تاریخ روابط ترکیه و رژیم اشغالگر قدس
ساعت ٧:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٤/۸   کلمات کلیدی:

خبرگزاری فارس: مقام اسرائیلی: تل‌آویو و آنکارا بر سر عادی سازی روابط به توافق رسیدند«بینالی ایلدریم» نخست وزیر ترکیه رسما توافق عادی‌سازی و ازسر گیری روابط دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی را اعلام کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، پایگاه اینترنتی شبکه ماهواره ای راشا تودی در گزارشی در قالب اینفو گرافی به فراز و فرودهای روابط میان رژیم اشغالگر قدس و ترکیه از ابتدای تاسیس این رژیم تا کنون پرداخته است.

این روابط به شرح زیر است:

1947:ترکیه در این سال به طرح تقسیم سازمان ملل شامل برپایی دولت یهودی در فلسطین و تشکیل دولت فلسطینی در فلسطین اعتراض کرد.

1949: ترکیه رسما دولت اسراییل را شناسایی کرد.

بقیه را در ادامه مطلب بخوانید1950: اسراییل و ترکیه روابط دیپلماتیک را برقرار کردند. در ابتدا نمایندگانی در سطح نماینده تام الاختیار بین یکدیگر تبادل کردند. به این ترتیب ترکیه اولی کشور مسلمانی بود که به تشکیل دولت اسراییل اعتراف کرد و رسما اشغال فلسطین توسط این رژیم را پذیرفت و به آن گردن نهاد.

1980: اعلام قدس به عنوان پایتخت ابدی اسراییل در قانون اساسی این رژیم  به افزایش بحرانی منجر شد که در پی جنگ سال 967 (جنگ شش روزه اعراب و اسراییل) بروز یافته بود و در پی آن کنسولگری های دو طرف بسته شد و نمایندگان دیپلماتیک به خاک خود بازگشتند.

1996: سلیمان دمیرل رئیس جمهور وقت ترکیه برای نخستین بار از تل اویو(بخوانید تل الربیع) دیدن کرد که طی ان معاهده تجارت ازاد بین طرفین به امضا رسید که منجر به همکاری های اقتصادی گسترده ای بین انان شد.

2002: رجب طیب اردوغان در پی پیروزی حزب عدالت و توسعه در انتخابات پارلمانی ترکیه عهده دار نخست وزیری این کشور شد که انتظار می رفت خط مقابله با اسراییل را در پیش گیرد که همانطور شد و روابط اسراییل و ترکیه رو به تیرگی گرایید.

2005: روابط میان آنکارا و تل اویو پس از دیدار عبدالله گل وزیر خارجه وقت ترکیه از سرزمین های اشغالی فلسطین برای نخستین بار بهبود یافت. این دیدار در نهایت منجر به سفر اردوغان به سرزمین های اشغالی و دیدار با آریل شارون نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی شد.

2008: جنگ 22 روزه اسراییل علیه غزه  موسوم به گلوله های سربی در پایان سال 2008 و اوایل سال 2009 منجر به دوری طرفین شد و ترکیه مانور مشترک خود با نیروی هوایی اسراییل در سال 2009 را لغو کرد.

2010: بحران دیپلماتیک توبیخ سفیر ترکیه در رژیم اسراییل بخاطر پخش سریال تلویزیونی «دره گرگها» در ترکیه به تعمیق بیشتر بحران ناشی از حمله کماندوهای صهیونیستی به کشتی ماوی مرمره ناوگان ازادی غزه و قتل نه تبعه ترک دامن زد.

2011 : ترکیه به شکل کامل و در پی انتشار گزارش پالمر صادره از سوی کمیته حقیقت یاب سازمان ملل درباره حوادث ناوگان آزادی غزه روابط دیپلماتیک خود با اسراییل را قطع کرد و شرایطی را برای بازگشت به روابط قبل قاطعانه اعلام نمود که پایان محاصره غزه مهمترین شرط آن بود.

2013: بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در یک تماس تلفنی از همتای ترک خود رجب طیب اردوغان بخاطر حادثه کشتی ماوی مرمره عذرخواهی کرد و نسبت به قتل شهروندان ترکیه در این حادثه ابراز تاسف نمود. این رویداد در اوج تحولات سوریه اتفاق افتاد. در همین تماس دو طرف آمادگی خود را برای عادی سازی روابط و بازگشت سفر به محل ماموریت خود ابراز آمادگی کردند.

2016: بن علی ایلدریم نخست وزیر ترکیه و همتای اسراییلی او بنیامین نتانیاهو رسما عادی شدن روابط بین دو طرف را اعلام کردند.