یمن در سال 2014: خیزش مجدد مردمی و تکمیل انقلاب سال 2011

در سال 2011 مردم یمن علیه رژیم «علی عبدالله صالح» رئیس‌جمهور وقت قیام کردند و با تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز که با خیزش‌های مردمی در دیگر کشورهای عربی هم‌زمان بود، وی را مجبور به کناره‌گیری از قدرت کردند اما شورای همکاری خلیج فارس و برخی طرف‌های هم‌پیمان غربی تلاش کردند، این انقلاب را به نفع خود مصادره کنند اما در سال 2014 مردم بار دیگر به خیابان‌ها آمدند و این‌بار با حمایت جنبش انصارالله و با برنامه‌ریزی‌ منسجم تلاش کردند، ماجرای انقلاب 2011 تکرار نشود.

ژانویه:

ترور یک دیپلمات ایرانی و اعلام پایان کار گفت‌وگوهای ملی

14 ژانویه: حوثی‌ها کنترل شهرک «دماج» در شمال یمن را پس از درگیری‌های خونین با سلفی‌های مورد حمایت عربستان، به دست گرفتند.

18 ژانویه: به گلوله بسته شدن یک دیپلمات ایرانی در صنعا: «ابولقاسم اسدی»، دیپلمات ایرانی در صنعا، توسط افراد ناشناسی به گلوله بسته شد، مقامات ایران از شناسایی گروه ترور کننده خبر داده اند.

21 ژانویه: ترور عضو «حوثی» کنفرانس گفت‌وگوی ملی یمن: افراد مسلح ناشناس صبح این روز «احمد شرف الدین» عضو وابسته به جماعت انصارالله (جنبش الحوثی) در کنفرانس گفت‌وگوی ملی یمن را در  مقابل رستوران «السفیر» در خیابان «تونس» واقع در «صنعا» را ترور کردند.

21 ژانویه: خروج حوثی‌ها از کنفرانس گفت‌وگوی ملی یمن/ اعلام پایان کار کنفرانس: در پی ترور عضو حوثی کنفرانس گفت‌وگوی ملی یمن در صنعا، جنبش حوثی اعلام کرد که از این کنفرانس خارج می‌شود.از سوی دیگر کنفرانس گفت‌وگوی ملی نیز اعلام کرد که بر روی سند نهایی این کنفرانس توافق شده است و بیانیه پایانی از دستاوردهای این نشست‌ها را تهیه کرده است.

25 ژانویه: انتشار خبری مبنی بر پیدا شدن پیکر بدون سر کارمند سفارت ایران در یمن: پایگاه خبری یمنی «التغییر» از پیدا شدن پیکر سربریده دیپلمات ایرانی ربوده شده در یمن خبر داد. «نور احمد نیکبخت» کارمند سفارت ایران در صنعا بود که در ژوئیه گذشته در یمن ربوده شد.روزنامه الحیات نیز نوشت، پیکر این دیپلمات ایرانی که با قطع سر کشته شده در بیابانهای «عبیدة» استان مارب در شمال یمن کشف شده است. پیش از این وزارت خارجه ایران ربوده شدن یک کارمند اداری سفارت ایران در صنعا را تایید کرده و خواستار پیگیری طرف یمنی برای آزادی نیکبخت شده بود.

26ژانویه: وزارت کشور یمن پیدا شدن جسد بدون سر دیپلمات ایرانی را رد کرد : وزارت کشور یمن پیدا شدن پیکر بدون سر کارمند سفارت ایران در صنعا را رد و اعلام کرد پیکر یافته‌شده هنوز در مرحله شناسایی است. 

فوریه:

استان عمران یمن در کنترل حوثی‌ها

2فوریه: حوثی‌ها کنترل بخشی از استان «عمران» یمن را به دست گرفتند: شبکه المیادین از پیشروی حوثی‌ها در منطقه «خیوان» در شمال یمن خبر داد و اعلام کرد که افراد مسلح وابسته به خاندان «الاحمر» در مقابل آنها عقب‌نشینی کرده‌اند. حوثی‌ها همچنین کنترل منطقه «حوث» در استان «عمران» در شمال یمن را در دست دارند.

5 فوریه: شکاف در قبایل متحد «حاشد» یمن بر سر آشتی با حوثی‌ها: به رغم مخالف «آل احمر» با آشتی با حوثی‌ها، برخی از شیوخ قبیله «حاشد» با حوثی‌ها توافق آشتی امضا کردند. 

7 فوریه: تظاهرات ‌ده‌ها هزار نفری در سومین سالگرد انقلاب یمن در صنعا: در سومین سالگرد انقلاب یمن، ده‌ها هزار یمنی با برگزاری تظاهرات خواستار آزادی انقلابیون و تطبیق مصوبات کنفرانس گفت‌‌وگوهای ملی شدند.

