کنفرانس کشورهای قلب آسیا در یک نگاه
ساعت ۸:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢٦   کلمات کلیدی:

کنفرانس وزرای امور خارجه قلب آسیا در پیوند به روندی که از نشست استانبول در راستای همکاری های منطقه ای در مورد مساله افغانستان آغاز شد به اشتراک ۱۵ کشور قلب آسیا و ده ها سازمان منطقه ای و بین المللی امروز پنجشنبه در مقر وزرات امور خارجه افغانستان در کابل برگزار گردید.

حامد کرزی؛ رئیس جمهور افغانستان در صحبت افتتاحیه این کنفرانس بر همکاری های منطقه‌ای تاکید نموده گفت:”افغانستان از جنگ های چند دهه گذشته تجارب زیادی کسب کرده است. از این رو تقویت امنیت در منطقه و تداوم همکاری های منطقه‌ای از اهمیت به سزایی برای افغانستان و منطقه برخوردار است.”


وی در ادامه افزود:”حکومت افغانستان به تعهدات خود در قبال جامعه جهانی متعهد است و در زمینه اصلاحات و حکومت داری خوب به جدیت می پردازد که در این مورد به زودی نشست مشورتی با اعضای شورای ملی افغانستان را برگزار می نماید.”

به گفته رییس جمهور، کشورهای چین و روسیه حمایت شان را در مورد مشارکت استراتژیک افغانستان با جامعه جهانی به ویژه امریکا اعلام داشته اند.

رئیس جمهوری کرزی با تاکید روی همکاری های منطقه ای اظهار داشت:”پروسه استانبول راه خوبی را برای ایجاد همبستگی میان کشورهای قلب آسیا فراهم نموده است.”

 وی در ادامه افزود که افغانستان به تمام معنا آماده همکاری با جامعه جهانی به ویژه کشورهای منطقه می باشد.

کرزی نشست شیکاگو را برای افغانستان حیاتی عنوان کرده خاطرنشان ساخت:”افغانستان در ۱۰ سال آینده به کمک های اقتصادی و حمایت جامعه جهانی نیاز دارد، نشست شیکاگو و کنفرانس توکیو که در ماه جولای در جاپان برگزار می گردد برای ده سال پیش رو مفید می باشد.”

 کرزی اظهار داشت که افغانستان در کنفرانس شیکاگو حمایت نظامی جامعه جهانی را به دست آورده است و در برابر تعهدات نظامی، ملکی، سیاسی و اقتصادی جامعه جهانی خود را متعهد می داند و به اصلاحات عمیق و حکومت داری خوب می پردازد.

آقای کرزی گفت که در نشست سازمان همکاری های شانگهای، کشورهای چین و روسیه حمایت شان را از مشارکت افغانستان با برخی از کشورهای جهان پیرامون موضوع افغانستان اعلام داشتند.

رئیس حمهور کرزی همچنین به پروسه صلح اشاره کرد و گفت:”این پروسه در حال گذار است و افغانستان می خواهد که این پروسه را با موفقیت به اکمال برساند.”

او نقش کشورهای منطقه در آوردن صلح در افغانستان را مهم عنوان نموده بیان داشت که در این راستا رئیس شورای عالی صلح در آینده به عربستان سعودی و پاکستان سفر خواهد کرد.

کرزی، از تمامی  نمایندگان کشورهای اشتراک کننده خواست که به عنوان یک مسئولیت برای تامین ثبات در منطقه و افغانستان همکاری کنند.

همچنین بان کی مون؛ دبیر کل سازمان ملل متحد، از طریق ویدئوکنفرانس در پیامی به این نشست بر همکاری های منطقه ای تاکید کرده اظهار امیدواری نمود که این نشست به نتایج خوبی دست یابد.

او گفت افغانستان هنوزهم به کمک های بیشتر جهانی ضرورت دارد و نباید افغانستان را در این مرحله تنها گذاشت.

