افشای اسناد رسوایی‌های خاندان سعودی روابط ریاض‌-‌لندن را متنشنج کرد

منابع آگاه در روزنامه انگلیسی گاردین در پایگاه الکترونیک این روزنامه نوشتند که این اسناد اتهامات حساس و مهمی را به شماری از اعضای خاندان سعودی، خاندان حاکم بر عربستان وارد می‌کند و بی‌تردید بازتاب انتشار این اسناد بر روابط این کشور با آمریکا نیز تاثیرگذار است.

به نظر می‌رسد، ادله موجود در این اسناد چنان محکم هستند که شاهزادگان سعودی که در این قضیه دخیل هستند، را محکوم خواهد کرد.

منابع آگاه درباره این پرونده گفته‌اند که قضیه با فروش سهام‌هایی به ارزش 6.7 میلیون دلار در شرکت‌هایی ارتباط پیدا می‌‌کند که در آن به صورت غیر قانونی و نامشروع شراکت داشتند و همین موضوع موجب بروز اختلافاتی بین آنان با دیگر شرکا شده است.

وکیل ویژه شاهزاده «مشعل بن عبد العزیز آل سعودی» یکی از افراد دخیل در این قضیه گفت که آنها خواستار تجدید نظر در حکم صادره توسط دادگاه علیه شاهزاده مشعل و شاهزاده «عبد العزیز» فرزند وی خواهد شد.

شاهزاده مشعل بن عبد العزیز، رئیس شورای بیعت در عربستان سعودی است که همچون دیگر شاهزادگان نسل اول سعودی از مشکلات جسمانی رنج می‌برد و حکم نهایی که دادگاه انگلیس درباره این پرونده صادر کند، نشان می‌دهد که دستگاه قضایی انگلیس در قبال قضایای حساس و تاثیرگذار بین‌ المللی تا چه اندازه با شفافیت و مستقل عمل خواهد کرد.

وکلای شرکت «گلوبال شل تی‌دی» که شاهزاده مشعل در آن سهام دار است، بر این باورند که چنین قضایای حساسی نباید در دادگاه‌های علنی رسیدگی شود و برای رسیدگی به این پرونده‌ها باید دادگاه‌ها پشت در‌های بسته برگزار شود.

آنان می‌گویند: انتشار تفاصیلی از این قضیه ممکن است، شاهزاده مشعل و همچنین «عماد الشیخ»، مدیر شرکت «اف تی کول ال تی دی» را در معرض خطری واقعی قرار دهد و حتی کار به تلاش برای ترور آنها توسط افراد و شرکت‌های دارای منافع در این قضیه کشیده شود.

شاهزاده مشعل بن عبد العزیز از جمله شاهزادگان سعودی است که دارایی‌ها و اموال و املاک وی با بحث و جدل‌های بسیاری مواجه است.

خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری العرب آنلاین

/ 0 نظر / 3 بازدید