جنازه استاد خلیل الله خلیلی شبانه از پیشاور به کابل انتقال یافت
ساعت ۱۱:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٦   کلمات کلیدی:

به گزارش خبرگزاری جمهور، یکی از فرهنگیان افغانستانی، پس از ۲۵ سال از درگذشت و تدفین استاد خلیل الله خلیلی، شاعر نام آور و معاصر افغانستان، جنازه وی را شبانه و به طور مخفی از پیشاور پاکستان به شهر کابل انتقال داد.

استاد خلیل الله خلیلی در دیار غربت و در فضایی نامأنوس مدفون بود و هرلحظه امکان انفجار مقبره وی توسط عناصر ضدفرهنگ می رفت. آقای جعفر رنجبر چهره فرهنگی کشور که این ریسک بزرگ را انجام داده به خبرگزاری جمهور میگوید: ترس ما از آن بود که عناصر افراطی و ضد فرهنگ همچنان که قبر رحمان بابا را منفجر کردند، مقبره این شاعر و چهره درخشان فرهنگ افغانستان هم امنیت نداشت لذا با تحمل خطرات فراوان تصمیم به انتقال جنازه استاد به کشور گرفتم.

وی می گوید در حال رایزنی با وزارت اطلاعات و فرهنگ، شخصیت های ملی و فرهنگی برای تعیین مکان و فضای مناسبی برای محل دفن جنازه استاد خلیلی هستیم.

آقای رنجبر که رئیس کتابخانه استاد خلیل الله خلیلی در تاجیکستان می باشد و دارای آثار نوشتاری نیز هست از ولسوالی شیبر ولایت بامیان و از برادران هزاره و اسماعیلیه است. داکتر محی الدین مهدی که از جمله دوستان نزدیک آقای جعفر رنجبر می باشد به خبرگزاری جمهور می گوید: آقای رنجبر از ده سال بدین سو دغدغه همیشگی انتقال جنازه استاد خلیلی را از پاکستان به وطن داشته است. وی ظاهراً خواب دیده که استاد خلیلی از وی می خواهد که پیکرش را به کشور انتقال دهند.

هم اکنون مسعود خلیلی فرزند استاد خلیل الله خلیلی نیز که در کابل به سر می برند تلاش فراوان دارد تا با همکاری دوستان و با رایزنی هایی، اجازه دفن مرحوم استاد خلیلی را در دانشگاه و در جوار مرقد سیدجمال الدین افغانی از رئیس جمهور کرزی بگیرد.