ارتش ۶۰ هزار نفری معتادان در غزنی!
ساعت ۱۱:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٥   کلمات کلیدی:

غزنی از معدود ولایاتی است که در آن ظرف چند سال گذشته، هیچ کوکناری کشت نشده بود؛ اما مقامات محلی در اوایل سال جاری خورشیدی از کشت بیش از ۱۰ هزار جریب زمین زراعتی از سوی دهاقین در ولسوالی اجرستان غزنی خبر دادند.

هرچند کشت مواد مخدر در غزنی نسبت به سایر ولایات کمتر می باشد؛ اما افزایش سرسام آور معتادین به مواد مخدر در این ولایت، مسئولان صحت عامه را نگران ساخته است.

نصرالله نعیمی؛ مسئول مرکز تداوی معتادین مواد مخدر در ریاست صحت عامه غزنی می‌گوید که نسبت به دوسال قبل، تعداد معتادین به مواد مخدر در ولایت غزنی از ۲۰ هزار نفر به بیش از ۶۰ هزار تن بالغ شده است که ۲۰ درصد آنان را زنان و اطفال خردسال تشکیل می‌دهند.


او افزود که عرضه خدمات صحی برای تداوی افراد معتاد به مواد مخدر کافی نبوده و آنان نمی توانند با نبود امکانات لازم از معتادین داخل بستر در این مرکز به خاطر تداوی دوباره آنان به درستی مراقبت نمایند.

 وی از مقامات وزارت صحت عامه خواهان امکانات و ادویه مفید در  این زمینه گردید.

نعیمی علت افزایش معتادان به مواد مخدر در غزنی را مهاجرت‌ها، فقر و بیکاری، عدم آگاهی مردم از اضرار مواد مخدر، قاچاق و فروش این مواد در بازار آزاد، استفاده و دودکردن مواد مخدر در بین فامیل ها عنوان می‌کند.

به گفته مسئول مرکز تداوی معتادین مواد مخدر در ریاست صحت عامه غزنی، اکثریت معتادان مواد مخدر کسانی می باشند که در زرع و کشت کوکنار مصروف کار بوده اند و یا از کشورهای همسایه این عمل را آموخته اند و برای تداوی شان به این مرکز، مراجعه نموده اند.

غلام سخی؛ یکی از معتادانی که در این مرکز به خاطر تداوی به سر می‌برد به جمهور گفت که برای بار نخست با یکی از دوستانش از مواد مخدر استفاده کرده و این عمل را چندین بار برای رفع خستگی وجودش تکرار کرده بود؛ تا به این مرض مصاب گردید.

 به گفته وی، بعد از آن به خاطر خرید مواد مخدر، اموال خانه خود و همسایه هایش را دزدیده و آن را به خاطر دریافت مواد مخدر از قاچاقبران به فروش می‌رسانده است.

او می‌گوید که در حال حاضر به راحتی می‌تواند از داخل شهر غزنی مواد مخدر به دست آورد. ـ خبرگزاری جمهور ـ