مصر در سال 2014؛ از محاکمه مرسی تا تبرئه مبارک

 

در حالی که دو رئیس جمهور پیشین این کشور پشت میله‌های زندان قرار گرفتند رئیس جمهور جدید تمام همت خود را برای نظامی کردن حکومت و تبدیل دولت به یک نهاد نظامی و نه مدنی به کار بست (جزئیات بیشتر).

سال 2015 قطعا سالی پر چالش و پر تنش برای مصر خواهد بود؛ ناامیدی فعالان مدنی و گروه‌های موسوم به انقلابی که با روی کار آمدن عبدالفتاح السیسی همه تلاش‌های خود برای تغییر حکومت در این کشور را بدون نتیجه می‌بینند موج تازه‌ای از اعتراضات خیابانی را رقم خواهد زد.

در حالی که به نظر می‌رسد روابط خارجی دولت مصر با کشورهای منطقه و جهان از جمله قطر رو به بهبود است اما بی اعتمادی مردم به دولت و نهاد نظامی و حقوقی که دیکتاتور این کشور را از همه اتهام‌ها از جمله قتل معترضان و فاسد مالی تبرئه کرده سال سختی را برای سیاست داخلی مصر پیش بینی می‌کند.

 

مهم‌ترین و تأثیرگذارترین حوادث مصر در سال 2014 :

دو رئیس جمهور در  قفس اتهام

سال 2014 سال محاکمه دو رئیس جمهور پیشین مصر نیز بود؛ دومین جلسه محاکمه «محمد مرسی» رئیس جمهور برکنار شده مصر، در روزهای اولیه سال 2014 برگزار شد تا به اتهامات مرسی و 14 تن از رهبران اخوان المسلمین رسیدگی شود (جزئیات بیشتر).

 

از سوی دیگر محاکمه «حسنی مبارک» رئیس جمهور مخلوع مصر و پسران وی نیز به اتهام فساد مالی، قتل معترضان و سوء استفاده از قدرت پیگیری شد.

همه پرسی قانون اساسی

همه پرسی بر پیش‌نویس قانون اساسی مصر برای اتباع مصری خارج از کشور از 8 تا 12 ژانویه برگزار شد و 14 و 15 همان ماه در داخل مصر برگزار شد تا قانون اساسی جدید تدوین شده از سوی کمیته تدوین قانون اساسی تنها با حضور 38 درصد واجدین شرایط رأی دهی 98 درصد آرا را به خود اختصاص دهد.

 

این همه پرسی با تحریم اغلب گروه‌ها و احزاب انقلابی از جمله جنبش جوانان 6 آوریل مواجه شد .

ممنوعیت فعالیت جنبش حماس در مصر

در فوریه، با بازگشت نیروهای امنیتی به دانشگاه‌های مصر دور تازه‌ای از اعتراضات دانشجویی در دانشگاه‌های مصر آغاز شد و دادگاهی در مصر حکم ممنوعیت فعالیت جنبش حماس در مصر را صادر کرد.

انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی السیسی

در ماه می سال 2014 اولین انتخابات ریاست جموری بعد از برکناری «محمد مرسی» از ریاست جمهوری مصر برگزار شد.

15 تا 18 می برای رأی گیری از اتباع مصر در خارج از کشور و 26 و 27 می مختص انتخابات ریاست جمهوری داخل کشور بود که به صحنه رقابت میان «عبدالفتاح السیسی» و «حمدین صباحی» تبدیل شد و در نهایت السیسی وزیر دفاع پیشین مصر با کسب 96.94 درصد آرا پیروز انتخابات معرفی شد.

 

 

تحلیف السیسی

در ماه نوامبر سالی که گذشت «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر رسما قدرت را در این کشور بر عهده گرفت و مراسم تحلیف وی با حضور سران و مقامات کشورهای مختلف برگزار شد.

 

تشکیل دولت ابراهیم محلب

عبدالفتاح السیسی بعد از برگزاری مراسم تحلیف، بر اساس قانون اساسی مصر «ابراهیم محلب» را مأمور تشکیل کابینه کرد. این اقدام در حالی صورت گرفت که تنها صد روز از عمر دولت قبلی مصر گذشته بود.

بازگشت مصر به اتحادیه آفریقا

در ژوئن سال 2014 شورای امنیت و صلح اتحادیه آفریقا در نشستی فوق العاده که به ریاست اوگاندا برگزار شده بود تصمیم به لغو تعلیق عضویت مصر در اتحادیه آفریقا گرفت و به این ترتیب بعد از گزارشی که از وضعیت مصر بعد از حوادث 30 ژوئن به اتحادیه آفریقا داده شد،‌ این کشور به جمع کشورهای عضو اتحادیه بازگشت.

در همین ماه گروهی از شبه نظامیان وابسته به «انصار بیت المقدس» که بعدها به داعش اعلام وفاداری کرد، به سربازان مصری در سینا حمله کردند. در پی کشته شدن دست کم 20 سرباز مصری ارتش این کشور عملیات گسترده‌ای برای پاکسازی مناطق مرزی از حضور شبه نظامیان را آغاز کرد.

پروژه کانال سوئز جدید

در آگوست 2014 رئیس جمهور مصر دستور آغاز پروژه کانال سوئز جدید را داد که بر اساس آن قرار است کانالی به طول 72 کیلومتر به موازات کانال فعلی احداث شود.

این پروژه بخشی از پروژه‌هایی است که نیروهای مسلح مصر بعد از روی کار آمدن السیسی برعهده گرفته و به گفته دولت این کشور سهام آن به مردم مصر عرضه خواهد شد.

حمله مرگبار به سربازان مصری؛ اعلام حالت فوق العاده در سینا

در ماه اکتبر گروهی از شبه نظامیان وابسته به انصار بیت المقدس تعدادی از سربازان ارتش مصر در سینا را هدف قرار دادند که بیش از 60 نفر کشته و زخمی شدند.

 

 در پی این حادثه در سینا حالت فوق العاده اعلام شد و السیسی سه روز در مصر عزای عمومی اعلام کرد.

ایجاد منطقه حائل در مرز مصر با نوار غزه

تنها چند روز بعد از این حمله، دولت مصر به بهانه مقابله با تروریست‌ها دستور ایجاد منطقه حائل به طول 13 کیلومتر و عرض یک کیلومتر در مرز مشترک مصر با نوار غزه را صادر کرد.

 

 هزاران خانوار مصری به این بهانه از خانه‌های خود به اجبار خارج شده و دارایی‌های آنها ویران شد.

تبرئه دیکتاتور

در آخرین ماه سال 2014 (دسامبر) نیز آخرین میخ دولت کودتا به تابوت انقلاب مصر زده شد و حسنی مبارک از همه اتهامات خود از جمله فساد مالی، قتل عام معترضان، همکاری اقتصادی با اسرائیل و سوء استفاده از قدرت تبرئه شد.

/ 0 نظر / 35 بازدید