کشف تونل جاسوسی آمریکا در دوران جنگ سرد پس از 56 سال

بر اساس اطلاعات بدست آمده از تجهیزات موجود در این تونل، دست کم 440 هزار مورد مکالمه تلفنی توسط نیروهای جاسوسی متحدین در این دوران ضبط شده است.

این گزارش تأکید کرد: با استفاده از این مکالمات ضبط شده، نیروهای متحدین موفق شده بودند درست در زمانی که جنگ هسته ای یک تهدید حتمی به نظر می رسید، تصویر مشخص تری از مانورهای ارتش سرخ شوروی سابق در آلمان شرقی بدست آورند.

 

 

بر اساس این گزارش، بخش غربی این تونل در حفاری های سال 1997 کشف شده بود و هم اکنون نیز در موزه «متحدین» در بخش آمریکایی اسبق برلین نگهداری می شود.

حفاری های مربوط به بخش شرقی در سال 1956 توسط مقامات شوروی سابق انجام شده بود و تا کنون سرنوشت آن نامعلوم بود.

جنگ سرد اصطلاحی است که به دوره‌ای از تنش‌ها، کشمکش‌ها و رقابت‌ها در روابط ایالات متحده، شوروی و هم‌پیمانان آنها در طول دهه‌های 1940 تا 1990 اطلاق می‌شود.

در طول این دوره رقابت میان این دو ابرقدرت در عرصه‌های گوناگون مانند اتحاد نظامی، ایدئولوژی، روانشناسی، جاسوسی، ورزش، تجهیزات نظامی، صنعت و توسعه فناوری ادامه داشت.

این رقابت‌ها پیامدهایی مانند مسابقات فضایی، پرداخت هزینه‌های گزاف دفاعی، مسابقات جنگ‌افزار هسته‌ای و تعدادی جنگ‌های غیرمستقیم به دنبال داشت.

گرچه در طول جنگ سرد هرگز درگیری نظامی مستقیمی میان نیروهای ایالات متحده و شوروی به وجود نیامد اما گسترش قدرت نظامی، کشمکش‌های سیاسی و درگیری‌های مهم بین کشورهای پیرو و هم‌پیمانان این ابرقدرت‌ها از پیامدهای آن به‌شمار می‌روند.

/ 0 نظر / 5 بازدید