معروف‌ترین افشاگران تاریخ آمریکا


1966؛ پیتر باکستون (Peter Buxtun)، از محققین اداره بهداشت عمومی آمریکا از پروژه ضد انسانی تاسکیگ پرده برداشت. باکستون با ارسال نامه‌ای به مدیریت دایره تحقیقات بیماری‌های مقاربتی آمریکا مراتب نگرانی‌های خود را از اخلاقی بودن آزمایش‌های انجام گرفته در زمینه بیماری‌های مقاربتی موسوم به پروژه تاسکیگ اعلام کرد. در این پروژه که از سال 1932 شروع شده بود؛ محققین 400 مرد سیاه پوست را در منطقه تاسکیگ آلاباما برای مطالعه مراحل پیشرفت بیماری سیفلیس به باکتری این بیماری آلوده کرده بودند. به آن‌ها گفته شده بود که به بیماری جعلی «خون بد» دچار هستند و پزشکان در تلاشند آنها را معالجه کنند.

پیتر باکستون


1971؛ دانیل السبرگ (Peter Buxtun)، با همکاری آنتونی روسو مدارکی را که مربوط به جنگ ویتنام بود از پنتاگون خارج ساخته و در اختیار روزنامه نیویورک تایمز قرار داد. این اسناد برملا کننده فریب‌کاری‌های دولت‌های پیشین درباره حقایق جنگ ویتنام بودند. بر اساس این مدارک نظام آمریکا برای قابل توجیه کردن ادامه جنگ در اذهان عمومی این کشور با داده‌های ساختگی و اخبار جعلی به فریب آمریکایی‌ها پرداخته بود.

دانیل السبرگ


1972؛ مارک فلت، از کارمندان اف‌بی‌آی که تا سال 2005 هویت او ناشناخته بود. فلت اطلاعات مربوط به دخالت ریچارد نیکسون در ماجرای واترگیت را افشا کرد. این افشاسازی منجر به استعفای نیکسون شد و برخی از نزدیکان او نیز به زندان محکوم شدند.

مارک فلت


1973؛ کارن سیلکوود از کارگران نیروگاه اتمی کر- مک گی بود که به فعالیت در اتحادیه بین‌المللی کارگران اتمی، شیمیایی و نفتی پرداخت. او در طی فعالیت‌های خود جنبه‌های بسیاری از عدم وجود ایمنی و وضعیت بهداشتی ناگوار کارگران آمریکایی شاغل در بخش‌های مذکور افشا کرد. او در سال 1974 حملاتی را نیز علیه سازمان انرژی اتمی آمریکا شروع کرد که پس از چند ماه در نهایت به همراه گزارشگر نیویورک تایمز و یکی از رهبران اتحادیه بین‌المللی در یک تصادف مشکوک رانندگی کشته شد.

کارن سیلکوود


1973؛ ارنست فیتزجرالد از ممیزان وزارت دفاع آمریکا بود که نیکسون او را در سال 1973 اخراج کرد. فیتزجرالد اسنادی را درباره هزینه‌های گزاف هواپیمای باری سی-5-آ، به کنگره ارائه داده بود. پس از برسی‌های قضایی، فیتزجرالد بر سر کار خود بازگشت و به افشای بیشتر دزدی‌های انجام گرفته در ارتش پرداخت و چندین قرارداد غیر قانونی و جعلی را برملا کرد. او در سال 2006 بازنشسته شد.

ارنست فیتزجرالد


1976؛ سه نفر از مهندسان بخش انرژی اتمی جنرال الکتریک مینور، هوبارد و بیریدنباگ(Gregory C. Minor, Richard B. Hubbard, and Dale G. Bridenbaugh)، پس از استعفا از مقام خود به افشای مشکلات و خطرات ایمنی نیروگاه‌های برق هسته‌ای آمریکا پرداختند. اطلاعات افشا شده توسط این سه مهندس مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت و کار آنها در زمان خود بسیار بزرگ تلقی شد. افشاسازی آنها تاثیر فراوانی بر دیدگاه مردم آمریکا درباره انرژی اتمی به جای گذاشت.  

ریچارد هوبارد


1984؛ جان گراویت از تبانی جنرال الکتریک با وزارت دفاع و صورت حساب‌های غیر واقعی به بهانه ساخت بمب افکن لانسر بی 1، پرده برداشت.

