افشای اسناد تاریخی از جنایات استعمار پیر در قرن بیستم
ساعت ۱٠:۳٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۱/۳٠   کلمات کلیدی:

انتشار اسناد تاریخی محرمانه از سال های افول انگلستان در نیمه دوم قرن بیستم، پرده از جنایات استعمار پیر برداشت و تصویری تازه از حکومت انگلیس را به نمایش گذاشت. 

1391/01/30 - 01:17

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اسنادی که روز چهارشنبه منتشر شده اند،شاملنخستین بخش از مدارکی هستند که به نام 'آرشیو مهاجر' شناخته می شوند و محتوای آنها همواره حساس و محرمانه شمرده می شد.

این اسناد شامل اطلاعات فردی، داده های آماری و نیز اسناد محرمانه درباره کشورهای مستعمره، رهبران ضداستعماری و فعالیت هایشان است.....


بخشی از این اسناد به اعدام، شکنجه و حتی معلول کردن مردم کنیا در زمان استعمار بریتانیا مربوط می شود. این حوادث تلخ در جریان سرکوب قیام مائومائو در دهه 1950 میلادی رخ داده است.

مجازات های دسته جمعی، مصادره دام و حیوانات اهلی ساکنان و جابجایی و اسکان مجدد از جمله دیگر اقدامات لندن در برخورد با قیام مائومائو بوده است. در اسناد منتشر شده، همچنین فهرستی از کسانی که در صورت ورود به کشور باید زیر نظر قرار می گرفتند دیده می شود.

جالب آنکه 'حسین اونیانگو اوباما'، پدربزرگ رییس جمهوری فعلی آمریکا از جمله کسانی است که در شکنجه گاه های انگلیس در آن دوران آسیب هایی جدی دیده بود.

اسناد مربوط به آدمربایی و ترور در جزایر انگوئیلا در دریای کارائیب، مدارک مربوط به جنبش موسوم به 'نیروی سیاه' و نیز یک فیلم آموزشی برای عملیات روانی که به سال 1970 مربوط می شود، از دیگر اطلاعات افشا شده در این مجموعه است.

بخش دیگری از این اسناد ، پرده از اقدامات انگلستان علیه شبه نظامیان کمونیست در مالای (که اکنون بخشی از مالزی است) در دهه 50 میلادی بر می دارد و جزییات پشتیبانی ایالات متحده از فعالیت های لندن در این مورد را افشا می کند.

ادوارد همپشایر، کارشناس اسناد تاریخی با اشاره به ده ها هزار برگ سند منتشر شده، می گوید 'باید منتظر ماند تا متخصصان تاریخ، این اسناد را مطالعه و احتمالا اطلاعات تازه آنها را مشخص وبررسی کنند.'

اسنادی که روز چهارشنبه منتشر شده است، تا چندی پیش محرمانه شمرده می شد و دولت انگلستان از ارایه آن به پژوهشگران خودداری می کرد. اما شکایت گروهی از افراد بازمانده از قیام مائومائو که توسط دولت انگلیس شکنجه شده بودند، باعث شد تا یک دادگاه در این کشور، رای به ضرورت انتشار اسناد تاریخی یادشده بدهد.

پیرس برندون، تاریخ نگار، که هنوز اسناد یادشده را مطالعه نکرده، می گوید 'اگرچه بیشتر آنچه بریتانیا در کنیا و دیگر مستعمراتش کرده، روشن است، اما مدارک جدید، می تواند جزییات ناگشوده ای از سرکوب ها، شکنجه ها و سوء استفاده ها را آشکار کند.'

'برندون' با اشاره به نمایندگان انگلیس در مستعمره های سابق خود، تاکید می کند: آنان به خوبی عیب پوشانی می کردند و من تردید دارم که این اسناد، همه عیب پوشانی ها را برملا کرده باشد.

منبع: ایرنا