بحرین درسال ۲۰۱۴: از تداوم انقلاب ۱۴ فوریه تا بازداشت شیخ سلمان

 

مهمترین تحولات سیاسی و امنیتی بحرین در سال 2014 به شرح زیر است:

گرامیداشت سومین سالروز انقلاب 14 فوریه

بحرینی‌ها سال گذشته میلادی در حالی 2014 را آغاز کردند که به دعوت معارضان در آستانه انقلاب 14 فوریه با رفتن بر بام منازل خود و سر دادن فریاد «الله اکبر» خشم و انزجار خود از رژیم «آل خلیفه» را تاکید کرده (جزئیات بیشتر) و خود را برای گرامیداشت سومین سالروز انقلاب مردمی آماده می‌کردند.

نیروهای امنیتی آل خلیفه، همزمان با سالروز انقلاب 14 فوریه، ساعاتی پس از اتمام نماز جمعه در مسجد امام «صادق» (ع) شهر «الدراز» به امامت شیخ «عیسی قاسم» به این مسجد یورش برده و اقدام به پرتاب گاز اشک آور به داخل صحن مسجد کردند (جزئیات بیشتر). خطیب نماز جمعه در خطبه‌هایش، مردم را برای تظاهرات دعوت کرده و تاکید کرد که سالروز انقلاب 14 فوریه روزی استثنایی خواهد بود. در مقابل، وزارت کشور بحرین  تظاهرات مسالمت آمیز مردم را «خرابکاری یک عده» توصیف و از بازداشت دستکم 29 نفر از معترضان خبر داد.  نیروهای امنیتی در همه جا حضور داشتند.

مردم بحرین در سالروز انقلاب 14 فوریه با برگزاری تظاهرات گسترده در همه مناطق کشور تاکید کردند که تا دستیابی به اهداف انقلاب خود از پای نخواهند نشست. نیروهای حکومت بحرین با گلوله و گاز های اشک آور تظاهرات مسالمت آمیز مردم را سرکوب کردند. شیخ «علی سلمان» دبیر کل جمعیت اسلامگرای «الوفاق» بحرین با انتشار پیامی بر روی صفحه شخصی خود در توئیتر، استقامت در مسیر انقلاب را تنها راه تحقق خواسته‌های مشروع ملت بحرین خواند و تاکید کرد: من افتخار می‌کنم که فردی از ملت بحرین هستم، ملتی که برای آزادی، کرامت، برابری و دمکراسی مبارزه می‌کند. وی همچنین از حضور گسترده مردم بحرین در سالگرد انقلاب این کشور تقدیر و تشکر کرد (جزئیات بیشتر).

بحرینی‌ها همچنین در آستانه سومین سالگرد ورود نیروهای سپر جزیره از طریق خاک عربستان به کشورشان در مناطق مختلف از جمله المعاییر، المصلی، جدحفص و بار بار دست به تظاهرات زده و با حمل پلاکارد‌هایی اعتراض خود را به حضور نیروهای سپر جزیره در این کشور ابراز و عربستان را عامل حضور این نیروها در کشور خود مرفی کردند. تظاهرات کنندگان همچنین بر مقاومت تا تحقق خواسته‌های مشروع انقلاب 14 فوریه تاکید کردند. مردم بحرین در این تظاهرات پرچم نیروهای سپر جزیره را به آتش کشیدند (جزئیات بیشتر). فعالیت‌های انقلابی که در تظاهرات مردمی و تاکید بر لزوم سرنگونی رژیم آل خلیفه تجلی پیدا می‌کرد، در طول سال 2014 با قدرت ادامه یافت.

