شیعیان مظلوم عربستان در رویارویی با آل‌سعود

ر اساس این گزارش، جامعه شیعه در سعودی متنوع و پراکنده است. بزرگترین جمعیت شیعه نشین در شمال این کشور  و در مرزهای خلیج فارس که بیشتر حجم نفت این کشور نیز در آن‌جا یافت می‌شود، مستقر هستند.

*مخالفت‌های گسترده شیعیان مظلوم سعودی با دستگاه حاکم

از آغاز بیداری اعراب در سال 2011 جمعیت شیعه عربستان نیز مخالفت‌های رو به تزایدی را با حکومت آغاز کرده است. در حالی‌که شیعیان این کشور توسط حکومت مرکزی مورد تبعیض قرار گرفته‌اند اما مخالفت با خاندان آل‌سعود در دهکده‌ها و شهرستان‌های شیعه نشین به طور فزاینده‌ای مشاهده می‌شود.

از وقتی‌که سربازان سعودی از پل دوستی بحرین و عربستان در سال گذشته عبور کردند، خشم شیعیان ساکن شرق عربستان نسبت به خاندان آل سعود افزایش یافت.

نتیجه‌ آن شد که شیعیان در 15 اوت به پاشنه آشیل سعودی حمله کردند و حمله رایانه‌ای علیه شرکت نفتی «آرامکو» نتایج مهلکی را در بر داشت.

* نابودی سی‌هزار دستگاه رایانه آرامکو

متعاقب این حمله «لئون پانتا» وزیر دفاع آمریکا از بدون استفاده ماندن 30000 هزار دستگاه رایانه و جایگزین شدن آن‌ها با رایانه‌های دیگر خبر داد. اطلاعات موجود در سخت افزارهای این شرکت نفتی سعودی که هفته نامه «فوربس» از آن به عنوان بزرگترین در دنیا یاد می‌کند و برای صنعت نفت این کشور بسیار حیاتی است همگی پاک شدند و تصویر پرچم در حال سوختن آمریکا جایگزینش شد.

در این رابطه پانتا به‌طور مستقیم ایران را مسئول این ماجرا ندانست اما دیگر مقام‌های آمریکایی انگشت اتهام را به سوی ایران گرفتند. پانتا به‌طور غیر مستقیم اشاعه بدافزار رایانه‌ای «شامون» از سوی ایران را دلیل این ماجرا دانست.

اما این حمله جنبه‌های دیگری نیز داشت. به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، احتمالا یک شرکت یا شرکت‌های داخلی عربستان این بدافزار را منتشر ساخته ‌بودند.

* آرامکو در انحصار مهندسان نفتی شیعه سعودی قرار دارد

آرامکو حدود 60000 هزار نیروی کاری دارد. حدود 70٪ آن‌ها از شیعیان ساکن شرق عربستان هستند. در واقع شیعیان سایه سنگینی را بر این شرکت دارند و سخت‌ترین عملیات مهندسی را شیعیان انجام می‌دهند.

در واقع شرکت آرامکو یک هدف مناسب خوب برای نشانه‌گیری از سوی شیعیان خشمگین مرتبط با ایران است. بنابر این باید گفت که یک اقلیت کوچک منتظر کمک فنی ایران برای نفوذ و رخنه سایبری به قلب صنعت نفت این کشور دارد.

زمان این حمله نیز قابل توجه بود. این حمله در شب لیله‌القدر که یادآور نزول قرآن بر «حضرت محمد» به وسیله «جبرئیل» بود صورت گرفت. مسلمانان شیعه بر این باورند که در چنین شبی «حضرت علی» مورد ضربت قرار گرفت.

*آسیب‌پذیری بزرگترین شرکت نفتی سعودی پرمدعا

و اما دولت سعودی نیز به وضوح پیام این حمله را متوجه شد: ایران و شیعیان قادر به ضربه زدن به منافع اقتصادی عربستان هستند، به‌طوری‌که ایران و شیعیان عنوان می‌دارند «نیازی به بستن تنگه هرمز نیست بلکه به‌جای آن ما رایانه‌های حساس مستقر در بزرگترین شرکت نفتی عربستان را از کار می‌اندازیم.»

چند روز بعد «راس گاز» شرکت ملی گاز قطر و شرکت «اکسون موبیل» شرکت ملی نفت قطر مورد حمله سایبری جدیدی مشابه‌ای قرار گرفتند.

به گفته پانتا این دو حمله شدید‌ترین رخنه سایبری به بخش خصوصی تا تاریخ فوق بوده است. اما این حمله آشکارا و به‌طور مستقیم تنها به هدف حمله علیه سامانه رایانه‌ای آرامکو و راس گاز که صنایع نفتی و گازی را هدایت می‌کنند، نبود. این حمله بیشتر بخش سامانه مدیریتی را مورد هدف قرار داده بود.

 

*ناتوانی وزارت کشور سعودی در برقراری امنیت

مسئولیت امنیت داخلی سلطنتی بر عهده وزارت کشور سعودی قرار دارد که «شاهزاده محمد بن نایف» ریاست تشریفاتی این نهاد را بر عهده داشت.

از سوی دیگر برادر وی «احمد» فرد شماره دو این نهاد و فرزند وی که او هم «محمد» نام داشت، در واقع اداره وزارت کشور را بر عهده داشتند. در این میان احمد با درگذشت شاهزاده نایف، ارتقا سمت پیدا کرد اما در اوائل ماه جاری وی از سمت خود کناره‌گیری کرد و این مسئولیت به محمد رسید.

 

* نائف با خوش اقبالی از سوقصد‌ها جان سالم به‌دربرده است

بنابر این محمد بن نایف در یکی از حساس‌ترین سمت‌های خاندان مورثی سعودی قرار داد. وی تاکنون از چند سوقصد از سوی القاعده جان سالم به‌در برده است از جمله طی یک بمب‌گذاری انتحاری که  فرد بمب‌گذار در سال 2009  به داخل وزارت اطلاعات سعودی رخنه کرده بود. محمد بن نایف تنها چند زخم سطحی برداشت.

وزارت کشور سعودی همواره بر این عقیده بوده که گروه خرابکار مسئول حمله به پایگاه نیروی هوایی «خبر» در 25 ژوئن سال 1996 بوده است که منجر به مرگ 19 آمریکایی و زخمی شدن 372 تن دیگر از اتباع این کشور شد.

 

*وزارت کشور سعودی توان خود را از دست داده است

مراکز فرماندهی اصلی وزارت کشور سعودی در مرکز شهر ریاض واقع است. این مرکز در بین موثرترین سازمان‌های ضدخرابکاری دنیا قرار گرفته و حد نصاب مشخص و طولانی را در سرکوب مخالفان دارد.

امروز این مرکز در حالی‌ با تهدید بغرنج و فزاینده شیعیان تحت حمایت ایران مواجه است که باید با تهدید‌های مرگبار القاعده در شبه جزیره که پایگاهشان در یمن است نیز مقابله کند. در واقع باید گفت که سر محمد بن نایف به‌شدت شلوغ است.

/ 0 نظر / 3 بازدید