مارس:

برکناری وزیر کشور و رئیس سرویس اطلاعاتی

3 مارس: اعلام آمادگی حوثی‌ها برای تحویل اسلحه خود به دولت مشارکت ملی یمن: جنبش «الحوثی» در شمال یمن برای تحویل بدون شرط اسلحه خود به دولت مشارکت ملی برخاسته از کنفرانس گفت‌وگوی ملی یمن اعلام آمادگی کرد. 

7مارس: برکناری وزیر کشور و رئیس سرویس اطلاعات : رئیس‌جمهور یمن در سایه تداوم ناامنی در این کشور، وزیر کشور و رئیس سرویس اطلاعات را برکنار کرد. 

9 مارس:دستور رئیس جمهور یمن برای تدوین قانون اساسی جدید «یمن فدرالی»: رئیس‌جمهور یمن دستور تدوین قانون اساسی جدید برای این کشور را که قرار است فدرالی و دارای 6 ایالت شود، صادر کرد. 

9 مارس: اقدام ریاض در درج نام جنبش «الحوثی» در فهرست سازمانهای تروریستی/ واکنش حوثی‌ها: جنبش الحوثی در پی اقدام ریاض مبنی بر درج نام این جنبش در فهرست گروه‌های تروریستی، اعلام کرد عربستان انقلاب یمن را نشانه گرفته است. 

11مارس:امضای قرارداد تسلیحاتی میان ریاض و صنعا به ارزش 2 میلیارد دلار: منابع آگاه اقدام صنعا در امضای یک سند خرید تسلیحات از عربستان به ارزش دو میلیارد دلار برای مقابله با حوثی‌ها خبر دادند.

آوریل:

تشکیل کمیته نظارت بر گفت‌وگوهای آشتی ملی

19 آوریل: سفر معاون وزیر خارجه ایران به صنعا برای پیگیری سرنوشت دیپلمات ربوده‌شده/ شناسایی ربایندگان نیکبخت: معاون کنسولی وزارت امور خارجه از سفر معاون عربی و آفریقای این وزارتخانه به صنعا به منظور پیگیری سرنوشت «نوراحمد نیکبخت» دیپلمات ربوده‌شده ایرانی خبر داد و گفت ربایندگان این دیپلمات ایرانی شناخته شده‌‌اند.

25 آوریل: تشکیل کمیته نظارت بر دستاوردهای گفت‌وگوی آشتی ملی یمن: رئیس جمهوری یمن دستور تشکیل کمیته نظارت بر دستاوردهای گفت‌وگوی آشتی ملی این کشور را صادر کرد.

30 آوریل: ربایش سفیر امارات در یمن ناکام ماند: طرح افراد مسلح برای ربودن سفیر امارات عربی متحده در یمن توسط نیروهای امنیتی این کشور ناکام گذاشته شد.

می:

تقلای القاعده برای بازیگری بیشتر در یمن

9 می: تکرار ادعای دخالت ایران در امور یمن: وزیر خارجه یمن با تکرار ادعای دخالت ایران در امور یمن بدون ارائه دلیلی گفت که یک کمیته در شورای امنیت مسئول پیگیری این موضوع است. 

12 می: افشای نقشه جدید القاعده در یمن: سرویس‌های امنیتی یمن اعلام کردند که القاعده قصد دارد عناصر خود را که از دو استان «اب» و «شبوه» و درگیری با نیروهای ارتش گریخته‌اند، در 5 استان دیگر جمع کند که عبارتند از: اب، البیضاء، لحج، مارب و صنعا.

25 می: آتش‌بس میان ارتش یمن و حوثی‌ها ناکام ماند: درگیری‌های شدید میان ارتش یمن و حوثی‌ها در شهر «عمران» مانع اجرایی شدن آتش‌بس میان دو طرف شد. 

ژوئن:

آتش بس در استان عمران یمن

2 ژوئن: تشدید حملات ارتش یمن علیه حوثی‌ها در «عمران»: درگیری ارتش یمن با حوثی‌ها در شهر «عمران» تشدید شده است و حوثی‌ها نیز علاوه بر به دست گرفتن کنترل چندین پایگاه نظامی و امنیتی، کنترل زندان مرکزی این شهر را به دست گرفته‌اند. 

4 ژوئن:آتش‌بس میان حوثی‌ها و عناصر حزب «الاصلاح» یمن: پس از کشته شدن 100 نفر از طرفین درگیری در استان عمران، میان حوثی‌ها و عناصر حزب «الاصلاح» آتش بس برقرار شد.

