لیست رهبران ترورشده فلسطینی توسط صهیونیست‌ها

به مناسبت ترور اخیر زیاد ابوعین وزیر مشاور در امور مبارزه با دیوار حایل و شهرک سازی فلسطین توسط صهیونیست‌ها پایگاه خبری العهد لبنان در گزارشی تمامی رهبران بلندپایه فلسطینی که از سال 1973م تاکنون در داخل و خارج فلسطین توسط صهیونیست‌ها ترور شده اند را در قالب اینفوگرافی فهرست کرده است.

بر پایه این گزارش، سال 1973 م را باید اولین سالی دانست که در آن چند رهبر فلسطینی هدف اقدام تروریستی صهیونیست‌ها شدند. کمال عدوان ، کمال ناصر و محمد یوسف النجار از رهبران بلند پایه جنبش فتح در بیروت هدف عملیات تروریستی اسراییل شده و به قتل رسیدند.

* علی حسن سلامه دیگر عضو بلند پایه فتح نیز در سال 1979 م در بیروت ترور شد.

* در سال 1988 م خلیل الوزیر از رهبران ارشد جنبش فتح در تونس توسط عوامل صهیونیستی به شهادت رسید.

* صلاح خلف ابو ایاد از دیگر رهبران بلندپایه و عضو شورای مرکزی جنبش فتح نیز در سال 1991 در تونس توسط صهیونیست‌ها ترور شد.

* در سال 1995 م دکتر ابراهیم فتحی الشقاقی دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز در کشور مالت توسط عوامل صهیونیستی ترور شد و به شهادت رسید.

* مهندس یحیی عیاش ملقب به مهندس عملیات استشهادی از فرماندهان ارشد نظامی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در سال 1996 در فلسطین هدف اقدام تروریستی صهیونیست‌ها واقع شد و به درجه رفیع شهادت نایل گشت.

* در سال 2001 م ابو علی مصطفی دبیرکل جبهه مردمی برای آزادی فلسطین در خاک این کشور اشغال شده به دست عوامل صهیونیستی به شهادت رسید.

* در سال 2002 م نیز صلاح شحاده از اعضای بلند پایه جنبش حماس نیز در غزه هدف یک عملیات ترور هوایی قرار گرفت و ساختمان سه طبقه ای بر سر او و 14 عضو از خانواده اش خراب شد.

* در سال 2003 م نیز شیخ احمد یاسین رهبر معنوی و موسس جنبش حماس در فلسطین به همراه ابراهیم المقادمه و اسماعیل ابو شنب از دیگر رهبران ارشد حماس در غزه هدف عملیات تروریستی صهیونیست‌ها قرار گرفتند و به شهادت رسیدند.

* در سال 2004 م  عبدالعزیز الرنتیسی رئیس دفتر سیاسی حماس  در غزه و یاسر عرفات  رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در رام الله واقع در کرانه باختری در دو اقدام جداگانه از سوی صهیونیست‌ها ترور شدند.

* در سال 2009 م و در اثنای جنگ 22 روزه غزه سعید صیام از رهبران حماس و وزیر کشور دولت قانونی فلسطین در یک عملیات ترور هوایی توسط صهیونیست‌ها به شهادت رسید.

* محمود المبحوح از رهبران بلند پایه جنبش جهاد اسلامی در سال 2010 م در شهر دبی امارات متحده عربی توسط عوامل موساد به شهادت رسید.

* در سال 2012 م نیز احمد الجعبری فر مانده گردان شهید عزالدین القسام شاخه نظامی جنبش حماس توسط صهیونیستها ترور شد.

* و در دسامبر  سال 2014م نیز زیاد ابوعین رئیس هیات مبارزه با دیوار حایل و از اعضای فتح توسط عوامل صهیونیستی به قتل رسید.

منبع:.farsnews

/ 0 نظر / 19 بازدید