، هیئت های مذهبی، خواهران و برادران، جوانان و نو جوانان، که از راه های دور و نزدیک شرکت کرده بودند، برگزار گردید.


در این مراسم با شکوه (علاوه بر مشارکت فعال و پرتعداد مردم خونگرم  مهمانشهر رفسنجان) تعداد زیادی از مردم مهاجر و شهید پرور منطقه مقیم شهرهای رفسنجان، کرمان، قم، سمنان، مشهد، ساوه و استان فارس) شرکت داشتند و بار دیگر با آرمانهای شهدای گلگون کفن عهد و پیمان بستند. یاد و خاطره ی آنان را گرامی داشتند.

 مردم عزیز و مهماندوست، مهمانشهر رفسنجان به عنوان میزبان به خوبی از مهمانان این محفل معنوی استقبال نموده، و به احترام از آنان پذیرایی به عمل آوردند.

در این این مراسم با معنویت، اجرا و اعلام برنامه ها توسط جناب آقای نعمت الله کامرانی انجام گرفت. جناب آقای ترقیخواه قرآن قرائت نمود. حجة الاسلام والمسلمین جناب آقای ارجمندی (رئیس شورای اسلامی شهررفسنجان) سخنران این محفل بود. در ادامه گروه سرود نونهالان مهماننشهررفسنجان برنامه ای شان را اجرا کردند.

سپس حجة الاسلام و المسلمین جناب آقای علی حیدری، به نمایندگی از مجمع علمی فرهنگی حبل المتین، پیام مجمع را قرائت نمود. همچنین فرزند شهید حسینعلی مجاهد به قرائت مقاله پرداخت. ذاکر و مداح اهل بیت (ع) جناب آقای «کربلایی علی بیدبرگ»با صدای گرم خود حاضران در مجلس را به فیض رساند. و جلسه با پذیرایی از حضار محترم به پایان رسید.

متن پیام مجمع علمی فرهنگی حبل المتین به شرح ذیل است:

 بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین، قال الله فی کتابه الکریم: وَ مَنْ یُعَظِّمْ شَعائِرَ اللَّهِ فَإِنَّها مِنْ تَقْوَى الْقُلُوبِ؛ و هر کس شعائر خدا را بزرگ دارد، این کار نشانی تقوای دلهاست. (سوره حج، آیه 32).

درود بی پایان خداوند بر تمامی پیامبران از ابوالبشر تا پیامبر اعظم(صل الله علیه و آله و سلم). سلام و تحیّت بر خاندان و اهل بیت پاک و مطهر رسول مکرم اسلام. عرض ادب می نماییم به پیشگاه مقدس حضرت ولی عصر ( عج )، که جهانیان در انتظار آمدن اوست.

سلام و رحمت الهی بر ارواح طیبه شهدا، از صدر اسلام تاکنون. بالاخص شهدای انقلاب و بیداری اسلامی در اقصی نقاط عالم. عرض احترام داریم به روح ملکوتی امام راحل(ره). گرامی می داریم یاد لاله های پرکشیده ی سوزمه قلعه، بغاوی، خوب آباد و سرپل و یادآور می شویم یاد و خاطره ای عالم ربانی، استاد ارجمند حضرت حجة الاسلام والمسلمین، شهید ملا محمداسحاق آخوند.

برادران و خواهران! همان گونه که مستحضر هستید؛ عمل، ترویج و پویا نگهداشتن «شعائرالله» رکن اصلی رسالت انبیا و اولیای الهی را به خود اختصاص داده و آنان با تحمل سختی و زحمات بی شمار، در راستای تعظیم شعائر و نشانه های الهی، کوشیدند و اصول نحوه نیکوداشت آن را به انسان های بعد از خود، به میراث گذاشتند.

