جشن صدمین سال به رسمیت شناختن اسلام در اتریش
ساعت ٢:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/۱۳   کلمات کلیدی:
جشن صدمین سال به رسمیت شناختن اسلام در اتریش
جشن صدمین سالگرد به رسمیت شناختن دین اسلام در اتریش روز شنبه ۱۰ تیرماه برگزار شد. در این جشن که با حضور "هاینز فیشر" رئیس جمهور این کشور و "محمد گورمز" وزیر امور دینی ترکیه در وین، پایتخت اتریش برگزار شد، وزیر امور دینی ترکیه ضمن ستایش این رویداد بزرگ گفت: در شرایطی که کشورهای اروپایی در مورد معرفی کردن دین اسلام به عنوان یک دین رسمی در تردید هستند، برگزاری این جشن می‌تواند رویداد بزرگی محسوب شود.

گورمز افزود: ۱۰۰ سال پیش هنگامی که دولت اتریش دین اسلام را به رسمیت شناخت و با حمایت مسلمانان مواجه شد، دولت این کشور با ارائه اطلاعات صحیح و دقیق از دین اسلام و گنجاندن مفاهیم این دین مبین به نظام آموزشی و آکادمیک این کشور توانست تأثیر شگرفی در اروپای معاصر برجای بگذارد. اما متأسفانه در حال حاضر شاهد تبعیض و خشونت علیه مسلمانان در بسیاری از کشورهای اروپایی هستیم.

گفتنی است اسلام سومین دین بزرگ در اتریش است که براساس آمار سال ۲۰۰۱ میلادی، ۲۲ و 4 دهم درصد از جمعیت این کشور را پس از کلیسای کاتولیک و ارتدکس به خود اختصاص داده است.

در دوره اشغال بوسنی و هرزگوین مسلمانان بیشتری به اتریش امروزی وارد شدند که همین امر موجب به رسمیت شناخته شدن دین اسلام در سال ۱۹۱۲ شد و تعداد مسلمانان را به طور قابل ملاحظه ای در این کشور افزایش داد. ـ تنا ـ

مرجع : Azerimuslims