چرا صهیونیست‌ها از حزب‌الله لبنان می‌ترسند
ساعت ۳:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٦   کلمات کلیدی:
خبرگزاری فارس: چرا صهیونیست‌ها از حزب‌الله لبنان می‌ترسند"ابراهیم الامین" نویسنده و تحلیلگر لبنانی روزنامه الاخبار با اشاره به اتهامات اسرائیل علیه حزب الله مبنی بر دست داشتن این جنبش در انفجار بلغارستان و تلاش ناکام برای اقدام مشابه در قبرس می نویسد: اسرائیل حزب الله را متهم می کند که برای حملات بیشتر علیه اهداف اسرائیلی در داخل و خارج سرزمین‌های اشغالی، برنامه ریزی می کند و با کمک ایران، هسته های خود را در نقاط مختلف جهان، به کار می گیرد. بر همین اساس، برخی ها به ارائه اطلاعات در مورد آماده باش در خاور دور می پردازند و برخی دیگر از خصوصیات هسته های خفته حزب الله در قاره آمریکا سخن می گویند؛ این در حالی است که دستگاههای اطلاعاتی جهان به تکاپو افتاده اند تا چتر حمایتی شرکت کنندگان در المپیک لندن را هر چه بیشتر گسترده‌تر کنند.

صهیونیستها مطمئن هستند که حزب‌الله انتقام عماد مغنیه را می گیرد

اسرائیل، حزب‌الله را حریفی قدرتمند می‌داند و در جنگ علیه حزب‌الله در لبنان و فلسطین، به کارآیی اطلاعاتی و امنیتی این جنبش اعتراف کرده است. اسرائیل اذعان دارد که حزب الله در بسیاری از صحنه ها و نقاط به دنبال استفاده از عنصر غافلگیری است. از سال‌ها پیش و به ویژه بعد از ترور شهید عماد مغنیه توسط یگانهای ویژه صهیونیست، اسرائیل مجبور شده یک سری اقدامات پیشگیرانه را در مورد شخصیت‌ها، نهادها و تأسیسات در داخل و خارج سرزمین‌های اشغالی، انجام دهد. اسرائیل می داند که مرتکب جنایتی بزرگ شده و پیشاپیش مطلع است که حریف، کوتاه نمی آید و انتقام خون عماد مغنیه را خواهد گرفت، اما فرسایش امنیتی موجود، مانع عکس العمل اسرائیل خواهد شد.

اسرائیل از این می ترسد که بحران سوریه به نفع حزب الله تمام شود

مشکل کنونی اسرائیل با حزب الله فقط این نیست که این جنبش را به دست داشتن در برخی عملیات‌ها متهم کند بلکه مشکل به جای باریکی رسیده است زیرا دشمن صهیونیستی از این می ترسد که مقاومت به خاطر بحران سوریه هر چه بیشتر مسلح شود. سران صهیونیست طوری رفتار می کنند که گویا همه سلاح‌های سوریه در اختیار حزب‌الله هم قرار گرفته است، اما آنها این روزها نگران این هستند که همه سلاح‌های استراتژیک منحصرا در اختیار حزب‌الله قرار گیرد. سران صهیونیست بر این باورند که بحران سوریه و تأثیرات آن بر بحران رو به رشد لبنان، چه بسا حزب الله را از برخی محاسبات و محدودیتها رها کرده و اختیار عمل بیشتری چه در عرصه تسلیحات و چه در عرصه تحرک نظامی، در اختیار این جنبش قرار داده است. اسرائیل همانند اکثر کشورهای غربی اعتقاد داشته و دارد که تنها حسن حکومت سوریه، کنترل گروههای مقاومت لبنان و فلسطین است و این کشور محور حل و فصل تنش‌های مربوط به گروههای مقاومت است، اما در وضعیت کنونی، این کارکرد از میان رفته است و در نتیجه، مقاومت نه تنها سلاح‌های استراتژیک را در اختیار گرفته بلکه به مرحله ای رسیده که می تواند بر حسب محاسبات خود، این سلاح‌ها را به کار گیرد.

وحشت تل آویو از موشک های دوربرد حزب الله است

مشکل دشمن صهیونیستی، سلاح شیمیایی یا میکروبی نیست زیرا نه تنها این رژیم بلکه همه دنیا و دانشمندان می دانند که تولید اینچنین سلاح‌های مرگباری، کار دشوار یا پیچیده ای نیست و پیشرفت علم در سه دهه گذشته، امکان تولید این دست سلاح‌ها و حتی سلاح‌های خطرناک تر را در بسیاری کشورها فراهم کرده است، بنابراین اسرائیل می‌داند که توانمندی مقاومت لبنان، امکان دستیابی به این سلاح‌ها را به او می دهد، اما مشکل اسرائیل این است که توانمندی موشکی سوریه، حزب الله و حتی مقاومت فلسطین، امکان تجهیز موشکهای دوربرد به کلاهک‌های حاوی این مواد مرگبار را برای آنها فراهم کرده است و در نتیجه جنبشی که می تواند هر نقطه از اسرائیل را با کلاهک‌های نیم تنی هدف دهد، قادر است این کلاهک‌ها را نه تنها به مواد منفجره معمولی یا پیشرفته بلکه حتی به مواد شیمیایی یا میکروبی نیز مجهز کند.

بی شک اسرائیل می‌داند که برخی سلاح‌ها فقط برای داشتن و نه استفاده، انبار می شوند و به همین خاطر اذغان دارد که ارزش سلاح‌های هسته ایش به خاطر امکان استفاده احتمالی از آنها نیست، بلکه ارزش این سلاح‌ها از آنجا ناشی می شود که اسرائیل می تواند به وسیله آن، دشمنانش را تهدید کند و در هر جنگی، اهداف دشمن را محدود سازد. در نتیجه نگرانی امروز اسرائیل این است که «سلاح توازن شکن» دیگر به موشک اسکاد یا دیگر موشکهای مشابه یا موشکهای بسیار دوربرد و بسیار دقیق و ویرانگر، محدود نمی شود بلکه نگرانی این رژیم این است که استانداردهای جدید سلاح توازن شکن، آنقدر پیشرفته شده که قبلا به فکر کسی خطور نمی کرد، حال آیا اسرائیل می تواند تحمل کند که حریفی در حد و اندازه حزب الله بتواند به سلاحی دست یابد که کمتر از سلاح هسته ای نیست و می تواند توازن سلاح را به منطقه بازگرداند؟

توطئه های دشمن علیه مقاومت ناکام مانده است

همه آنچه گذشت در قالب آمادگی مداوم برای جنگ آینده قرار می گیرد و هر چند که اسرائیل نگران بالا رفتن سطح تمایل طرف‌های جبهه شمالی برای ورود به یک جنگ بزرگ است اما سخن گفتن از جنگ به معنی دعوت به آن نیست بلکه مضمون سخن ما این است که دشمن صهیونیستی و همه دشمنان مقاومت در منطقه عربی باید بدانند که باور آنها مبنی بر شکست مقاومت در صورت فروپاشی حکومت سوریه، یک باور اشتباه است. نگرانی عمده ما این است که دشمن صهیونیستی و اربابش آمریکا به ایجاد فضای فتنه در لبنان بپردازند زیرا می دانند که کم هزینه‌ترین راه برای رهایی از سنگینی بار مقاومت، ایجاد فتنه است اما غافل از اینکه ابتکار عمل مانند گذشته در دست یک طرف بازی نیست. ـ خبرگزاری فارس ـ