اختتامیه پانزدهمین جشنوراه شیخ طوسی برگزار شد

رئیس جامعه المصطفی افزود: امیدواریم، طرح موضوع تمدن نوین اسلامی در جامعه المصطفی، سر آغاز رویکرد و نگاهی نو باشد؛ رویکرد تمدنی از ممیزات اساسی انقلاب اسلامی بوده و نگاه امام خمینی(ره) و بنیانگذاران انقلاب اسلامی، نگاهی تمدنی و بازگشت به تمدن اسلامی با رویکردی جدید است.

وی با  تأکید بر این که اسلام می‌تواند، نظام جامع زندگی را با همه ابعاد و زوایا، به صورت نظام‌وار تولید کند، خاطرنشان کرد: تمدن نوین اسلامی در حقیقت راهبرد کلانی است که در عمق بیداری و حرکت‌های اسلامی، به ویژه انقلاب اسلامی قرار دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تأکید حوزه‌های اسلامی و دینی، به خصوص جامعه المصطفی به رویکرد اساسی و کلان تمدن نوین اسلامی، اظهار داشت: معتقدیم، برپایی نظام نوین زیست آدمی، با همه ابعاد و زوایا در ظرفیت جهان اسلام و در صلاحیت اندیشه ناب اسلامی، وجود دارد.

وی در توصیف تمدن نوین اسلامی گفت: این نظام زیست الهی و آسمانی، ناظر به انسان، جامعه و حیات امروز بشر بوده و در عین حال ریشه در اخلاق، آسمان‌ها و اندیشه‌های ناب توحیدی دارد.

آیت الله اعرافی با بیان این که نگاه تمدن نوین اسلامی، برخاسته از اسلام، گفتمان انقلاب اسلامی و نهفته در اندیشه بیداری اسلامی است، تصریح کرد: جشنوراه شیخ طوسی، باید سرآغاز یک بازسازی مجموعه حرکت‌ها، با رویکرد تمدن نوین اسلامی شود.

گفتنی است؛ حجت الاسلام والمسلمین علمی، معاون پژوهش جامعه المصطفی، حجت الاسلام والمسلمین رجایی رئیس پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی و حجت الاسلام والمسلمین خیری، دبیر علمی پانزدهمین جشنواره شیخ طوسی، از دیگر سخنرانان این همایش بودند.

خاطرنشان می‌شود؛ «احد ابوزید»، از کشور لبنان با مقاله، "نظریه سند از دیدگاه شهید صدر"، به عنوان نفر اول در بخش اصلی و حجت الاسلام «عبد الهادی کمبار» از کشور عراق با موضوع؛  "مفهوم الحضاره الاسلامیه و عوامل الازدهار" به عنوان نفر اول در بخش ویژه پانزدهمین جشنواره شیخ طوسی چکیده‌ای از مقالات خود را ارائه کردند.

یادآور می‌شود؛ در پایان این مراسم از برگزیدگان بخش اصلی و بخش ویژه پانزدهمین جشنواره بین‌المللی پژوهشی شیخ طوسی با اهدای جوایزی تجلیل به عمل آمد.

/ 0 نظر / 4 بازدید