از این میان حماسه ی عاشور از مصادق شاخص عمل و نیکوداشت شعائر الله است. قیام و انقلابی که  با هدف «روشن کردن حقیقت، امر به معروف و نهى از منکر، زنده و پویا نگهداشتن احکام الّله و سیره رسول خدا (صلى الله علیه وآله)، مبارزه با ظلم و فساد و برقرارى عدالت، شکل گرفت. و با خطبه‏ هاى شجاعانه حضرت امام سجاد و حضرت زینب (‏علیهماالسلام)، به عنوان یک فرهنگ ماندگار در جامعه بشرى، جاویدان ماند؛ و از آن پس تا به امروز، آموزه‏هاى انسان آن مهم‏ترین عامل ایستادگى ملتها در برابر بی عدالتی ها بوده؛ و امروز حضور میلیون ها انسان دلباخته در اربعین سالار شهیدان، به عنوان عظیم ترین اجتماع بشری به نام سلاله پاک رسول خدا (صلى الله علیه وآله) و فرزند زهرای اطهر(سلام الله علیها) به ثبت رسیده است.

حضار ارجمند! چنان که خود آگاهید! سرزمین افغانستان به عنوان قلب طپند ه ای قاره پهناور آسیا، از جمله نقاطی است که بیشترین اثر پذیری را از تعالیم قرآن و سنت رسول خدا((صلى الله علیه وآله))، و قیام عاشورا، داشته و شعائر الهی در این خطه از تقدس و جایگاه خاصی برخوردارند؛ به طوری که این بخش از جهان اسلام در گذشته ی نه چندان دور، جایگاه رفیع و با عظمت نشر فرهنگ اسلامی را به خود اختصاص داده بود. رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله  العضمی خامنه ای دامت برکاته می فرمایند: ملت افغانستان حق زیادی در اشاعه ی فرهنگ اسلامی دارد. کتب حدیث و تفسیر و فقه و تاریخ و امثال اینها که در قرون متمادی از افغانی ها صادر شده چند برابر آن مقداری است که کشورهای مغرب اسلامی توانستند به وجود آورند.[1]

هم چنین این دیار از منظر امور دفاعی نیز حرف های زیادی برای گفتن دارد؛ به طوری که  مردمان این آب و خاک بزرگ ترین ابرقدرت های جهان را در این سامان به زانو درآوردند؛ قبل از اسلام، اسکندر مقدونی با رشادت مردمان این سرزمین متوقف گردید. در دوره ی اسلامی، چنگیز با قوای خشن خود در این دیار ماتم زده و زمین گیر شد. قوای نظامی بریتانیای کبیر در این ساحه به زانو درآمده و رسوای عالم گردید. در این سامان بود که چکمه‌پوشان ارتش‌سرخ‌، در برابر مجاهدمردان افغانستان، سرتعظیم فرود آوردند و در سال 1366، با خفت و خواری فرار نموده و رژیم به جامانده از آنان نیز در بهار 1371 شمسی، به زباله‌دان تاریخ سپرده‌شد. و امروز نیز استکبار غرب شکست و خفت دیگری را در این خطه تجربه می کند.

از یادها نخواهد رفت؛ که مردم ولایت مدار و محبّان خاندان پیامبر(ص) در ولایت سرپل افغانستان، مخصوصا مردمان مقاوم و شهید پرور ولسوالی سوزمه قلعه، به نوبه ای خود نقش ارزنده در پیروزی های سه ده ای گذشته، ایفا نمودند، و تقدیم صدها شهید نمادی از این جانفشانی هاست. دفاع جانانه و تحسین برانگیز، شیرمردان و زنان حماسه سازى که شهادت را کمال مطلق، اوج تقرب به درگاه خدا، و بالاترین مرحله تکامل انسان می دانستند؛ مجاهدانی که در حین اعلام پیروی از اصول و سیره رسول مکرم اسلام(ص) و اهل البیت گرامی آن حضرت، با عزت‌مندی و درایت‌ورزی، هم‌صدا با دیگر مذاهب‌اسلامی، همایشى از وحدت، همدلى و همسویى جهادگران مسلمان را از مناطق و اقوام مختلف درجبهه واحد گردهم آورده، هر یک به اندازه‌ی ظرفیت‌های موجود در به شکست‌کشاندن متجاوزان، نقش ایفا کردند، و افتخار ابدى براى نسل‏هاى فعلى و آینده، از خود به یادگار گذاشتند. در حال حاضر جوانان برومند ما با الهام از روحیه جهادی؛ در حوزه ها، دانشگاه ها، مدارس و میدان های مبارزاتی، حضور تأثیر گزار دارند.