1997؛ فردریک وایتهارست شیمی دان اداره فدرال بازرسی که در طی دهه نود کارشناس مواد منفجره اف‌بى‌آی بود؛ افشا کرد که آزمایشگاه‌های اف‌بی‌آی از جمله آزمایشگاه‌های جرم شناسی آن فاقد استانداردهای علمی لازم است و بارها نتایج نادرستی گزارش داده است.

فردریک وایتهارست


1996؛ گری وب از کارشناسان سازمان سیا بود که افشا کرد این سازمان به باندهای تهیه و توزیع مواد مخدر نیکاراگوئه اجازه فعالیت در آمریکا می‌دهد و بخشی از درآمد حاصل از فروش کوکائین توسط این باندها را در اختیار مخالفان دولت نیکاراگوئه قرار می‌دهد. جسد وب در سال 2004 در حالی که دو گلوله به سرش شلیک شده بود پیدا شد.

گری وب


2000؛ مارشا ادبایو تحلیل‌گر ارشد سیاست‌های آژانس حفاظت محیط زیست آمریکا بود. او افشا کرد که این آژانس در آفریقای جنوبی به سیاستگذاری‌ها و اقدامات نژادپرستانه علیه سیاه پوستان پرداخته و کنترلی بر شرایط خطرناکی که کمپانی‌های آمریکایی برای کارگران آفریقایی معادن عنصر مضر وانادیوم به وجود آورده بوده‌اند؛ نداشته است.

مارشا ادبایو


2001؛ جسلین راداک وکیل آمریکایی بود که در باره دروغ گویی، از بین بردن مدارک و سند سازی در وزارت دادگستری آمریکا با نیوزویک مصاحبه کرد.

جسلین راداک


2002؛ کاترین بولکواچ قبلا کارمند کمپانی دینکورپ امریکا بود. این کمپانی طی قراردادی 15 میلیون دلاری به آموزش افراد می‌پرداخت تا به عنوان پلیس در بوسنی مشغول به کار شوند. بولکواچ افشا کرد افسران تحت آموزش این کمپانی در تجارت فحشا نقش داشته‌اند و مدیران کمپانی در این باره کوتاهی کرده‌اند.

کاترین بولکواچ


2002؛ دیوید گراهام افشا کرد که سازمان غذا و داروی آمریکا، اف‌دی‌ای، در اعطای مجوز به مسکن ویوکس که موجب بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود؛ سهل انگاری کرده است.

دیوید گراهام


2002؛ استیون دوران  و گلن والپ مامور تحقیق در مورد کلاهبرداری در آزمایشگاه ملی لوس آلاموس شدند. آنها پس از کشف و افشای سوء مدیریت و تخلف در دپارتمان انرژی این آزمایشگاه از دانشگاه کالیفرنیا اخراج شدند.

2003؛ کاتارین گان اطلاعات فوق محرمانه‌ای درباره فعالیت‌های غیر قانونی آمریکا و انگلیس برای راه اندازی جنگ عراق را در اختیار رسانه‌ها قرار داد.


کاتارین گان

2003؛ بابک پاسدار  مشاور امنیت رایانه‌ای دولت آمریکا بود. او افشا کرد که دولت آمریکا در ویرجینیا دسترسی مستقیم و پرسرعتی به سیستم‌های وایرلس دارد و مکالمات کاربران، بسته‌های اطلاعاتی و کارهای آنها را تحت کنترل داشته بررسی می‌کند.


بابک پاسدار


2003؛ جوزف ویلسون سفیر سابق آمریکا در کشورهای آفریقایی برخی از اهداف پشت پرده حمله آمریکا به عراق را برملا کرد.

جوزف ویلسون


2003؛ ریچارد کانورتینو دادستان فدرال پیشین، افشا کرد که دولت بوش علی‌رغم ادعاها و تبلیغاتش درباره مبارزه با تروریسم، پس از یازده سپتامبر حمایتی از تعقیب قانونی و پیگردهای ضد تروریستی انجام نداده است. کانورتینو به افشای اطلاعات محرمانه وزارت دادگستری متهم و محاکمه شد.

ریچارد کانورتینو


2004؛ جو داربی از اعضای پلیس نظامی آمریکا بود که برای اولین بار درباره سوءاستفاده و شکنجه زندانیان ابوغریب در عراق هشدار داد و اطلاعاتی را در این مورد افشا کرد.

