زمینه انعقاد قرارداد استراتژیک میان ایران و افغانستان وجود دارد
ساعت ٦:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢۳   کلمات کلیدی:

زمینه انعقاد قرارداد استراتژیک میان ایران و افغانستان وجود داردسخنگوی وزارت خارجه ایران می گوید: زمینه انعقاد قراردادی استراتژیک میان تهران و کابل در چارچوب همکاری های دوجانبه وجود دارد .

'رامین مهمانپرست' سخنگوی وزارت خارجه ایران درنشست هفتگی خود با خبرنگاران، در خصوص نشستی با حضور وزرای خارجه کشورهای همسایه و منطقه و مقاماتی از سازمان‌های بین المللی در روز پنج شنبه در کابل، اظهار داشت: ما به دنبال جلساتی که در استانبول و بن برای مسئله افغانستان برگزار شد، در نشست کابل نیز شرکت خواهیم کرد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت خارجه ایران، مهمانپرست با تایید حضور علی‌اکبر صالحی وزیر خارجه این کشور در نشست کابل،گفت: برای تهران دسترسی به راه‌هایی که بتواند ثبات و امنیت افغانستان را به دنبال داشته باشد، اولویت دارد، ما همکاری‌های متنوعی با افغانستان داریم و همسایگی ما باعث می‌شود که همکاری‌ها توسعه یابد و ریشه‌های بحران از منطقه دور شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران مشکلاتی چون تولید و قاچاق مواد مخدر، افراط‌گرایی، مشکلات اقتصادی و زیربنایی در افغانستان را با کمک کشورهای منطقه قابل حل دانست و افزود: خود را متعهد می‌دانیم برای اینکه افغانستان به وضعیت مناسبی دست یابد و ایجاد ثبات و امنیت در این کشور را ایجاد ثبات و امنیت در کشور خود تلقی می‌کنیم.

وی در پاسخ به سؤالی درباره انعقاد توافقنامه استراتژیک بین تهران و کابل با ذکر این نکته که امنیت افغانستان و ثبات این کشور مستقیماً با امنیت و ثبات کشورهای همسایه و منطقه ارتباط دارد، اظهار داشت: ما از هر اقدامی که بتواند کمک کند تا در افغانستان ثبات، امنیت و زمینه‌های توسعه فراهم شود، حمایت می‌کنیم و ریشه‌های ناامنی‌ها و بی‌ثباتی‌ها در منطقه را حضور و دخالت نیروهای بیگانه می‌دانیم.

مهمان‌پرست با بیان اینکه زمینه انعقاد همکاری‌های استراتژیک بین ما و افغانستان وجود دارد، گفت: در قالب همکاری‌های دو جانبه و بحث‌های منطقه‌‌ای این موضوعات در دستور کار قرار دارد و امیدواریم وضعیت افغانستان با کمک همسایگان به سمتی هدایت شود که ریشه‌های ناامنی از این کشور دور شود.

وی تصریح کرد: ما خواستار بهترین شرایط برای افغانستان هستیم و باید کمک کرد تا زمینه‌های برقراری توسعه و امنیت در این کشور فراهم شود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران با بیان اینکه جمهوری اسلامی  بیشترین نقش را در این زمینه دارد، توضیح داد: ایران امنیت افغانستان را مستقیماً با امنیت خود در ارتباط می‌داند. ـ آوا ـ