دوازدهمین یادواره ی شهدای ولسوالی سوزمه قلعه برگزار شد

دوازدهمین یادواره ی شهدای بی شمع و چراغ در تاریخ 1391/10/14 که مصادف با اربعین حضرت امام حسین علیه السلام بود با حضور چشم گیر اقشار مختلف جامعه اعم از خانواده های معزز شهدا ، علما، مسئولین ، دانشجویان ، دانش آموزان ، هیئت های مذهبی ، خواهران و برادران ، جوانان و نو جوانان ، که از راه دور و نزدیک شرکت کرده بودند در استان کرمان مهمانشهر شهید چمران بردسیر برگزار گردید.

در این مراسم با شکوه و بیادماندنی تعداد زیادی از مردم مهاجر و شهید پرور از شهر های رفسنجان ، کرمان ، قم ، سمنان ، مشهد ، ساوه و استان فارس شرکت داشتند و بار دیگر با آرمانهای شهدای گلگون کفن عهد و پیمان بستند.

یاد و خاطره ی آنان را گرامی داشتند که در این میان حضور و مشارکت مردم شریف مهمانشهر رفسنجان پر شور و چشم گیر بود و مردم عزیز مهمانشهر بردسیر هم بعنوان میزبان بخوبی از مهمانان این محفل استقبال نموده ، و از آنان پذیرایی نمود. این مراسم با عظمت که از ساعت 10صبح آغاز گردید همراه بود با برنامه های ذیل :

در ابتدا جناب آقای اسماعیلی به عنوان مجری ضمن عرض خیر مقدم، رئوس برنامه ها را به عرض حضار محترم رساند.

بعد از آن قاری بین المللی جناب آقای استاد« محمدصادق رحیمی»،(که بعنوان مهمان یادواره دعوت شده بود)  به قرائت قرآن کریم پرداخت.

سپس سرود ملی جمهوری اسلامی افغانستان پخش گردید ، و همه قیام نمودند.

در ادامه گروه سرود مهمانشهر رفسنجان، با اجرای سرود زیبا، مخاطبان را بیش از گذشته به یاد شهدا انداخت.

پس از آن حجة الاسلام و المسلمین جناب آقای روح الله دانش، رئیس (دوره ای) مجمع علمی فرهنگی حبل المتین، پیام مجمع را قرائت نمود.

در ادامه خطیب توانا و فاضل ارجمند حجة الاسلام و المسلمین حاج شیخ قاسم صالحی (که بعنوان سخنران یادواره دعوت شده بود) به ایراد سخن پرداخت.

سپس ذاکر اهل بیت حجة الاسلام والمسلمین حاج محمد تقی انوری با صدای گرم خود مداحی نمود. مجلس با نوحه خوانی جناب آقای حیاتی و سینه زنی حاضران خاتمه یافت.

در پایان این مراسم ضمن قدر دانی از حضور مهمانان ارجمند، از چهار خانواده شهید وسه جانباز با اهدای لوح تقدیر، تجلیل به عمل آمد.

 

متن پیام مجمع علمی فرهنگی حبل المتین به دوازدهمین یادواره شهدا

بسم الله الرحمن الرحیم

و لاتحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتاً بل احیاء عند ربهم یرزقون

سلام و صلوات بی حد وحصر الهی بر سرور و سالارعزت مندان جهان حسین بن علی علیه السلام که با نثار خون پاک خویش درس عزت و آزادگی و زیر بار ظلم نرفتن را برای عاشقان و پیروان راستین خویش آموختند. درود و سلام به روح بلند امام راحل رحمة الله علیه و شهدای هشت سال جنگ تحمیلی و درود و رحمت بی پایان  خدا بر ارواح مطهر و تابناک شهیدان راه حق و دلیر مردان افغان زمین و حماسه آفرینان سوزمه قلعه، آنان که با اقتدا به سرور آزاد مردان جهان  و ریختن خون پاک شان درخت تنومند اسلام را آب یاری نمودند،

ملت شهید پرور و مهاجر سوزمه قلعه، خوب آباد و بغاوی! اینک که ما و شما توانسته ایم به لطف و عنایت خداوند متعال به یکی از مسؤولیت های بزرگ خود که گرامی داشت یاد و خاطره ی شهدا و تجلیل از رشادت ها و دلیر مردی ها و جان فشانی های آنان است، جامه ی عمل بپوشیم و دوازدهمین پاسداشت آنان را بر گزار نماییم، خدا را  سپاس گزاریم.