تداوم اعطای تابعیت به بیگانگان

نظام بحرین طی یک سال گذشته علاوه بر لغو تابعیت شماری از شهروندان و ساکنان اصلی بحرین، از هیچ تلاشی در اعطای تابعیت به بیگانگان دریغ نکرد. این رژیم به منظور تغییر ترکیب جمعیتی از چند سال پیش تاکنون بویژه پس از 11 سپتامبر در سیاستی غربی از یک طرف طرح اعطای تابعیت به سنی‌ها را در دستور کار خود قرار داد که از کشورهای اردن، پاکستان، عربستان سعودی و دیگر کشورهایی که از نظر مالی توانایی کمی داشتند، افرادی را برای تابعیت وارد کرد و از طرف دیگر سعی کرد تابعیت بسیاری از شیعیان را لغو کند.

«محمد الأحد» سفیر پاکستان در بحرین یک ماه گذشته در گفت‌‌وگویی مطبوعاتی با بیان اینکه 25 تا 30 هزار شهروند پاکستانی تابعیت بحرینی گرفتند، شمار شهروندان کشورش که در لیست انتظار دریافت تابعیت منامه هستند را 5 هزار تن اعلام کرد.

وی همچنین از سفر یک هیئت پاکستانی به بحرین در آینده‌ای نزدیک به منظور تشویق بکارگیری پزشکان کشورش در منامه سخن گفت و از تلاش اسلام آباد به منظور احداث دانشگاهی برای پاکستانی‌های مقیم بحرین پرده برداشت (جزئیات بیشتر).

انفجارهای امنیتی ساختگی

نیروهای امنیتی بحرین که با مشت آهنین و حتی با کمک گرفتن از نظامیان موسوم به «سپر جزیره» نتوانستند انقلابیون کشورشان را ادامه اعتراضات و تظاهرات شبانه و روزانه منصرف کنند، رویکرد انفجارهای ساختگی را در پیش گرفته تا با بدنام کردن معترضان، انقلابیون را تهدید کرده و بهانه‌ای برای سرکوب آنها داشته باشند. وزارت کشور بحرین عصر 12 اسفند سال گذشته از کشته شدن سه نیروی پلیس در انفجار غرب منامه خبر داد و افزود: این انفجار در جریان درگیری‌ها در یک روستای شیعی در نزدیکی پایتخت صورت گرفت. همزمان با آن، وزارت کشور امارات متحده عربی نیز اعلام کرد یک نیروی پلیس این کشور در انفجار بحرین کشته شد (جزئیات بیشتر). در پی اعلام این خبر، ناظران سیاسی این سئوال را مطرح کردند که این نیروی پلیس امارات به چه منظوری در منطقه درگیری حضور داشت؟.

وزارت کشور بحرین آذر ماه گذشته نیز با صدور بیانیه‌ای در ابتدا مدعی شد که یک نیروی پلیس در حمله تروریستی واقع در روستای دمستان واقع در شمال منامه کشته شد ولی روز بعد اعتراف کرد که قربانی انفجار دمستان، از نظامیان اردنی بود (جزئیات بیشتر). یک روز بعد از انفجار دمستان، انفجار یک خودروی بمب گذاری شده این بار روستای کرزکان را لرزاند که در جریان آن یک شهروند بحرینی کشته و یک تبعه آسیایی دیگر نیز زخمی شد. منابع خبری محل وقوع این انفجار را پشت مسجد شیعیان «زین العابدین» روستای کرزکان خواندند و تاکید کرد که علت آن مشخص نشده است. جمعیت اسلامگرای الوفاق بحرین از گروه‌های مخالف منامه، این انفجار را «تروریستی» و «جنایتکارانه» خواند و تاکید کرد که اطلاعات درباره ماهیت این انفجار هنوز کامل نشده و در هاله‌ای از ابهام قرار دارد (جزئیات بیشتر). مخالفان بحرینی همه این انفجارها را محکوم کرده و خواستار اجرای تحقیقات شفاف جهت معرفی عاملان شدند ولی همه تحقیقات به علت عدم همکاری حاکمیت به نتیجه‌ای نرسیده‌اند.

