اهل سنت به خاندان نبوت عشق می ورزند

خطیب جمعه مسجد مکی زاهدان ادامه داد: رابطه خلفای راشدین و خاندان نبوت مبتنی بر محبت و احترام بود و اهل بیت رسول الله (ص) نیز از همکاری با حکومت خلفا در این دوران دریغ نداشتند. 

وی افزود: سیدنا علی رضی الله عنه در طول این مدت صمیمانه به خلفای اسلام مشورت می داد و به این مشاوره ها توجه و عمل نیز می شد. 

وی ادامه داد: در زمان معاویه نیز سیدنا حسن رضی الله عنه برای جلوگیری از اختلاف و تفرقه بین امت اسلام حکومت را در جریان مصالحه به معاویه واگذار کرد و در این دوران نیز همکاری وجود داشت. 

مولوی اسماعیل زهی افزود: زمانی که مساله خلافت یزید مطرح شد بدون شک خطا و انحرافی عظیم در حکومت اسلامی ایجاد شد و فردی بر زمام امور قرار گرفت که نااهل، فاسق و بی لیاقت بود و سوء مدیریت دوران او بعدها هم محرز شد. 

وی افزود: خلافت یزید در حالی اتفاق افتاد که افرادی به مراتب بالاتر و برتر از او در میان امت اسلام وجود داشتند و همین مساله موجب شد که بیعت با یزید مورد مخالفت واقع شود. 

مدیر دارالعلوم مکی اهل سنت زاهدان ادامه داد: عبدالله بن عمر، عبدالله بن زبیر و در راس آنان سیدنا حسین رضی الله عنهم زیر بار بیعت اجباری با یزید نرفتند و در این میان بیشترین تهدید از ناحیه سیدنا حسین متوجه یزیدیان بود. 

وی تصریح کرد: سیدنا حسین رضی الله عنه در میان امت اسلام جایگاه والا و خاصی داشت به طوری که عبدالله بن عمر و عبدالله بن زبیر در این اندازه نبودند. 

وی ادامه داد: امام حسین با دعوت کوفیان و پس از بیعت آنان با مسلم راهی کوفه شد اما پس از عهدشکنی و بی وفایی کوفیان در صحرای کربلا از سوی یزیدیان ظالم محاصره شد و در نهایت مظلومانه اما با عزت به شهادت رسید. 

امام جمعه مسجد مکی زاهدان افزود: جنایت یزیدیان در صحرای کربلا و جنایت دیگر آنان در جریان واقعه حره در مدینه النبی اثبات کرد که یزید فردی فاسق و فاجر و خونریز بود و حرف ناصحان زمان خویش را گوش نکرد. 

وی افزود: قیام سیدنا حسین رضی الله عنه در جهت دفاع از اسلام و مبارزه با استبداد و ظلم زمان بود و ازهمین رو در راه احیای اسلام و اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر تا آخرین قطره خون پاکش مقاومت کرد و تن به ذلت تسلیم در مقابل یزید نداد. 

مولوی عبدالحمید تاکید کرد: امام حسین رضی الله عنه با قیام تاریخی خود به ما درس آزادگی داد و این پیام را باقی گذاشت که مرگ با شرف و عزت از زندگی ذلت بار بهتر است و هیچگاه نباید در مقابل استبداد و ظلم و بی عدالتی سکوت کرد. 

مدیر دارالعلوم مکی اهل سنت زاهدان افزود: اهل بیت نبی مکرم اسلام و ازواج مطهرات و صحابه کرام جایگاه خاصی در میان همه مسلمانان دارند و محبت به سیدنا علی، حسن، حسین و حضرت زهرا جزو معتقدات و ایمان اهل سنت محسوب می شود. 

وی افزود: بهترین محبت و ابراز علاقه از این بزرگواران، در تبعیت از سیرت و عملکرد آنان است و از همین رو باید زهد و عبادت و ظلم ستیزی اهل بیت(ع) را الگوی زندگی خویش قرار دهیم. 

مولوی اسماعیل زهی در بخش دیگری از سخنانش نیز با تاکید بر لزوم حفظ امنیت و وحدت در جامعه اسلامی تاکید کرد: حفظ امنیت جامعه امری حیاتی و مهم است و از همین رو همه مردم و مسوولان در تامین ثبات و وحدت شیعه و اهل سنت وظیفه دارند تلاش کنند. 

وی افزود: مراسم مذهبی و برنامه های عزاداری برادران شیعه در فضایی امن باید انجام شود و همه باید تلاش کنیم تا سوء استفاده و ناامنی در این ایام ایجاد نشود. 

وی تاکید کرد: اهل سنت همچون شیعه در این ایام شهادت سیدنا حسین، غمگین هستند اما بر اساس فقه خود در این روزها روزه می گیرند و به بیان سیرت پاک اهل بیت نبی مکرم اسلام می پردازند. 

وی افزود: هیچکس حق اهانت به مقدسات شیعه یا اهل سنت را ندارد و همه باید در رعایت حرمت مقدسات مسلمانان و حفظ برادری شیعه و اهل سنت تلاش کنند. ـ تنا ـ

/ 0 نظر / 6 بازدید