افغان‌ها و تجلیل از سنت‌های ابراهیمی در عید قربان+عکس

عید فرصتی برای تجدید دوستی‌ها و رفع کدورت‌ها

مردم افغانستان در روز عید پس از به جا آوردن نماز عید ابتدا به خانه افرادی می‌روند که اعضای خانواده خود را از دست داده‌اند و برای صاحبان عزا آرزوی صبر می‌کنند.

سپس برای دید و بازدید به همراه خانواده خود به خانه‏ خویشان و دوستان می‌روند و سپس به قبور رفتگان خود سری می‌زنند و برای آمرزش آنها دعا می‏‌کنند.

افغان‌ها اعیاد اسلامی را بهترین فرصت برای رفع کدورت‌ها می‌دانند و در روزهای عید با کمک بزرگان خانواده سعی می‌کنند به این مسائل رسیدگی کنند.

عید و زوج‌های جوان

در این میان خانواده‌‏هایی که فرزندان آنها به تازگی ازدواج کرده‌اند و در دوران عقد به سر می‌برند، برای نو عروسان لباس‏ جدید تهیه می‏‌کنند و معمولا 3 روز پیش از رسیدن عید به همراه نزدیکان خود به خانه عروس رفته و خانواده عروس نیز برای داماد لباس و هدیه تدارک می‌بیند.

 

با وجود این که مردم افغانستان در سال‌های اخیر با مشکلات اقتصادی بسیاری روبرو هستند اما باز هم سعی می‌کنند آداب و رسومی که از نیاکان خود به ارث برده‌اند را فراموش نکنند.

تلاش برای نهادینه کردن فرهنگ قربانی در افغانستان

مردم افغانستان به قربانی و تأثیر این سنت اسلامی بر روند معمول زندگی‌شان اعتقاد ویژه‌ای دارند و در آستانه عید حیواناتی را به همین منظور آماده می‏‌کنند.

کسانی که وسع و توانایی مالی دارند، گوسفند یا گاو خریده و پس از ذبح آن در روز عید قربان، گوشت آن را بین فقرا و همسایگان تقسیم می‌کنند.

تأمین امنیت در روزهای عید قربان

هر ساله مقامات امنیتی افغانستان برای تأمین امنیت مردم در عید سعید قربان تدارک ویژه‌ای می‌بینند.

با این وجود دغدغه تأمین امنیت همچنان باقی است و متأسفانه سال گذشته در مراسم نماز عید سعید قربان، یک عامل انتحاری نمازگزاران را در ولایت «بغلان» هدف قرار داد.خبرگزاری فارس

/ 0 نظر / 27 بازدید