انتخابات پارلمانی فرمایشی در سایه تحریم انقلابیون

انتخابات پارلمانی بحرین که توسط مخالفان و انقلابیون تحریم شده بود در حالی در نوامبر سال میلادی گذشته برگزار شد که به علت مشارکت بسیار پایین مردم و همزمانی با برگزاری همه پرسی مردمی، سرنوشت تنها پنج کرسی پارلمان در دور نخست مشخص شده و منامه ناگزیر از برگزاری دور دوم انتخابات شد. منابع خبری این کشور استقبال مردم در دور دوم انتخابات پارلمانی 2014 را نیز بسیار اندک توصیف کرده و با بیان اینکه نتیجه اعلام شده این انتخابات تاثیر تغییرات ایجاد شده از سوی رژیم حاکم را نشان داد، افزودند: بر اساس  نتایج اعلام شده، 27 کرسی پارلمان به نمایندگان اهل سنت و 13 کرسی دیگر به شیعیان رسید این در حالی است که اکثریت ملت این کشور را شیعیان تشکیل می‌دهند.

میزان مشارکت در انتخابات دولتی بحرین در حالی توسط منامه 52 درصد اعلام شد که ملت بحرین با حضور در پای صندوق‌های رأی «همه پرسی مردمی» مشارکت 99 درصدی را رقم زدند. شیخ «خالد بن علی آل خلیفه» وزیر دادگستری و رئیس کمیته عالی انتخابات بحرین با حضور در نشستی مطبوعاتی نتایج انتخابات پارلمانی 2014 رژیم حاکم را اعلام کرد و مخالفان را نسبت به تشکیک در نتایج آن برحذر داشت و تهدید کرد که هر کس در نتایج انتخابات تردید و شبهه افکنی کند، مجازات خواهد شد. (جزئیات بیشتر).

جمعیت الوفاق بحرین با صدور بیانیه‌ای نتایج دور دوم انتخابات 2014 رژیم «آل خلیفه» را تاکیدی بر تاثیر تحریم مردمی این انتخابات دانست و تاکید کرد که نسبت واقعی مشارکت در انتخابات روز گذشته از 30 درصد فراتر نمی‌رود و این نتیجه با وجود مجبور ساختن نظامیان و شهروندان شاغل در دستگاه‌های دولتی به مشارکت و رأی دادن است.

منابع خبری بحرین با بیان اینکه برخی مناطق بحرین در اعتراض به برگزاری انتخابات (نظام حاکم) از ساعات ابتدایی روز نخست انتخابات فرمایشی شاهد تظاهرات اعتراضی است، انتخابات دولت بحرین را «روز سیاه دموکراسی» توصیف کردند. پیش از این حزب «جریان الوفاء اسلامی» بحرین، روز انتخابات پارلمانی منامه را «روز سیاه» خوانده بود و از مردم این کشور خواسته بود در چنین روزی لباس سیاه بر تن کنند. فعالان فضای مجازی انقلابیون بحرینی همچنین از بروز درگیری در برخی نقاط این کشور خبر داده و تاکید کردند که نیروهای کاملا مسلح منامه، در مجمع الجزایر بحرین، تظاهرات کنندگان و معترضان به این انتخابات را قلع و قمع کردند.

«آری» بزرگ ملت بحرین به همه‌پرسی «تعیین سرنوشت»

همه پرسی مردمی بحرین در روزهای جمعه و شنبه 21 و 22 نوامبر(30 آبان و 1 آذرماه) و در داخل و خارج این کشور با مشارکت بالای 99 درصدی مردم این کشور برگزار شد. منابع خبری گزارش دادند که شعبه‌های اخذ رای در همه مناطق این کشور شاهد حضور تعداد زیادی از مردم و خبرنگاران خبرگزاری‌های بین‌المللی بوده و رای گیری در بیش از 60 منطقه انجام شد. رسانه‌های خارجی استقبال مردم از همه پرسی را بسیار گسترده توصیف کردند.