جولای:

پیروزی حوثی‌ها در عمران و طرح صلح پیشنهادی آنها

8 جولای: حوثی ها کنترل استان «عمران» را به دست گرفتند: در پی نقض‌های مکرر آتش‌بس امضاشده میان حزب اصلاح تحت حمایت صنعا و ریاض با گروه حوثی‌ و قبایل همپیمانش، در این روز،حوثی‌ها موفق شدند کنترل استان «عمران» را به دست گیرند و تمام گروه‌های مسلح را به عقب‌نشینی وادار کنند. 

17 جولای: افشای مشارکت1200 مزدور عربستان در جنگ هفتم علیه حوثی‌های یمن: پایگاه خبری العهد لبنان به نقل از یک منبع عالیرتبه یمنی نوشت: فرماندهان ارتش یمن و عناصر جدا شده از تشکیلات القاعده، به همراه حزب اصلاح یمن که آن نیز به تندروی فکری معروف است، بعد از دریافت چراغ سبز از سوی عربستان، وارد هفتمین جنگ خود علیه حوثی‌ها شده اند.

19 جولای: طرح صلح پیشنهادی «عبدالملک الحوثی» در یمن : رهبر حوثی‌های یمن یک طرح ابتکاری صلح در استان عمران یمن شامل آزادی 250 اسیر از حزب «اصلاح» پیشنهاد داد. 

22جولای: حوثی‌ها: صنعا تصمیمی شجاعانه برای برکناری مسئولان استان «الجوف» بگیرد: جماعت الحوثی یمن درباره تکرار ماجرای استان «عمران» در استان «الجوف» در پی قشون‌کشی تکفیری‌ها به سوی این استاندار و همکاری استاندار با آنها هشدار داد و خواستار تصمیم‌گیری شجاعاته صنعا در این‌باره شد. 

آگوست:

تشدید تظاهرات‌های انقلابی در صنعا و متزلزل شدن ارکان دولت

18 آگوست: کمک مالی و نفتی ریاض به صنعا همزمان با تحرکات مردمی علیه دولت یمن: «محمد السعدی» وزیر برنامه‌ریزی و همکاری بین‌المللی یمن اعلام کرد که به دستور «ملک عبدالله» به زودی کمک‌های مالی و نفتی فوری به صنعا داده خواهد شد.

وی طی بیانیه‌ای گفت: ریاض طی سفر اخیر «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهور یمن به عربستان تصمیم گرفت که به صنعا کمک کند. از زمان بحران یمن در سال 2011 تاکنون، عربستان در 3 مرحله به این کشور به ارزش یک میلیارد دلار کمک نفتی کرده است.

18 آگوست:  حوثی‌ها از «صعده» و «عمران» عازم صنعا شدند: حوثی‌های یمن از استانهای «صعده» و «عمران» به سوی پایتخت یمن روانه شدند تا در اعتراض به سیاست‌های دولت تظاهرات کنند.  این روز، آغاز اعتصابهای ضد دولتی در صنعا و خیمه زدن در اطراف پایتخت بود.

19 آگوست:  یمن برای حل مشکلات خود خواستار میانجیگری ایران شد: به گفته پایگاه خبری یمنی «براقش نت»، دولت یمن از «پادشاهی عمان» خواسته است تا برای ممانعت از راهپیمایی و تجمع مردمی در صنعا، از ایران بخواهد در این خصوص کمک کند. 

19آگوست: اعمال فشار خارجی بر انصارالله: در این روز سفرای 10 کشور حامی سیاست‌های صنعا و ناظر بر طرح ابتکاری شورای همکاری خلیج فارس نیز طی نامه‌ای به «عبدالملک الحوثی» رهبر حوثی‌های یمن او را تحت فشار گذاشتند که از مطالبات مشروع گروه انصار‌الله و خواست ملت یمن عقب‌نشینی کند.

19 آگوست : «آماده‌باش در یمن»؛ نشست فوق‌العاده رئیس‌جمهور با مقامات کشوری در صنعا: رئیس‌جمهور یمن در نشستی فوق‌العاده به بررسی تحولات اخیر این کشور با تعدادی از مقامات کشوری از جمله رئیس پارلمان و شماری از مشاورانش پرداخت. 