شهدای عزیز ما در عصر و زمان خود، وقتی اسلام، کشور و مسلمین را در معرض خطر هجوم دشمنان دیدند، به نیکی و شایستگی به  وظیفه ی خویش عمل کردند و برای نجات آن ها جان خود را سپر بلا قرار داده و از دادن جان شیرین خویش دریغ ننموده و با آغوش باز به پیشواز شهادت رفته و در خون خود غلتیدند و جان خود را با نعمت های بهشتی و رزق و روزی دایمی و بی پایان ربوبی معامله کردند و به سعادت و رستگاری ابدی نایل گشتند و برای ما و کشور و اسلام افتخار و عزت و سربلندی آفریدند که بهشت و رضوان الهی گوارای وجود آنان باد.

ما امسال در شرایطی مراسم شهدای عزیز را بر گزار می کنیم که مردم ما علی رغم شایستگی ها و داشتن افتخارات زیاد و سابقه درخشان در تاریخ انقلاب و تحولات سی ساله اخیر افغانستان هنوز با چالش های فراوان اقتصادی و سیاسی، اجتماعی و فرهنگی رو برو هستند از لحاظ اقتصادی وضعیت نا به سامان معیشتی و فقر کمر شکن و خسارات ناشی از آن، مانع هر نوع پیشرفت گردیده و از جهت سیاسی، به علت عدم هماهنگی و انسجام سیاسی هنوز قادر به رقم زدن سرنوشت خود نبوده و نمی تواند مانند سایر واحد های سیاسی حاضر درصحنه، با مشارکت فعال در صحنه ی سیاسی افغانستان حقوق خود را استیفا نماید و از لحاظ اجتماعی، آوارگی و سر درگمی و بلا تکلیفی، وضعیت نامطلوبی را در پی داشته است و از لحاظ فرهنگی، هجمه و شبیخون وسیع فرهنگی دشمنان اسلام مشکلاتی را برای آنان مخصوصا جوانان عزیز به وجود آورده است.

در چنین شرایطی می طلبد که همه ی دل سوزان و آحاد مردم عزیز ما به این مشکلات و پیامد های تلخ آن توجه نموده و با حفظ وحدت و انسجام خویش، دامن همت به کمر زده و با ایجاد رهبری واحد و مدیریت صحیح و عبرت گیری از تاریخ و الگو گیری از شهدای عزیز تمام توان و نیروی خود را برای رفع این مشکلات به کار گیرد؛ زیرا اگر یک ملتی بخواهد با عزم آهنین سرنوشت خویش را رقم زند هیچ مانعی نمی تواند سد راه آنان گردد و حتماً به خواسته خویش خواهد رسید و این اراده و عزم راسخ ماست که می تواند ما را بر همه ی چالش های پیش رو فائق سازد. ما باید بدانیم که اگر خود ما به فکر چاره جویی و حل این مشکلات نباشیم و برای حل آن ها اقدام نکنیم کسی دیگر به فکر ما نخواهد بود.

یکی از چالش های که جامعه ی ما و همه ی جوامع اسلامی با آن رو بروست تهاجم همه جانبه و شبیخون فرهنگی دشمنان است که پیامدهای آن بسیار زیانبار و جبران ناپذیر است.

