معرفی فعال‌ترین گروه‌‌های مسلح در شمال مصر/ قسمت دوم

تعداد اعضا و ویژگی‌ها

براساس گزارش‌های اطلاعاتی این اعتقاد وجود دارد که این گروه حدود 1000 عضو دارد که اغلب آنها دارای سوابق فعالیت در گروه‌های جهادی تکفیری دیگر هستند.

به همین دلیل این جماعت از جمله گروه‌های قوی و قدرتمند فعال در مصر است که دارای سازماندهی بسیار بالایی است و بر این اساس این باور وجود دارد که سلاح‌های پیشرفته‌ای مانند سیستم‌های پدافند هوایی قابل حمل و آرپی‌جی و موشک‌های گراد در اختیاردارد.

رهبران گروه

- احمد سالم مبروک: مبروک یکی از قدیمی‌ترین تروریست‌های این گروه و سراسر منطقه است و سابقه‌ای قدیمی در اقدامات مسلحانه افراط گرایانه دارد، به گونه‌ای که گفته شده است، وی دارای روابطی نزدیک با سازمان تروریستی القاعده و رهبر آن «ایمن الظواهری» است.

دستگاه‌های امنیتی مصر تاکید می‌کنند که مبروک نقش رهبری و فرماندهی را در جماعت انصار بیت المقدس پس از آزادی از زندان در سال 2012 بازی کرده است.

- ابراهیم محمد فریج ابو عیطه: ابو عطیه نیز از جمله رهبران برجسته جماعت انصار بیت المقدس است که بنابر اظهار ارتش مصر طی عملیات دسامبر 2013 ارتش مصر در صحرای سینا و علیه این گروه کشته شد.

- شادی المنیعی: حضور المنیعی در جماعت انصار بیت المقدس در مصر مورد بحث و مناقشه بود. دستگاه‌های امنیتی مصر مدعی بودند که المنیعی را طی عملیات آگوست 2014 در صحرای سینا به قتل رسانده‌اند و اینکه وی رهبر این گروه تروریستی تکفیری بوده است، اما جماعت این ادعای ارتش مصر مبنی بر کشته شدن المنیعی و اینکه وی رهبر این جماعت است، را رد کرده است.

- کمال علام: گزارش‌های موجود نشان می‌دهد، علام که یکی از رهبران جماعت انصار بیت المقدس به شمار می‌آید، طی عملیات ارتش مصر در ژانویه 2014 کشته شده است.

پیشینه این گروهک

به نظر می‌رسد، جماعت انصار بیت المقدس که در سال 2011 در شبه جزیره سینا اعلام موجودیت کرد، از حمایت‌هایی در مناطق مختلف این شبه جزیره برخوردار است و عملیات‌هایی که تاکنون انجام داده، به دلیل بهره مندی از عناصر مجرب عملیات‌هایی مهم و موفق بوده است.

گفته شده که اغلب عناصر مجرب جماعت انصار بین المقدس پیشتر در گروه‌های تروریستی تکفیری دیگری مانند توحید و جهاد، مجلس شوراى مجاهدین در اکناف بیت المقدس فعالیت داشتند.

اماکن استقرار این جماعت اغلب نزدیک مناطق مسکونی است و از اهالی این مناطق خواسته تا در کنار آنها باشند. این گروه تروریستی تکفیری دارای فعالیت‌هایی در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی است.

آمریکا در آوریل سال 2014 این گروه را در فهرست تروریسم خود قرار داد و نیروهای امنیتی مصر عملیات‌هایی را علیه این گروه انجام دادند و طی آن ده‌ها عضو این گروه را کشته و زخمی کردند و تعدادی را هم به اسارت گرفتند.

ایدئولوژی انصار بیت‌المقدس

تغییر جهت از اسرائیل به داخل مصر؛ بیانیه‌های صادر شده از سوی جماعت اعلام کرده که در درجه اول صهونیست‌های ساکن سرزمین‌های اشغالی را هدف قرار می‌دهد، اما پس از سرنگونی «محمد مرسی»، رئیس جمهوری برکنار شده اخوان المسلمین این جماعت هدف اول عملیات‌های خود را حکومت مصر بیان کرد تا به دنبال آن حملات تروریستی را علیه خطوط انتقال گاز بین تل‌آویو و مصر انجام دهد.

مهمترین عملیات جماعت انصار بیت المقدس

از 5 فوریه 2011 تا ژانویه 2014 این جماعت حملاتی را علیه خطوط انتقال گاز مصر به سرزمین‌های اشغالی انجام داده است. همچنین در 18 آگوست 2011 به یک اتوبوس در شهرک ایلات در صحرای سینا حمله برد که کشته شدن 8 اسرائیلی و 3 نفر از عناصر امنیتی مصری را درپی داشت.

در اولین حمله پس از برکناری محمد مرسی این جماعت در 5 سپتامبر 2013 تلاش کرد، «محمد ابراهیم»، وزیر کشور وقت مصر را ترور کند که این ترور ناکام ماند.

حمله شدیدتر و گسترده‌تر جماعت در 24 دسامبر 2013 علیه مدیریت امنیت عمومی منطقه المنصوره رخ داد که کشته شدن 16 نفر و زخمی شدن 134 نفر دیگر را موجب شد.

در اولین حمله علیه گردشگران منطقه سینا جماعت انصار بیت المقدس در 16 فوریه 2014 یک اتوبوس حامل گردشگران کره‌ای را در نزدیکی مرزهای رژیم صهیونیستی را مورد حمله قرار داد که کشته شدن 3 کره‌ای و راننده مصری اتوبوس را موجب شد.farsnews

/ 0 نظر / 21 بازدید