20 آگوست : مطالبات هفت‌گانه ملت یمن در پاسخ حوثی‌ها به نامه تهدیدآمیز سفرای 10 کشور: «محمد عبدالسلام» سخنگوی رسمی حوثی‌ها اظهار داشت که 10 کشوری که سفرای آنها دیروز برای رهبر حوثی‌ها نامه تهدید‌آمیز نوشتند، زمانی که به خود اجازه دادند با خواست مردم یمن مخالفت کنند دچار اشتباه شدند. آنها از گذشته درس نگرفته‌اند و این امر دلیل حمایتشان از دولتی است که با مصادره انقلاب فوریه 2011 یمن، آن را به مردم ما تحمیل کردند.(جزئیات بیشتر)

22 آگوست: آغاز تظاهرات گسترده انقلابیون یمنی پس از ادای نماز جمعه در صنعا: پس از ادای نماز جمعه در صنعا، هزاران نفر از مردم معترض به عملکرد دولت این کشور با تاکید بر پایان یافتن مهلت اعطایی به دولت برای کناره گیری، تظاهرات گسترده‌ای را آغاز کردند. 

23 آگوست : آماده‌باش نیروهای بین‌المللی در آبهای منطقه‌ای یمن: تحرکات نظامی 10 کشور ناظر بر طرح ابتکاری شورای همکاری خلیج فارس در یمن به بهانه تظاهرات مسالمت‌آمیز مردمی برای تغییر دولت ناکارآمد در این کشور افزایش یافته است و پس از رایزنی‌های سفرای این کشورها، نیروهای نظامی این کشورها خود را به آبها‌ی منطقه‌ای یمن رسانده‌اند تا از نزدیک تحولات را دنبال و در صورت لزوم دخالت کنند.

بر اساس این گزارش، سفرای این کشورها در یمن با مقامات مسئول کشورهایشان، سازمان ملل و شورای امنیت رایزنی کردند و این رایزنی‌ها به آماده‌باش نیروهای بین‌المللی در آبهای منطقه‌ای یمن منجر شد و یک ناو آمریکایی عصر دیروز به عدن رسید و هنوز در بندر این شهر است و از سوی دیگر، ناوهای هواپیمابر نیز وارد آبهای منطقه‌ای این کشور شده‌اند.

23 آگوست: اخبار ضد و نقیض از موافقت صنعا با تغییر دولت: برخی منابع نوشتند که کمیته ریاست جمهوری یمن به «عبدالملک الحوثی» رهبر حوثی ها اعلام کرده که دولت کنونی برکنار می‌شود و دولت جدیدی با مشارکت افراد شایست تشکیل خواهد شد و یک کمیته متشکل از کارشناسان اقتصادی روی کار خواهند آمد تا مسئله بالا رفتن مشتقات نفتی را بررسی و پیگیری کنند.

روزنامه «الشارع» نیز به نقل از این منابع نوشت: حوثی‌ها از تشکیل دولت جدید استقبال کرده‌اند اما می‌گویند که چه زمانی این دولت تشکیل خواهد شد و وزرای آن معرفی خواهند شد. میزان مشارکت در این دولت نیز بر چه اساسی و چگونه خواهد بود.

24 آگوست:  حوثی‌ها اعلام کردند:  کرسی وزارتی نمی‌خواهیم مطالبات انقلابیون محقق شود: «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن گفت که اخبار منتشر شده مبنی بر سهم‌خواهی حوثی‌ها از دولت و تاکیدشان بر گرفتن چند کرسی وزارتی صحت ندارد و شایعه‌ای بیش نیست.

عبدالسلام گفت: ما تاکید می‌کنیم که در دولت آینده شرکت نخواهیم کرد و مطالبات ما نیز آشکار است. اصلاح وضعیت موجود،  انتقال به مراحل مشارکت سیاسی به گونه‌ای که طرف‌های ذی‌نفوذ حقوق اقتصادی و سیاسی ملت را نادیده نگیرند و مطالبات ما همچنان مطالبات ملت عزیز یمن است.

24 آگوست: تظاهرات هزاران یمنی مخالف دولت در صنعا همچنین مردم یمن عصر این روز نیز، تظاهرات «گسترده‌ای» را در میدان الاعتصام شهر صنعا علیه دولت این کشور برگزار کردند. این تظاهرات در حالی صورت گرفت که نیروهای ضد شورش در اطراف وزارت کشور مستقر بوده اند و به دلیل گستردگی اعتراضات این وزارتخانه را تحت تدابیر شدید امنیتی قرار دادند.

24 آگوست:  صنعا ادعا کرد: امروز توافقنامه نهایی امضا می‌شود: یک مقام آگاه در کمیته مذاکره کننده «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهور یمن اعلام کرد که امضای توافقنامه میان صنعا و حوثی‌ها به این روز موکول شده است.

26 آگوست: پارلمان یمن خواستار برکناری دولت شد: رئیس پارلمان یمن در نامه‌ای به رئیس‌جمهور این کشور نوشت که پارلمان خواستار برکناری دولت کنونی است. 

