احزاب و تشکل‌های سلفی در مصر ؛ دیدگاه‌ها و رویکردها

پس از سقوط مبارک شورای عالی نیروهای مسلح مصر با تصویب مصوبه‌‌‌ای زمینه‌های قانونی را جهت تاسیس احزاب و تشکل‌های سیاسی فراهم ساخت و جریان‌های اسلامی در طیف‌های گوناگون فرصت‌ها را جهت حضور فعال و قوی در عرصه سیاست و قدرت، مغتنم شمرده و احزاب و تشکل‌های سیاسی ایجاد نمودند.

احزاب سلفی

این احزاب از دل جریان‌های فرهنگی، ارشادی و تبلیغی و طیف‌های و جریان‌های سلفی‌گری مصری متولد شده و مناسبات و پیوندهای تاریخی، سنتی و ارگانیکی با جریان سلفی‌گری اعراب حاشیه خلیج فارس دارد.

سلفی‌های مصر در این برهه زمانی تنها چهار تشکل سیاسی و حزبی تأسیس نموده و "حازم صلاح أبو إسماعیل" را برای انتخابات ریاست جمهوری مصر معرفی کردند، رهبران جریان‌های سلفی مانند "خالد سعید"، سخنگوی رسمی "جبهه سلفی مصر"بارها اعلام کرده که توان و ظرفیت تشکیل بیست حزب و تشکل سیاسی را دارند.

سلفی‌های مصر  هم اکنون در تشکل‌های سیاسی زیر  فعالیت دارند :

1ـ  حزب النور

این تشکل بزرگترین حزب سلفی مصر است، رهبران و کادر موسس این حزب اغلب از گروه" الدعوة السلفیة "در شهر اسکندریه در شمال مصر  هستند. از جمله رهبران آن دکتر "عماد عبد الغفور"،  نماینده هیئت موسسان حزب، مهندس "عبد المنعم الشحات"، سخنگو و شیخ "یاسر البرهامی"(از رهبران مشهور سلفی های  اسکندریه و مصر) از رهبران این حزب هستند.

حزب النور در انتخابات پارلمانی مصر نتایج قابل توجهی آورده است و خود را به عنوان رقیب اخوانی‌ها مطرح ساخته است، این تشکل دارای سازمان مطبوعاتی و رسانه‌ای است و همچنین نهادهای اقتصادی و مالی و بنگاه های خیریه نیز دارد.

2ـ حزب فضلیت 

این سازمان حزبی مورد حمایت و پشتبانی، شیوخ و قطب‌های سلفی شهرهای قاهره و منصوره است. حزب فضیلت اولین حزب سلفی است که در مصر و جهان عرب پدید آمده است. رئیس حزب "عادل عبد المقصود" (مساعد سابق لوزیر الداخلیة) برادر شیخ محمد عبد المقصود(از اقطاب سلفی های قاهره است)، نماینده هیئت موسسان حزب محمود محمد بدر (مهندس معمار) است، از جمله اهداف این حزب ترویج ارزش‌هایی همچون عدالت، مساوات و بازگرداندن مصر به جایگاه تاریخی و سنتی در منطقه و جامعه بین الملل است اما این حزب به دلایلی در انتخابات پارلمانی شرکت نکرد.

از جمله اعضای دفتر سیاسی این حزب را "محمود محمد بدر"، (مهندس معماری )، "محمد عبده الإمام" (أستاذ حقوق در دانشگاه الازهر )، "خالد سعید"، "ممدوح الإمام"،"شیخ فرحات رمضان" (یکی از رهبران استان کفر الشیخ)،"حسام أبو البخاری" هستند. برخی از رهبران و اعضای این حزب به حزب آبادی و توسعه (البناء والتنمیة) پیوسته و جمعی از اعضای آن نیز جدا شده و حزب اصالت (الاصاله) را تشکیل داده‌اند.

3ـ حزب اصالت (الأصالة )

حزب سلفی است که شیخ "محمد عبد السلام" و شیخ "محمد حسان" از رهبران آن هستند این حزب دارای دو کانال تلویزیونی ماهواره‌ای است و در انتخابات پارلمانی با لیست های مستقل مشارکت نمود.

4ـ حزب مصر آباد (مصرالبناء): از رهبران آن شیخ "نضال حماد"  از شهر نصر است.

5ـ حزب اصلاح و نهضت ( الإصلاح والنهضة):

این گروه در 18 ژوئیه2011 تشکل یافته است و فعالیت آغازین  خود را در 1997م  در شهر اسکندریه،شروع کرد، از رهبران این تشکل "هشام مصطفى عبد العزیز"  و "أیمن مرسى" هستند.

6ـ حزب نهضت ( النهضة ):

گفته می‌شود که رهبران این حزب خواهان تغیر نام تشکل خود از نهضت به حزب شریعت (الشریعة) هستند تا با نام حزب نهضت (منشعب از اخوان المسلمین ) که به رهبری دکتر محمد حبیب و إبراهیم الزعفرانی فعالیت می‌کند، در تعارض نباشد.

منبع: خبرگزاری فارس

/ 0 نظر / 3 بازدید