سعودیها در افغانستان چه می خواهند؟

به گفته "داعی الحق عابد" معاون وزیر حج و اوقاف افغانستان، مرکزی که عربستان قصد ساخت آن را دارد، در سطح منطقه شاید کم نظیر بوده و شبیه دانشگاه اسلام آباد در پاکستان است که آن هم توسط سعودی ها ساخته شده است.
 
در همین حال "داوود مرادیان" رئیس پیشین مرکز تحقیقات استراتژیک افغانستان گفت ساخت مرکز اسلامی از سوی عربستان سعودی در کابل، خبری تکان دهنده و نگران کننده است.

به اعتقاد وی، قرائت عربستان سعودی از اسلام، قرائتی دولتی، تفرقه انداز و تجدد ستیز بوده و گسترش شبکه های وهابیت و سلفی به عنوان ایدئولوژی رسمی آل سعود منجر به تشدید اختلافات مذهبی، مبارزه با فرهنگ ها و درگیری محلی و ملی و نیز مقابله با ارزشهایی چون برابری و تسامح و همزیستی مسالمت آمیز می شود.
 
همچنین دکتر "ذاکر حسین ارشاد" کارشناس علوم سیاسی و استاد دانشگاه گفت ایجاد چنین مرکز زمانی می تواند جنبه مثبت داشته باشد که از سوی دولت افغانستان به شکل درست مدیریت شود از این رو این مرکز می تواند سبب نهادینه شدن تحرکات غیر قابل قبولی شود که در حال حاضر در افغانستان وجود دارد.

به اعتقاد وی، تاسیس مرکز اسلامی از سوی کشوری که به طالبان کمک مالی می کند و این گروه هر روز مردم این کشور را به قتل رسانده و قوم گرایی و افراط گرایی را در افغانستان دامن می زند، خطر جدی برای تمام کشور محسوب می شود.

گفتنی است هزینه ساخت این مرکز بیش از۱۰۰ میلیون دلار پیش بینی شده و قرار است کار ساخت آن از سال آینده آغاز و طی سه سال تکمیل شود. وزارت حج و اوقاف افغانستان اعلام کرده است این مرکز از سوی کمیسیون شش نفری که در راس آن وزرای حج افغانستان و عربستان سعودی قرار دارند، اداره خواهد شد. ـ ابنا ـ

/ 0 نظر / 3 بازدید