26 آگوست: پاسخ «عبدالملک الحوثی» به نامه رئیس‌جمهور یمن و تشریح مطالبات انقلابیون: «عبدالملک الحوثی» رهبر گروه انصارالله یمن  به «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهور این کشور نامه نوشت: این اقدام در پاسخ به نامه رئیس جمهور یمن است که از طریق کمیته مذاکراتی به رهبر حوثی‌ها نوشته بود.

وی در این نامه نوشت که در پی عدم دستیابی به توافق با تیم مذاکراتی صنعا در صعده به زودی یک طرح ابتکاری برای رئیس‌جمهور یمن ارسال خواهد کرد.

27 آگوست: «عبدالملک الحوثی» درباره آغاز مرحله سوم تظاهرات مردمی در صنعا هشدار داد: رهبر حوثی‌های یمن اعلام کرد که اگر صنعا به مطالبات انقلابیون پاسخ مثبت ندهد، اعتراضات مسالمت‌آمیز مردمی یمن وارد مرحله سوم خواهد شد. 

سپتامبر:

آغاز مرحله سوم خیزش انقلابیون، استعفای دولت

1 سپتامبر: آغاز مرحله سوم خیزش مسالمت‌آمیز مردم یمن :«عبدالملک الحوثی» رهبر انصارالله یمن که از آغاز خیزش جدید مردم یمن به منظور تغییر دولت ناکام در کنار این مردم قرار گرفتند و از مطالبات مشروع مردم عقب‌نشینی نکردند، از آغاز مرحله سوم این انقلاب و اعتراض مردمی خبر داد و گفت که این مرحله دردناک خواهد بود.

وی از طرفداران خود در خارج از صنعا خواست که امروز وارد پایتخت شوند و خود را به میدان «التغییر» برسانند.(جزئیات بیشتر)

1سپتامبر: تاخت و تاز تکفیری‌ها در شمال یمن: استان الجوف در شمال شرق یمن از ماه ها قبل عرصه تجاوز مستمر گروه های تکفیری به جان و مال مردم است و حاصل آن صدها کشته و زخمی و تخریب چندین خانه و عبادتگاه بوده است.گروه های تکفیری در چندین منطقه در استان الجوف با ایجاد سنگر و استحکامات نظامی با نیروهای امنیتی شهرهای الغیل و براقش و همچنین با مردم منطقه الجوف که وابسته به جنبش انصارالله (حوثی ها) هستند، درگیر شدند.

2 سپتامبر:دولت یمن برکنار شد:«عبدربه منصور هادی» رئیس جمهور یمن دولت این کشور را در پی خیزش مردمی مجدد در یمن و آغاز مرحله سوم تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز علیه دولت ناکارآمد، برکنار کرد.رئیس‌جمهور یمن اعلام کرده که طی یک هفته آینده دولت جدید را تشکیل دهد. وی که ناگزیر شده دولت را برکنار کند اعلام کرده که حق انتخاب وزرای دفاع، کشور، خارجه و دارایی در دولت جدید را برای خود محفوظ داشت. وی همچنین پیشنهاد داده که یک اداره وحدت ملی برای آرام‌سازی فضای پر التهاب صنعا تشکیل شود.رویترز نیز نوشت که رئیس‌جمهور یمن قصد دارد قیمت سوخت را نیز 30 درصد کاهش دهد.

اما «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن اعلام کرد که طرح ابتکاری رئیس‌جمهور این کشور که بر اساس آن دولت این کشور برکنار شد، رد می‌کند زیرا به گفته او این طرح نادیده گرفتن مطالبات انقلابیون است.وی در گفت‌وگو با المیادین اعلام کرد که «تشدید فشار تا یکسره شدن کار ادامه خواهد یافت و اقدام امروز دولت یمن، تلاشی برای دور زدن انقلاب و خواسته‌های مردم این کشور است». عبدالسلام تاکید کرد که «طرح تشدید مرحله سوم و اجرایی کردن آن بیش از یک هفته طول نخواهد کشید و مانعی در طولانی شدن این روند وجود ندارد... ما تشدید فشار را ادامه می‌دهیم اما با روندی شدیدتر از قبل تا اینکه دولت (یمن) به کل خواسته‌های عادلانه مردم تن بدهد».

9 سپتامبر: کشته‌های انقلابیون یمن رو به افزایش :شمار قربانیان حمله این روز نیروهای امنیتی و افراد ناشناس و نقابدار به مردم معترض در صنعا به 7 کشته و بیش از 50 زخمی رسید اما منابع غیررسمی تعداد کشته‌ها را بسیار بیش از این عدد می‌دانند.هزاران نفر از مردم معترض در بعد از ظهر سه‌شنبه و پس از درگیری‌های صبح، که منجر به کشته شدن حداقل هفت نفر شد، همچنان ادامه یافت.

