پنتاگون جاسوسان خود را به عنوان بازرگان به ماموریت‌های خارجی اعزام می‌کند
ساعت ٢:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٢/٢   کلمات کلیدی:

 یک شبکه روسی از تلاش پنتاگون برای کسب مجوزهای بیشتر از کنگره جهت انجام عملیات‌های مخفیانه بین‌المللی و اعزام جاسوسان آمریکایی به عنوان بازرگان به ادارات غیرنظامی کشورهای خارجی خبر داد.

خبرگزاری فارس: پنتاگون جاسوسان خود را به عنوان بازرگان به ماموریت‌های خارجی اعزام می‌کند

شبکه تلویزیونی "راشاتودی" در گزارشی با اشاره به اینکه وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در تلاش است تا قدرت بیشتری در زمینه جاسوسی های بین المللی به دست آورد، نوشت که ارتش آمریکا در حال حاضر درصدد بررسی افتتاح یک عملیات مخفیانه با هدف نظارت بر بخش غیرنظامی کشورهای خارجی است....


راشاتودی نوشت: وزارت دفاع آمریکا از کنگره این کشور درخواست کرده است که با تغییر چارچوب های اطلاعاتی، به یگان های مخفی آمریکا اجازه اعزام جاسوس به ادارات پیمانکاران نظامی خارجی را بدهد که این امر به معنای نفوذ جاسوسان آمریکایی به کارخانه ها و مشاغلی است که در حال ساخت کلاهک برای کشورهای رقیب هستند و اساسا به این معناست که جاسوسان آمریکایی در قالب یک تجار ظاهر خواهند شد.

منتقدان در این باره اعلام کرده اند که انجام چنین کاری ممکن است برای عملیات های جمع آوری اطلاعات آمریکا اقدامی بزرگ باشد اما در عین حال می تواند نشان دهنده آغاز یک سرازیری لغزنده با پیامدهای بالقوه فاجعه بار باشد.

این خبر برای اولین بار روز گذشته در قالب مقاله ای توسط وب سایت " Inside Defense" آمریکا منتشر شد و در این گزارش تصدیق شده است که پنتاگون بسته ای از پیشنهادات قانونی خود را یک هفته گذشته به کنگره این کشور فرستاده است؛ بر اساس گزارش منتشر شده در این وب سایت، این درخواست های پنتاگون از کنگره تا حد زیادی مجوزهای فعلی وزارت دفاع آمریکا در زمینه عملیات های جاسوسی را گسترش می دهد؛ از جمله این پیشنهادات این است که به وزارت دفاع آمریکا اجازه داده شود که حقوق جمع آوری اطلاعات خود را افزایش دهد تا از این طریق بتواندفعالیت های تجاری درآمد زایی را با هدف حمایت از چنین عملیات هایی عملی کند و یک حافظ مهم برای آن دسته از نیروهای ارتش آمریکایی باشد که عملیات های خطرناک خارج از کشور را انجام می دهند.

تاکید وزارت دفاع آمریکا در ارائه این پیشنهادات به کنگره این بوده است که درگیری با القاعده و گروه های وابسته به آنها و سایر تحولات نیازمند انجام منظم عملیات های نظامی مخفی در سطح کوچک است تا از این طریق میدان جنگ برای عملیات های نظامی علیه تروریست ها و حامیان مالی آنها فراهم شود.

"راشاتودی" در ادامه با اشاره به اینکه وزارت دفاع آمریکا می خواهد جاسوسان بیشتری برای نفوذ به کشورهای خارجی داشته باشد اما ماموریت های این جاسوسان متفاوت از تجسس های مخفیانه معیار خواهد بود، نوشته است: پنتاگون می خواهد توانایی استفاده از عملیات های مخفیانه را داشته باشد و این امر بدین معناست که

وزارت دفاع نه تنها مجاز به مخفی نگه داشتن حامی مالی این برنامه خواهد بود بلکه علاوه براین مجاز هستند که به طور کامل وجود چنین ماموریت های مخفی خود را نیز رد کنند.

راشاتودی در ادامه نوشت: وارد کردن جاسوسان به عملیات های کسب و کاری که در آنها این جاسوسان با ارتش های خارجی وارد معامله می شوند، می تواند خیلی بیشتر از آنچه وزارت دفاع ممکن است درک کنند و نگرانش باشد، خطر داشته باشد.

وب سایت دفاع محرمانه آمریکا در ادامه مقاله خود نوشته است: اعزام جاسوسان به بخش های غیرنظامی نه تنها به معنای باز شدن یک جبهه جدید خارجی برای عملیات های آمریکایی است بلکه کارگران بی گناه را نیز در معرض جهان خطرناک جنگ های بین المللی قرار می دهد و حتی ممکن است که به عاملان خارجی نیز دلیلی برای اقدام متقابل در آمریکا بدهد.

منبع: خبرگزاری فارس