پس از 24 سال حزب النهضه تونس نخستین کنگره خود را برگزار می‌کند
ساعت ٧:۳٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٤/٢٠   کلمات کلیدی:
خبرگزاری فارس: حزب اسلام گرای النهضه تونس نخستین کنگره خود را برگزار می‌کندبه گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، "رضا شعیبی" از مقامات جنبش اسلام گرای النهضه تونس گفت: این حزب اسلام گرا که دولت را در تونس در دست دارد از پنجشنبه نخستین کنگره خود را در تونس پس از 20 سال ،برای تعیین راهبرد سیاسی و اجتماعی کشور برگزار خواهد کرد.

شعیبی در نشست خبری امروز خود ابراز امیدواری کرد: این کنگره که تا یکشنبه هفته آینده ادامه خواهد داشت به برنامه و موضعی درباره ائتلاف ها با دیگر احزاب سیاسی منجر شود.


وی گفت: ما می خواهیم ثابت کنیم با فلسفه ائتلاف می توانیم به اشتراک راهبردی دست یابیم چرا که دوره انتقالی ممکن است 10 تا پانزده سال به طول انجامد و هدف این است که پایه های دموکراسی باثبات و غیر قابل بازگشت ریخته شود.

اکنون حزب اسلام گرای النهضه مهم ترین حزب تونس و مهم ترین شریک ائتلاف سه جانبه با دو جنبش چپ میانه یعنی جنبش های "کنگره برای جمهوری" و "التکتل" است.

این حزب پیش بینی می کند این کنگره را که نخستین کنگره در تونس از سال 1988 محسوب می شود به رخدادی تاریخی تبدیل کند، قرار است در افتتاحیه این کنگره بین 25 تا 30 هزار تن شرکت کنند.

در این کنگره 200 تن از شخصیت های خارجی نیز دعوت شده اند که از آن جمله می توان به "خالد مشعل" رئیس دفتر سیاسی حماس ، "مصطفی عبدالجلیل" رئیس شورای ملی انتقالی لیبی و یکی از نمایندگان جنبش حزب الله لبنان اشاره کرد.

هدف از این کنگره همچنین بررسی مسائل جامعه یک سال پس از انقلابی است که حکومت زین العابدین بن علی را سرنگون کرد.

هزار و 103 نماینده قرار است دفتر جدید اجرایی النهضه را انتخاب کنند.

به گفته تحلیلگران، النهضه اعلام کرده است می خواهد در این جنبش جوانگرایی کند و به تفاهمی بین جریان های میانه رو و افراطی تر دست یابد.