10 سپتامبر: بمباران مواضع حوثی‌ها در «الجوف» یمن : جنگنده‌های ارتش یمن مواضع حوثی‌ها در «الجوف» را بمباران کردند تا شاید پیشروی انقلابیون در صنعا را متوقف کنند.

10 سپتامبر: رئیس پلیس صنعا برکنار شد: در پی کشته شدن 7 انقلابی در صنعا، طی یک حکم وزارتی، رئیس پلیس این استان برکنار و سرهنگ «القواتی» جایگزین او شد. 

13 سپتامبر: کشته شدن 100 حوثی در «الجوف» یمن طی 48 ساعت گذشته : تداوم حملات ارتش یمن علیه مواضع حوثی‌ها در استان «الجوف» به کشته شدن بیش از 100 حوثی از جمله شماری از رهبران این گروه طی 48 ساعت گذشته منجر شد. 

16 سپتامبر: انجام بیش از 20 حمله هوایی علیه مواضع «انصارالله» در «الجوف» یمن: جنگنده‌های ارتش یمن طی 20 حمله، مواضع جنبش انصارالله را در «الغیل» واقع در استان «الجوف» در شمال یمن را هدف قرار دادند.

21 سپتامبر: توافقنامه صلح میان انقلابیون و صنعا امضا شد/ نخست وزیر یمن استعفا کرد/مقر فرماندهی نیروهای مسلح و نخست‌وزیری در دست کمیته‌های مردمی /7 انفجار صنعا را لرزاند

22 سپتامبر: داعش خواستار حمله به جنبش «انصارالله» در یمن شد: سخنگوی تکفیری‌های داعش خواستار حملات تندروهای مسلح یمنی علیه مواضع انصارالله در این کشور شد. 

23 سپتامبر: سقوط پهپاد آمریکایی در یک استان شرقی یمن/ انصارالله: مجری طرح‌های خارجی در یمن نیستیم/ایران هرگز مثل شورای همکاری خلیج فارس در یمن حضور نداشته است 

24 سپتامبر: تظاهرات گسترده استقلال‌طلبی در استان جنوبی «عدن» در یمن

30 سپتامبر: دردسر افسران صدام در صنعا و اخبار ضد و نقیض از دستگیری و اخراج آنها به دست انقلابیون/ انتخاب نخست‌وزیر جدید یمن طی 48 ساعت آینده/ گمانه‌زنی درباره انتخاب وزیر دفاع

اکتبر:

معرفی بن مبارک به عنوان نخست‌وزیر و استعفای وی بر اثر فشار انقلابیون/ضرب الاجل جنوبی‌ها به صنعا/مشکل هواپیماهای آمریکایی در یمن

1اکتبر: جزئیات طرح دوحه- آنکارا برای تکرار سناریوی موصل در جنوب یمن : دستگاه اطلاعاتی یمن درباره طرح توطئه جدید ترکیه و قطر مبنی بر تکرار سناریوی «موصل» این‌بار در استان‌های جنوبی یمن و ایجاد امارت تکفیری‌ها در این منطقه هشدار داد. یک مقام مسئول در دستگاه اطلاعاتی یمن ازیک طرح خطرناک در این کشور که از سوی دوحه و آنکارا هدایت می‌شود خبر داد.

وی اظهار داشت که طرح بعدی داعش و حامیان آن در یمن است. انجام عملیات تروریستی شامل انفجار و ترور فیزیکی افراد تنها بخشی از این طرح است که با ایجاد درگیری جدید در یمن همراه خواهد شد تا ملت یمن از ایجاد دولتی توانمند دور شود و میدان عملیات القاعده و داعش در استان‌های «البیضاء»، «مأرب»، «الضالع»،«شبوة »و«الجوف» است.(جزئیات بیشتر)

7اکتبر: «احمد عوض بن مبارک» نامزد نهایی نخست‌وزیری یمن اعلام شد: شبکه خبری «العربیه» و چند رسانه دیگر اعلام کردند: «احمد عوض بن مبارک» رئیس دفتر ریاست‌جمهوری یمن نامزد نهایی نخست‌وزیری یمن اعلام شده است تا طی چند روز آینده مامور تشکیل کابینه شود.

وی متولد سال 1968 در شهر «عدن» است که از ژوئن 2014 رئیس دفتر ریاست‌جمهوری در یمن بوده است.(جزئیات بیشتر)

9اکتبر: 20 کشته در انفجار تروریستی در استان «حضرموت» یمن : انفجارهای انتحاری عناصر القاعده در «المکلا» و صحرای «العبر» در استان «حضرموت» یمن به کشته شدن 20 نظامی ارتش این کشور منجر شد.

