بزرگ‌ترین مسجد قرقیزستان افتتاح شد
ساعت ٩:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢۳   کلمات کلیدی:


بزرگ‌ترین مسجد قرقیزستان افتتاح شد + عکس«الماسبیک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان در این مراسم افتتاح این مسجد را رویداد فرخنده برای همه مردم کشور عنوان کرد و گفت: عملیات ساخت طرح این مسجد در سال 2008 میلادی آغاز شده اما حوادث خونین 2 سال پیش باعث تعویق در اجرای آن شد، اکنون خوشحالم که خود را در تدوین طرح این مرکز مهم دینی سهیم می‌دانم و امروز با جمعی از مقامات رسمی دولت و مسئولان نهادهای مذهبی  در مراسم راه‌اندازی آن شرکت می‌کنم.

آتامبایف تصریح کرد: طرح ساخت این مسجد از پنج سال قبل توسط " ژانتورا  ساتی‌بالدی اف" (شهردار وقت اوش) پیشنهاد شده و کابینه وزرای دولت آن زمان از این طرح حمایت کرد.


رئیس جمهوری قرقیزستان همزمان در این مراسم با اشاره به حوادث خونین تابستان سال 2010 تأکید کرد: در حال حاضر وظیفه اصلی قرقیزستان حفظ انسجام و وحدت است و اسلام نیز دین وحدت بوده و ما، اتباع قرقیزستان نباید این اصل را فراموش کنیم.

وی همچنین با اشاره به موجودیت استقلال قرقیزستان خاطرنشان کرد: تاریخ فرصت خوبی برای ساخت یک کشور قوی در اختیار ما گذاشته است و باید از این فرصت به طور مطلوب استفاده کنیم.
بنا به این گزارش، مسجد جدید اوش که بزرگ‌ترین مسجد در قرقیزستان است در "کوه سلیمان" به  مساحت یک هکتار احداث شده است.

بنا به گفته منابع رسمی، مساحت بزرگ مسجد این امکان را فراهم می‌کند که در مجموع حدود 20 هزار نفر همزمان ادای نماز کنند. ـ خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