جو داربی


2004؛ فرنک سرپیکو اولین افسر پلیسی بود که به وجود فساد مالی در پلیس آمریکا شهادت داد و رشوه خواری در ادراه پلیس نیویورک را افشا کرد.

فرنک سرپیکو


2005؛ کتی هریس از کارمندان گمرک آمریکا بود که از اقدامات نژادپرستانه گمرک آمریکا علیه سیاه پوستان پرده برداشت. او در کتابی نوشت که به وفور شاهد بدرفتاری، توهین و توهین به سیاه پوستان در گمرک بوده است. هریس افشا کرد که تجسس جسمی سیاه پوستان به شیوه‌های دور از اخلاق انجام می‌شود.

کتی هریس


2005؛ ریک پیلتز از دخالت دولت آمریکا در اعلام اخبار پیش بینی وضع هوای کشور خبر داد. پیلتز افشا کرد که یکی از کارمندان کاخ سفید به نام فیلیپ کنی گزارش‌های تغییرات جوی را طبق دیدگاه دولت و بدون وجود هیچگونه پشتوانه علمی تنظیم می‌کرده است.

ریک پیلتز


2005؛ ساموئل پرووانک از کارشناسان ارتش آمریکا بود که سوء استفاده بازجویان زندان ابوغریب از زندانیان و تلاش آنها برای پنهان نگه داشتن این موضوع را افشا کرد.

ساموئل پرووانک

2006؛ مایکل نپ افشا کرد که در دانشگاه پزشکی و دندان پزشکی نیوجرسی میلیون‌ها دلار اختلاس شده است. مخارج و صورتحساب‌هایی که هیچ پشتوانه‌ای نداشتند و فاکتورهای جعلی از جمله اسنادی بود که نپ برملا کرد.

2006؛ جولیان آسانژ بنیانگذار ویکی لیکس است که افشاگری‌های او تا کنون ادامه داشته است. آسانژ بیش از یک میلیون سند سری را افشا کرده است. در کنار ادوارد اسنودن از بزرگترین افشاگران تاریخ آمریکا محسوب می‌شود.

جولیان آسانژ


 2007؛ جاستین هوسپون از وجود تشکیلات مخفی (اربابان انتظام) در پلیس آمریکا خبر داد که اعمال غیر قانونی فراوانی انجام می‌دادند. این تشکیلات با پرونده سازی و بازداشت‌های غیرقانونی حقوق شهروندان را پایمال می‌کردند. هوسپون هنگامی که با دستورات تشکیلات برای پرونده سازی و شهادت دروغ علیه یک شهروند آمریکایی مخالفت کرد مورد تهدید و آزار واقع شد. پس از افشاسازی او بزرگترین تجسس درون سازمانی تاریخ پلیس آمریکا آغاز شد. ماجرای این افشاسازی بزرگ در سال 2012 در کتابی با عنوان «شکستن دیوار آبی رنگ» منتشر گردید.

2008؛ رابرت مک‌کارتی مشاور حقوقی وزارت داخله آمریکا و مشاور عمومی کمسیون بین‌المللی مرز و آب دولت بود. مک‌کارتی، تخلف و سوء مدیریت این کمیسیون و در نتیجه آلوده شدن مرز مکزیک با آمریکا و آسیب دیدگی فراوان اکوسیستم دو سوی مرز را افشا کرد. دولت فشار زیادی برای ساکت کردن او به کاربست اما مک‌کارتی با انتشار مقالات علمی رهاسازی مایعات حاوی مواد خطرناک در مرز و به خطر افتادن زندگی در آن ناحیه را برملا کرد.

رابرت مک‌کارتی


2009؛ مایکل پائول کارشناس شورای قضایی ایالت کالیفرنیا بود که وجود تخلفات مالی فراوان در حد ده‌ها میلیون دلار را در این شورا افشا کرد. برخی از قراردادهای ساخت و ساز صوری بوده و در برخی نیز هزینه‌ها چندین برابر هزینه‌های واقعی ذکر شده بود.

2013 ادوارد اسنودن که با افشای پروژه تمپورا و پریسم نظام آمریکا را به مشکلات بی سابقه داخلی و خارجی رو به رو کرده است. درخواست فرانسه برای تعلیق مذاکرات تجاری اتحادیه اروپا با آمریکا و نیز توضیح خواهی کشورهای مختلف از دولت آمریکا در رابطه با جاسوسی از شهروندانشان از نتایج افشاگری بزرگ اسنودن بوده است.

/ 0 نظر / 80 بازدید