9 اکتبر: انفجار تروریستی در صنعا 43 کشته برجا گذاشت :انفجار انتحاری در مرکز «صنعا»،43 کشته برجای گذاشت.

این انفجار انتحاری در میدان «التحریر» صنعا که مرکز اعتراض‌های مردمی و انقلابیون یمن است، صورت گرفت.

شبکه العربیه اعلام کرد که این انفجار در نزدیکی مقر انصارالله در صنعا صورت گرفته است.

یک مقام مسئول انصارالله نیز اعلام کرد که یک انتحاری با بستن یک کمربند انفجاری، خود را در یک ایست بازرسی منفجر کرد.این در حالی است که در پی پیروزی انقلابیون یمن در صنعا و برکناری نخست‌وزیر این کشور، انصارالله درباره حملات تکفیری‌های داعش و القاعده علیه معترضان هشدار داده بود.

9اکتبر: تجمع بزرگ انقلابیون یمن در صنعا به دعوت رهبر جنبش انصارالله : شمار زیادی از انقلابیون و انصارالله یمن در پاسخ به فراخوان رهبر جنبش انصارالله یمن در صنعا تجمع کردند و خواستار پایان یافتن دخالت‌های خارجی در امور کشورشان شدند.

 «عبدالملک الحوثی» رهبر جنبش انصارالله خواستار تظاهرات و تجمع گسترده انقلابیون و معترضان در خیابان «سبعین» در صنعا درساعت 9 صبح در روز پنجشنبه (این روز) شده بود. وی از مردم خواسته بود تا در اعتراض به اقدام «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهور یمن پس از دیدار با سفیر آمریکا و انتخاب «احمد عوض بن مبارک» به عنوان نخست‌وزیر وارد خیابانها شوند. هرچند که بن مبارک که دارای گرایش‌های بعثی و اخوانی است، تحت فشارهای مردمی و انقلابیون ناگزیر شد از نامزدی نهایی برای نخست‌وزیری استعفا کند و هادی نیز به ناچار با این امر موافقت کرد. زیرا وی گزینه مورد نظر انقلابیون و مورد توافق تمام طرف‌های سیاسی یمن نبود.

12 اکتبر: «انصارالله» برای نخستین بار جشن عید غدیر را در «صنعا» برپا کرد: اعضای جنبش انصارالله یمن در این روز برای نخستین بار طی سالیان متمادی به طور علنی عید غدیر خم را در «صنعا» جشن گرفتند.

این جشن برای نخستین بار در صنعا برگزار شد. انصارالله طی سالهای گذشته این جشن بزرگ را تنها در استان «صعده» در شمال یمن به طور علنی برگزار می‌کردند و در سایر استانها این جشن به طور غیرعلنی برگزار می‌شود. اما امسال همزمان با صعده، صنعا نیز شاهد برپایی جشن عید بود.

14 اکتبر : تظاهرات گسترده استقلال طلبی مردم جنوب یمن در «عدن» / جنبش جنوب یمن برای جدایی ضرب‌الاجل تعیین کرد

هزاران نفر از اعضای جنبش اعتراضی جنوب یمن 14 اکتبر در پنجاه و یکمین سالگرد انقلاب یمن علیه اشغالگران انگلیسی در شهر «عدن» تظاهرات کردند.

پایگاه خبری «الجدید» با انتشار این خبر نوشت: تظاهرات‌کنندگان که خواستار استقلال و جدایی جنوب یمن از شمال آن شدند، اعتصاب باز خود را برای تحقق این مطالبه آغاز کردند.یمن جنوبی تا سال 1990 کشوری مستقل و جدا از یمن شمالی بود.جنبش اعتراضی جنوب یمن با صدور بیانیه‌ای 30 نوامبر (9 آذر) را زمان جدایی و استقلال جنوب یمن از شمال آن اعلام کرد.

15 اکتبر: انصارالله به خواست مردم یمن در استان‌های غربی و مرکزی این کشور برای مقابله باتهدید‌های القاعده ، مسئولیت تامین امنیت را برعهده گرفتند و شماری از آنها در استان‌های «الحدیدة»، «إب»، «ذمار»، «حجة» و «ریمة» مستقر شدند.

