اوباما:عربستان و ... می‌خواهندما را درگیر نبردهای قومیتی منطقه کنند
ساعت ۱٢:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱٢/٢۱   کلمات کلیدی:

خبرگزاری فارس: اوباما: عربستان و برخی دیگر می‌خواهند ما را درگیر نبردهای قومیتی منطقه کنندبه گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «باراک اوباما » رییس جمهور آمریکا در گفت‌‌وگو با نشریه «آتلانتیک» با انتقاد صریح از عربستان سعودی گفت : «برخی متحدان آمریکا در خلیج فارس و نیز اروپا می‌خواهند آمریکا را درگیر نبردهای قومیتی نمایند که تاثیر کمی برای منافع آمریکا دارد. »

رییس جمهور آمریکا در ادامه گفت‌‌وگو های خود با مجله آتلانتیک ( امروز پنجشنبه) گفت:« عربستانی‌های لازم است روشی موثر در رعایت همسایگی داشته باشند و نوعی صلح نسبی را ایجاد نماید.»

اوباما  در سخنانی که ناخودآگاه حمایت از عربستانی‌ها علیه ایران بود، گفت : «ما مجبوریم می شویم  به میدان بیاییم و از قدرت نظامی برای حل و فصل ماجرا استفاده کنیم . اقدامی که نه به نفع آمریکا و نه به نفع خاورمیانه است.»


وی در ادامه با بیان تلاش گسترده‌اش برای بیرون اوردن آمریکا از باتلاق خونین خاورمیانه اشاره نود تا حدی که آمریکا بتواند بر وعده‌های بیشترش به بخش‌های در حال رشد سریع‌تری چون آسیا و آمریکای لاتین عمل نماید.

اوبما  در توجیه عدم گفت‌و‌گو با  جوان  این کشورها افزود: «درحال درک نحوه از بین بردن یا قرنطینه یا کنترل بخش‌های خشونت آمیز و بی‌محتوای بشریت هستیم و در چنین موقعیتی فرصت‌هایی را نیز از دست می‌دهیم.»

رییس جمهور آمریکا در بخشی دیگر از این گفت‌و‌گو افزود که حمایت از مداخله نظمی ناتو در لیبی «اشتباه» بوده است  و این بدین جهت بود که بر اساس باور اشتباهش فکر می‌کرده که انگلیس و فرانسه بار بیشتری عملیات را تحمل می‌کنند.

اوباما در جای دیگر از این گفت‌‌وگو از امتناع خود در به اجرا درنیاوردن خطوط قرمزش علیه «بشار اسد»  حتی با وجود این‌که «جو بایدن» معاون رییس جمهور آمریکا در استدلالی گفته بود که ملت‌های بزرگ اهل بلوف زدن نیستند، دفاع کرد.