برادران عزیز و خواهران گرامی! دشمنان قسم خورده ی اسلام پس از این که  در جبهه ی نظامی سیلی محکمی از رزمندگان اسلام خوردند، این بار در جبهه فرهنگی، تهاجم گسترده و همه جانبه ی خود را آغاز کرده اند. آنان در این جنگ، دین ما را که همه هستی ماست هدف قرار داده اند و می خواهند ما را از درون تهی و بی محتوا و استحاله نمایند. آنان در صدد اسلام زدایی و سلطه کامل فرهنگی، اقتصادی و سیاسی بر مسلمانانند، آنان همان  نقشه ای را که در مورد مسلمانان آندلس پیاده کردند و پیروز شدند، این بار می خواهند در مورد ما پیاده کنند. آنان این هدف شوم خود را با ترفند های گوناگون و با ترویج فساد و بی بند و باری، فحشا و بی غیرتی و گرایش به اعتیاد و مواد مخدر، در میان نسل جوان ما به اجرا می گذارند و در تلاشند تا با ایجاد اختلاف و تفرقه میان اقشار مختلف جامعه، آنان را،  نسبت به هم بد بین نمایند. آنان این کار را از طریق ماهواره، انترنت، رسانه های جمعی و بنگاه های خبر پراکنی انجام می دهند که با کمال تأسف باید گفت  تا حدودی در نیل به اهداف شوم خود در میان جامعه ما موفق هم بوده اند و تعداد جوانان ما را از ما گرفته و به دام اعتیاد و انحراف گرفتار کرده اند و نا به سامانی های که هم اکنون در جامعه شاهد آن هستیم نتیجه این تهاجم بی امان فرهنگی است. در این مقطع زمانی وظیفه ی آحاد جامعه اعم از نخبگان، علما، مسؤولان، متنفذین، دانشجویان، دانش آموزان، جوانان و همه ی مردم شریف است که مواظب نقشه های پیچیده ی دشمن باشند که اگر خدای نخواسته در این جبهه موفق شوند و بتوانند دین و فرهنگ مان را از ما بگیرند، دیگر هویتی برای ما باقی نخواهد ماند و باید فاتحه اسلام را  در میان این جامعه خواند. از این رو بسیاری از بزرگان و رهبران ما همواره درمورد خطر تهاجم فرهنگی هشدار داده و خطر آن را از هر خطر دیگری بیشتر دانسته اند. رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله العظمی خامنه ای می فرمایند: « برای یک ملت، فاجعه ی فرهنگی از فاجعه ی اقتصادی بسیار سنگین تر و خسارت بارتر است، یورش فرهنگی از یورش نظامی بسیار بی رحمانه تر و صعب العلاج تر است».

اگر خطر این قدر جدی است پس بیاییم از شهدای عزیز مان درس بگیریم و در دفاع از اسلام به آنان اقتدا کنیم اگر یک روزی آنان احساس تکلیف کردند و سلاح بر دوش گرفتند و رفتند به جبهه و از اسلام و میهن و ناموس ما دفاع کردند و نگذاشتند دشمنان و کفار بر سر نوشت ما مسلط شوند، اینک نوبت ماست. نوبت نسل امروزی است، نوبت جوانان است که قلم بر دست گرفته و خود را مجهز به سلاح علم و ایمان نمایند و با صبر وشکیبایی و تلاش خستگی نا پذیر، دو قدم بسیار مهم را بردارند قدم اول این که:  فرهنگ غنی اسلام و فرهنگ ملی خود را بشناسند و بینش دینی و سیاسی خود را تقویت نمایند و راه های رسیدن به عزت و سر بلندی را فرا بگیرند و به ترویج ارزش های دینی و معنوی در میان خود و جامعه بپردازند. ودر قدم دوم، دشمنان و فرهنگ آنان  و اهداف و نقشه های شوم آنان را بشناسند، آن گاه به راحتی می توانند با سر بلندی از عهده  مقابله ی با آنان برآیند و بر آنان غلبه نمایند. شایسته است در این مراسم ها به این مسایل حیاتی پرداخته شود و این مسایل سرنوشت ساز  وجهه همت مان قرارگیرد. در این صورت است که ارزش برگزاری این مراسم ها با ارزش شهید شدن در راه خدا برابری می کند همانگونه که مقام معظم رهبری می فرمایند: «امروز زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست».