16 اکتبر: القاعده کنترل شهر «عدین» یمن را به دست گرفت: القاعده در راستای انتقام‌جویی از انقلاب مجدد در یمن و آسیب وارد شدن به منافع آمریکا در این کشور، کنترل شهر «العدین» در استان «اب» را به دست گرفت. افراد مسلح القاعده پس از حمله به ادارات امنیتی، ساختمان دولت محلی، مرکز پست و بانک تجارت در شهر عدین، بر این شهر سیطره یافته‌اند.شاهدان عینی نیز از شنیده شدن صدای چندین انفجار در این شهر و به آتش کشیدن مرکز اداره امنیت عدین خبر دادند.القاعده در یمن در پی پیروزی انقلابیون یمن در صنعا و برکناری نخست‌وزیر و تشکیل دولت جدید در راستای همسویی با سیاست‌های آمریکا فعال شده و با ایجاد هرج و مرج در یمن در تلاش است مانع تحقق مطالبات مردمی و به ثمر نشستن این خیزش جدید مردم یمن شود.

19اکتبر: رئیس‌جمهور یمن استاندار صنعا را برکنار کرد: رئیس‌جمهور یمن بار دیگر در مقابل خواست ساکنان پایتخت و اعتراض‌های آنها سر تسلیم فرود آورد و این‌بار استاندار صنعا را به اتهام فساد مالی برکنار کرد.  اما مردم راضی نشدند و خواستار محاکمه او شدند.

23 اکتبر: برای نخستین‌بار در تاریخ یمن صورت گرفت : تفتیش بسته‌های ارسالی به سفارت آمریکا در فرودگاه صنعا: کمیته‌های مردمی انقلاب یمن در فرودگاه بین‌المللی صنعا، بسته‌های مرسوله از آمریکا برای سفارت این کشور را تفتیش کردند و یکی از بسته‌های مشکوک را به هواپیما بازگرداندند.

30 اکتبر: توقیف 36 ساعته هواپیماهای آمریکایی در صنعا برای بار دوم : یک مقام مسئول در پایگاه هوایی «الدیلمی» صنعا از توقیف 3 فروند هواپیمای باربری نظامی آمریکا در این فرودگاه به دست نیروهای امنیتی خبر داد. منابع خبری یمن اعلام کردند که سرویسهای امنیتی در پایگاه هوایی الدیلمی، 3 هواپیمای نظامی باربری آمریکایی را در ساعت 22 پنجشنبه  مورخ 30 اکتبر توقیف کردند و دلیل آن، عدم داشتن مجوز رسمی یا هرگونه اعلام قبلی برای فرود در این پایگاه هوایی بود.این در حالی است که کمیته‌های مردمی انقلاب یمن در فرودگاه بین‌المللی صنعا، در اواخر مهرماه گذشته نیز بسته‌های مرسوله از آمریکا برای سفارت این کشور را بازرسی کردند و یکی از بسته‌های مشکوک را به هواپیما بازگرداندند. یک هفته بعد برای بار دوم اقدام مشابهی در صنعا انجام شد. یک منبع آگاه این فرودگاه اعلام کرد که در بازرسی این هواپیماهای آمریکایی در این پایگاه هوایی، میزان زیادی اسلحه آمریکایی و دستگاه‌های صداخفه کن، 30 قبضه اسلحه برای تک تیراندازان، مسلسل مجهز به صدا خفه‌کن، 2 خودروی زرهی از نوع «لندکروز» و چندین قبضه اسلحه متوسط و ...توقیف شد.این منبع افزود: مقامات مسئول آمریکایی حاضر در هواپیما ادعا کردند که این سلاح‌ها به سرویس امنیت ملی یمن تعلق دارد و به آنها هیچ ارتباطی ندارد. اما در تماس با سرویس امنیت ملی یمن، این سرویس هرگونه ارتباط با این سلاح‌ها را تکذیب کرد و احتمال داد که این سلاح‌ها به نیروهای ویژه یمن مربوط باشد. اما تماس با نیروهای ویژه و پیگیری این مسئله بی‌فایده بود و نیروهای ویژه یمن نیز حاضر به توضیح در این باره نشدند.

به گفته یک منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود، هواپیماهای آمریکایی در ساعت 6 صبح شنبه بعد(1 نوامبر) پس از توقیفی 36 ساعته بدون اینکه بار تسلیحاتی خود را در صنعا تخلیه کنند، به پایگاه هوایی «العند» در «لحج» بازگشتند و سلاح‌ها را در آنجا تخلیه کردند.

بر اساس این گزارش، دلیل آنکه هواپیماهای آمریکایی بر خلاف روال همیشگی خود، در پایگاه هوایی «الدیلمی» فرود آمدند نه در فرودگاه بین‌المللی صنعا، اقدام انقلابیون در توقیف و بازرسی هواپیماهای مشکوک آمریکایی در این فرودگاه است همان‌گونه که در 22 اکتبر 2014 روی داد.

/ 0 نظر / 18 بازدید