روژه گارودی فیلسوف فرانسوی در سن 98 سالگی درگذشت

وی در سال 1913 در شهر "مارسی" فرانسه در یک خانواده کاتولیک متولد شد و در ابتدا قبل از پیوستن به کلیسای کاتولیک به پروتستان تغییر گرایش داد و در نهایت مسلمان شد.

گارودی در سال 1998 و به دلیل فعالیت های ضد صهیونیستی خود از سوی دادگاه پاریس 120 هزار فرانک معادل 18 هزار دلار جریمه شد.

این جریمه به خاطر انتشار کتابی با عنوان "بنیانگذاری افسانه های سیاست های اسرائیل" که موضوع کشته شدن شش میلیون یهودی را بدست آلمان نازی به چالش کشیده بود، بر گارودی تحمیل شد.
گارودی همچنین مخالفت خود با رژیم اسرائیل را در کتابی به نام "معنی دشمنی اسرائیل بعد از جنایتهای لبنان" منتشر کرد.

وی در این کتاب با اشاره به جنایتهای رژیم صهیونیستی در صبرا و شتیلا به مخالفت با مواضع تل آویو در قبال فلسطینیان پرداخت.

الجزیره نیز در باره این فیلسوف فرانسوی می نویسد: گارودی در یک خانواده پروتستان متولد شد و سپس کاتالیک شد و بعدها به دین مبین اسلام گروید. وی سابقه مبارزه در الجزایر و حتی زندانی شدن را نیز دارد.

گارودی سابقه حضور در پارلمان فرانسه به نمایندگی از حزب کمونیست این کشور و حتی حضور در سنا را نیز دارد. البته گارودی در سال 1970 و پس از انتقاد از عملکرد اتحاد جماهیر شوروی ازحزب کمونیست فرانسه اخراج شد.

در سال 1998 یک دادگاه فرانسوی روژه گارودی را برای انکار هولوکاست و افترای نژادی مجرم شناخت و به خاطر کتاب "اسطوره‌های بنیان‌گذار سیاست اسرائیل" ( Mythes fondateurs de la politique israélienne) که در سال 1995 آن را به رشته تحریر درآورده بود، 120 هزار فرانک فرانسه برابر با 40 هزار دلار جریمه کرد.

این کتاب با پذیرفتن دیدگاه‌های منکر هولوکاست "رابرت فاریسون" اظهار می‌کند که طی هولوکاست یهودیان در اطاق‌های گاز کشته نشدند. این کتاب به سرعت به عربی و فارسی ترجمه شد. برای پشتیبانی از گارودی وکیل سودانی، Faruk M. Abu Eissa  یک تیم حقوقی پنج نفره را گرد آورد تا از گارودی در محاکمه‌اش در پاریس پشتیبانی کنند. پس از آن این کتاب به 29 زبان زنده دنیا ترجمه شد و واکنش‌های زیادی در رابطه با محاکمه وی به خاطر این کتاب صورت به دنبال داشت که همین نشانگر اهمیت کتاب است.

خود گارودی معتقد بود: ترجمه این کتاب به زبان‌های مختلف دنیا نشان دهنده علاقه مردم به مبارزه با اسرائیل است.

رهبر معظم انقلاب، آیت‌الله خامنه‌ای (مد ظله) در نماز جمعه 23 اردیبهشت 1379 با اشاره به محاکمه و برخورد حکومت فرانسه با روژه گارودی که مدعی عدم کشتار یهودی‌ها از سوی آلمان نازی شده بود، فرمودند: "شما کجا دیده‌اید کسی بتواند در غرب علیه صهیونیسم حرفی بزند" و جسارت و جرات ایشان در در سخن گفتن علیه هولوکاست را تحسین کردند.

وی درباره گفت‌وگوی بین تمدن‌ها و ادیان به ویژه مشترکات فکری و عقیدتی مسلمانان و مسیحیان اعتقاد داشت که شرط اساسی موفقیت گفت‌وگو بین دو طرف آن است که طرفین معتقد به خدا باشند. باید با الهام از دستورات خداوند که در قرآن کریم بیان شده است، به مشترکات خود با پیروان دیگر ادیان اهمیت دهیم. ما نمی‌توانیم خود را منزوی کنیم، بلکه باید با استفاده ازمشترکات، سعی کنیم هرچه بیشتر به هم نزدیک شویم تا شاید به وحدت برسیم.مم ـ ابنا ـ

مدیریت « تبسم بیداری » درگذشت این اندیشمند آزادی خواه را به تمام آزادگان جهان تسلیت  عرض می نماید.

/ 0 نظر / 4 بازدید