در عین حال، احسان احمد داود اوغلو؛ وزیر خارجه ترکیه، در سخنانی در این کنفرانس خواستار همکاری کشورهای اسلامی در مساله افغانستان شد.

همچنین علی اکبر صالحی؛ وزیر امور خارجه ایران برگزاری کنفرانس وزرای خارجه کشورهای قلب آسیا را برای تقویت همکاری های بیشتر منطقه ‌ای مفید عنوان نموده حضور نیروهای خارجی را در افغانستان سبب مشکلات منطقه ای، کشتار دسته جمعی، جرایم سازمان یافته و افزایش کشت مواد مخدر دانست.

وی از کمک های کشورش در چند سال گذشته برای افغانستان یادآور شده خاطرنشان ساخت که ایران در مسائل مربوط به  تعلیم و تربیه، ساخت زیربناها و بهبود اقتصاد افغانستان کمک خواهد کرد.

ایران از جمله کشورهای همسایه افغانستان بوده است که نگرانی اش را از حضور درازمدت غرب در افغانستان بارها اعلام نموده و حضور نیروهای خارجی در افغانستان را سبب مشکلات جاری منطقه ای می‌داند.

همچنین، سرگئی لاوروف؛ وزیر خارجه روسیه نیز بر همکاری های روسیه با افغانستان در عرصه های پیشرفت اقتصادی به خصوص در بخش  زراعت و آموزش پولیس مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد.

او گفت:”روسیه فکر می کند که افغانستان بعد از خروج نیروهای خارجی با گسترش تروریزم مواجه خواهد شد و آیساف باید بعد از خروج نیروهای خارجی، گزارش های خود را از افغانستان در رابطه با مبارزه با تروریزم و کشت مواد مخدر به شورای امنیت سازمان ملل ارائه نماید.”

در ادامه حنا ربانی کهر؛ وزیر امور خارجه پاکستان صحبت نموده گفت:”در صورت تقاضای دولت افغانستان پاکستان آماده است تا این کشور را در بخش‌های مختلف به خصوص تحکیم صلح و ثبات همکاری نماید.”

وی خاطرنشان ساخت که صلح زمانی در افغانستان تامین خواهد شد که مردم افغانستان برای صلح آماده شوند.

کنفرانس وزیران خارجه کشورهای قلب آسیا به‌ منظور اتخاذ تدابیر مشخص در امر مبارزه با تروریزم در منطقه، حوادث طبیعی، مواد مخدر و همچنین تقویت همکاری‌های تجاری و اقتصادی برای یک روز و به ریاست مشترک وزیران امور خارجه افغانستان و ترکیه تدویر یافته است.

 وزیران خارجه شش کشور همسایه افغانستان، وزرای خارجه کشورهای روسیه، قرقیزستان، قزاقستان، آذربایجان، هندوستان، امارات متحده عربی، عربستان سعودی و ترکیه از مهمانان اشتراک کننده در این کنفرانس بودند.

 همچنین وزرای خارجه کشورهای حمایت‌کننده پروسه استانبول و نمایندگان سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی نیز در این کنفرانس شرکت نموده بودند.

گفتنی است در این کنفرانس یک روزه نمایندگان اشتراک کننده از کشورهای حمایت کننده پروسه استانبول نیز صحبت نموده بر همکاری دوامدار کشورها به خصوص کشورهای منطقه قلب آسیا در امر مبارزه با تروریزم، مواد مخدر و تقویت همکاری های منطقه ای تاکید نمودند.

قابل ذکر است که در این کنفرانس افزون بر وزرای امور خارجه کشورهای قلب آسیا، وزرای خارجه و نمایندگان کشورهای حمایت کننده پروسه استانبول نیز مانند ایالات متحده امریکا، استرالیا، کانادا، دنمارک، مصر، فنلند، فرانسه، آلمان، ایتالیا، جاپان، ناروی، سویدن، اسپانیا و بریتانیا نیز به شمول بیشتر از ۱۱ سازمان بین المللی اشتراک نموده بودند. ـ خبرگزاری جمهور ـ