مجمع علمی فرهنگی حبل المتین با افتخار اعلام می کند آمادگی کامل دارد تا تمام توان و اندوخته های علمی خود را برای ارایه هر نوع فعالیت علمی و فرهنگی به منظور ارتقای سطح علمی و فرهنگی و معنوی مردم عزیز سوزمه قلعه، خوب آباد وبغاوی و مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن، در تمام مناطق استقرار مردم چه در جمهوری اسلامی ایران و چه در جمهوری اسلامی افغانستان، در اختیار آنان  قرار دهد و از همه ی مردم عزیز انتظار دارد تا در راستای تعالی و پیشرفت جامعه و رفع مشکلات فرهنگی آن به ندای آنان لبیک گفته و همکاری لازم را به عمل آورند. و در پایان یاد و خاطره ی شهدای چهارده سال دفاع مقدس افغانستان، بویژه شهدای عزیز و مظلوم  ولسوالی سوزمه قلعه، شهدای گرانقدری که تصاویر زیبای آن ها زینت بخش محفل ماست، گرامی داشته، و و ظیفه ی خود می داند از کلیه شرکت کنندگان، میهمانان محترم شهرستان رفسنجان، کرمان و دیگر شهر های دور و نزدیک که با حضور پر شورشان بر صفا و معنویت این مراسم افزودند و خانواده های معزز و مکرم شهدا و مردم شریف مهمانشهر بردسیر و شورای محترم خودگردان مهمانشهر بردسیر و ستاد محترم یادواره شهدای مهمانشهر بردسیر که زحمت برگزاری این مراسم را بر عهده گرفتند و برای مجمع علمی فرهنگی حبل المتین این فرصت را فراهم کردند تا در آن  مشارکت و ایفای نقش نموده و به سهم خود نسبت به شهدای عزیز ادای دین نماید، سپاس گذاری  و قدر دانی نماید.

ونیز از جناب حجة الاسلام و المسلمین جناب حاج شیخ قاسم صالحی و قاری محترم جناب آقای استاد محمد صادق رحیمی که با وجود مشغله های زیاد دعوت ما را پذیرفتند و نیز از مداح اهل بیت جناب حجة الاسلام والمسلمین حاج محمدتقی انوری و مجری محترم و گروه سرود مهمانشهر رفسنجان و نوحه خوان گرامی تشکر می نماید و نیز از ریاست محترم مهمانشهر بردسیر و از دفتر محترم امور اتباع و مهاجرین خارجی استان کرمان در قبال ارایه ی خدمات و زحمات فراوان برای مهاجرین، سپاس گزاری نموده و از آن دفتر محترم انتظار دارد  ما را در راستای نیل به این اهداف و گسترش فعالیت های مذهبی و فرهنگی جهت مقابله با تهاجم و شبیخون فرهنگی که همواره مایه ی دل واپسی و دغدغه مقام معظم رهبری بوده، همکاری لازم را مبذول فرمایند. و هم چنین از حضور گرم و همکاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرستان بردسیر و بنیاد شهید شهرستان بردسیر تشکر  نماید.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

مجمع علمی فرهنگی حبل المتین

10/14/ 1391

منبع: سایت حبل المتین

/ 4 نظر / 24 بازدید
جوان شیعه

وبلاگ خوب با مطالب عالی بود در صورت تمایل وب ما را نیز لینک کنید www.saqalaine.com danesh-2.blogfa.com

محمد عالمی

با سلام و خسته نباشید، همچنین درود بر بروان پاک شهدای اسلام اخصاً شهدای سوزمه قلعه. خداوند به شما عزیزان عنایت کند عالی بود..

محمد عالمی

خداوند به شما عزت عنایت کند