جوانان عزیز ما به این نکته توجه دارند؛ که سرزمین افغانستان با تمام این افتخارات، در گذشته از غفلت، کم‌توجهی و فراموشی مسئله‌ی مهم پیام‌رسانی و حفاظت از شعائر و نماد های دینی، علمی و حماسی، رنج بسیار برده است. گرچه در این مرحله نیز استکبار حهانی و عوامل آنان سعی کردند؛ آرمان های مقدس جهادی به بوته ی نسیان و خاموشی سپرده شود؛ اما مردم صبور ما در حد توان اجازه ندادند این غفلت دوباره تکرار گردد. جامعه ای  فهیم ما این با منتظر دیگران نماندند و در حالی که سیاسیون در افغانستان مشغول بازی ها و نزاع های  کودکانه و بعضا بی خردانه بودند، اقشار مختلف مردم خون گرم سرپل، سوزمه قلعه، خوب آباد و بغاوی با دایر نمودن مجالس و یادواره های متعدد، و تدوین تحولات و زندگی نامه شهدا، به نحواحسن آرمان‌های مقدس جهاد و شهادت را در دل تاریخ ماندگار نمودند.

آرى! اگر این اقدامات انجام نمی شد و این یادواره ها برگزار نمی گردید؛ بدون تردید، گذشت زمان سؤال بس عظیم را در برابر ما قرار مى‏داد که: «در آن روز گار پرماجرا، که با آتش و مرگ دست به گریبان بوده‏ایم بر مبارزان و مردم ما چه گذشته است و دستاورد پایمردى‏هاى زنان و مردان تسلیم‏ناپذیر ما چه بوده است؟.

حالا نسل جوان ما می دانند که این حماسه ها ارزان بدست نیامده است؛ بلکه «عزیزان بسیاری جان‏های پاک‏شان را نثار نمودند و به فیض شهادت رسیدند، خانواده‏هاى شهدا سالیان دراز، دوری از لاله ‏هاى خونین شان را تحمل کردند، مجروحان با درد بدن‏هاى زخم خورده‏ و ناملایمات روزگار ساختند، رزمندگان و بازماندگان دوران جهاد و سایر اقشار جامعه با این که در یک مقطع تمام دارایی شان را از دست دادند اما به آرمان های مقدس ایثار و شهادت، وفادار ماندند؛ تا نسل فعلی و آینده از این حماسه الهی آگاه و بهره مند، گردد.

امسال در شرایطی پانزدهمین یادواره شهدای عزیز را برگزار می نمائیم که جهان اسلام در تلاطم شدید قرار دارد، و شعائر الهی مورد تهاجم و هتک حرمت همه جانبه قرار گرفته است. از یک سو حرمت خانه خدا را در سرزمین امن الهی شکستند، و بر اثر بی کفایتی آل سعود، هزاران نفر از حجاج بیت الله الحرام را در سرزمین وحی، به کام مرگ فرستاد. از سوی دیگر کشتار و محاصره مردم مظلوم فلسطین توسط صهیونیسم بین الملل، ادامه دارد. ملت غریب یمن در میان آتش خشم جهالت وهابیت می سوزد؛ و زنان و کودکان بی شماری بر اثر بمباران های وحشیانه، جزغاله می شود. در سوریه و عراق همچنان سر انسان های بی دفاع توسط تکفیری ها از تن جدا می گردد. در افغانستان هرچند گاهی مردم بی دفاع، قربانی قایم موشک بازی گروه های مسلح و استعمارگران غربی ها، می گردد.

مجمع علمی فرهنگی حبل المتین، ضمن محکوم نمودن تمام این گونه جنایات ضدبشری؛ در راستای حفظ و حراست از نمادها و شعائر الهی، همدردی و همراهی خود را با امت اسلام، اعلام می دارد.

در پایان مجمع علمی فرهنگی حبل المتین، از تمامی برگزار کنندگان و شرکت کنندگان محترم پانزدهمین  یادواره شهدا، کمال تشکر و قدر دانی را دارد.

والسلام علیکم و رحمةالله و برکاته

مجمع علمی فرهنگی حبل المتین

1394/9/11[1] بیانات 1368/7/11.

در اینجا از همکاری حجة الاسلام والمسلمین جناب آقای رحمتی (امام جماعت مسجدمهمانشهر رفسنجان) کمال تشکر و قدردانی را داریم.