افغانستان عضو ناظر سازمان همکاری‌های شانگهای شد
ساعت ۱٢:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۱٩   کلمات کلیدی:
خبرگزاری فارس: افغانستان عضو ناظر سازمان همکاری‌های شانگهای شد

پس از رأی مثبت اعضای سازمان همکاری‌های شانگهای، افغانستان به عضو ناظر این این سازمان پذیرفته شد.

 

به گزارش فارس به نقل از اطلاعیه مطبوعاتی دفتر رئیس جمهور افغانستان، "هوجین تائو" رئیس جمهور چین امروز در دوازدهمین اجلاس سران سازمان همکاری‌های شانگهای افغانستان را به عنوان عضو ناظر در سازمان همکاری‌های شانگهای اعلام کرد و این عضویت را به حامد کرزی تبریک گفت.


این اطلاعیه افزوده است: رئیس جمهور چین دستاوردهای‌های این سازمان را در راه مبارزه علیه تروریسم و توسعه اقتصاد و فرهنگ پر ارزش خواند.

به نقل از این اطلاعیه، تائو موقف برجسته این سازمان را در برابر بحران موجود اقتصادی تجمید کرد و اظهار داشت: ما در ده سال گذشته از طریق هماهنگی مشترک توانستیم تا در مقابل چالش‌های مختلف منطقه‌ای به طور درستی گام‌های مهم و سازنده‌ای برداریم، اما هنوز هم چالش‌هایی در مقابل ما وجود دارد که باید علیه آن به طور جدی مبارزه صورت گیرد.

اطلاعیه دفتر حامد کرزی افزوده است: رئیس جمهور چین تروریسم و مواد مخدر را تهدید بزرگی برای منطقه دانست و برای مبارزه مشترک و قوی علیه این پدیده‌ها، خواستار هماهنگی بیشتر و تلاش‌های جدی کشور‌های منطقه شد.

این اطلاعیه خاطر نشان کرده است: سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای در سخنان خود اعلام کردند که کشورهای عضو سازمان با تروریسم و مواد مخدر مبارزه جدی می‌کنند و در این راه به طور همه جانبه با افغانستان کمک و همکاری خواهند کرد.

کرزی نیز در سخنانی، با اشاره به امضای توافقنامه‌های استراتژیک افغانستان و شماری از کشورها، اظهار داشت: افغانستان به شما تعهد می‌دهد که از خاک این کشور علیه هیچ یک از همسایه‌ها استفاده نخواهد شد و افغانستان نیز همین توقع را دارد.

به نقل از این اطلاعیه، مسئله امنیت در آسیای مرکزی، مبارزه با تروریسم و مواد مخدر از جمله موضوعاتی بودند که  در دوازدهمین اجلاس سران سازمان همکاری‌های شانگهای مطرح شد.

همچنان گسترش همکاری‌های اقتصادی و سرمایه گذاری از جمله موضوعات دیگری بودند که سران کشورهای عضو این سازمان بر آن تأکید کردند.

افغانستان تاکنون عضو میهمان این سازمان بود و از این پس به عنوان عضو ناظر فعالیت خواهد کرد.

در همین حال "لیوویمین" سخنگوى وزارت امورخارجه چین، امروز در یک نشست خبرى اعلام کرد که سازمان همکاری‌های شانگهاى باید در تأمین امنیت و بازسازى افغانستان نقش بسزایی را ایفا کند.

سازمان همکاری‌های شانگهای 11 سال قبل در سال 2001 توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان با هدف گسترش همکاری‌ها، پایه‌گذاری شد.

دیگر اعضای ناظر این سازمان ایران، هند، پاکستان و مغولستان هستند.

عضویت ناظر افغانستان در حالی مطرح می‌شود که کشورهای عضو ناتو در حال ترک افغانستان هستند و پس از 2014 افغانستان امنیت افغان توسط نیروهای امنیتی این کشور تأمین خواهد شد.

در همین حال حامد کرزی اعلام کرده است که به دلیل کشتار غیرنظامیان، سفر خود را به نیمه تمام گذاشته و به افغانستان باز می‌گردد.

روز گذشته 2 حمله انتحاری در قندهار بیش از 70 کشته و زخمی گذاشت و همچنین حمله نیروهای آیساف جان بیش از 10 غیرنظامی افغان را گرفت. (خبرگزاری فارس)