نخستین حوزه علمیه شیعیان مصر افتتاح شد

نخستین حوزه علمیه شیعیان مصر افتتاح شدنخستین حوزه علمیه شیعیان مصر هفته گذشته با عنوان «مرکز علوم اهل بیت(ع)» در منطقه زینبیه قاهره آغاز به کار کرد.

در آغاز به کار این حوزه "عاصم فهیم رویس" شورای اداری «مرکز علوم اهل بیت(ع)»، راسم النفیس از رهبران شیعه مصر، الدمرداش العقالی تنها قاضی شیعه دستگاه قضایی مصر و محمد سلیمان حاضر بودند.

البته این بار دومی است که این مرکز افتتاح می‌شود و پیش از این، «مرکز علوم اهل بیت(ع)» با موافقت رسمی حکومت مصر به عنوان مرکز مطالعات تاریخی در دوران مبارک آغاز به کار کرده بود که «محمد سلیمان» رئیس آن کمی بعد به اتهام واهی نشر تشیع در مصر و همکاری با حزب‌الله لبنان دستگیر و روانه زندان شد و این مرکز بسته شد.

از مهمترین افراد نخستین حوزه علمیه مصر «شیخ حسن شحاته» از علمای شیعه مصر است که در سال 1996 و 2009 به بهانه واهی نشر تشیع در مصر دستگیر و روانه شکنجه‌گاه‌های مبارک شده بود.

در همین حال پس از افتتاح این مرکز که مورد تایید دولت است سلفی‌های مصر تلاش کردند بار دیگر این اتفاق را به ایران نسبت داده و آن را حوزه علمیه ایرانی و مسئولان آن را مرتبط با ایران معرفی کنند و تلاش کردند آن را تبدیل به یک بحران دیگر بکنند. ـ ابنا ـ

/ 0 نظر / 19 بازدید