 «بلقیس رمضان» رئیس هیئت مستقل برگزاری همه پرسی مردمی بحرین با حضور در نشستی مطبوعاتی نتیجه این رفراندوم را اعلام کرد و با بیان اینکه 177118 نفر از شرکت کنندگان در این همه پرسی گزینه «آری» را انتخاب کردند، نسبت افرادی که به سئوال همه پرسی پاسخ مثبت داده‌اند را «99.1 %» اعلام کرد.

شهروندان بحرینی در این همه پرسی به این سؤال که «آیا مایل هستید سرنوشت خود را با انتخاب یک نظام سیاسی جدید زیر نظر سازمان ملل متحد تعیین کنید؟» پاسخ آری گفتند.

وی با بیان اینکه 178625 نفر از 250 هزار نفری که به صندوق‌های رأی دعوت شده بودند، در این همه پرسی شرکت کردند،‌ نسبت مشارکت در این رفراندوم را «71.4 %» اعلام کرد و با بیان اینکه همه مراحل برگزاری این همه پرسی طبق استانداردهای بین‌المللی برگزار شد، از مردم بحرین به خاطر رقم زدن این حماسه دموکراتیک تقدیر و تشکر کرد (جزئیات بیشتر).

یورش به منزل شیخ «عیسی قاسم»

ساعت نزدیک به شش صبح روز سه‌شنبه (چهارم آذرماه سالجاری) نیرو‌های نقابدار و تا بن دندان مسلح به همراه شمار دیگری از نیروهای نظامی وابسته به وزارت کشور بحرین به منزل آیت الله «عیسی قاسم» مرجع شیعیان این کشور واقع در منطقه «الداز» یورش برده و خانه‌اش را همه طرف محاصره کردند. نیروهای نظامی، نیروهای لباس شخصی نقابدار به شدت به در منزل کوبیدند و تهدید به شکستن آن کردند. قبل از اینکه در باز شود، شماری ازنیروها از دیوار آن بالا رفته و بدون اجازه وارد آن شدند و در جواب سئوالی یکی از بانوان منزل درباره علت این اقداماشان، اعلام کردند که بدون ارائه مجوز قانونی همه خانه را تفتیش خواهند کرد. نیروهای نقابدار پس از ورود به داخل منزل، همه بخش‌های آن را مورد تفتیش و بازرسی قرار دادند و در پاسخ به سئوالات اعضای منزل، اعلام کردند که در حال جستجوی فردی هستند. اعضای منزل شیخ قاسم اعلام کردند که نام این فرد برای آنها نا آشناست و هیچ ارتباطی به این منزل ندارد ولی نیروهای دولتی بدون توجه به آنها به تفتیش خانه ادامه دادند.

بر اساس این گزارش، عملیات تفتیش و به هم ریختن محتویات داخل منزل شیخ عیسی قاسم بیش از نیم ساعت ادامه یافت و مأموران رژیم آل خلیفه علاوه بر فیلم برداری از کارت‌های شناسایی همه اعضای منزل و روند تفتیش، خودروی یکی از فرزندان این مرجع شیعی را نیز مورد بازرسی قرار دادند (جزئیات بیشتر).

جریان الوفاء اسلامی بحرین از جریان‌های مخالف رژیم منامه ضمن محکوم کردن این اقدام انتقام جویانه، مسئولیت یورش به منزل شیخ عیسی قاسم را متوجه رژیم حاکم دانست. همچنین خیل عظیمی از علما و شهروندان بحرینی در اعتراض به این اقدام نیروهای آل خلیفه در مقابل منزل شیخ عیسی قاسم تجمع کردند.

وزارت کشور بحرین در توجیه این اقدام خود اعلام کرد که نیروهای ما در حال تعقیب یکی از افراد تحت پیگرد بودند که گمان می‌رفت در منزل شیخ قاسم باشد.

بازداشت شیخ «علی سلمان»

نیروهای امنیتی رژیم منامه ظهر شنبه (ششم دی ماه سالجاری) با محاصره کردن منزل شیخ «علی سلمان» دبیر کل جمعیت اسلامگرای «الوفاق» احضاریه اداره آگاهی را به وی تحویل داده و از وی خواستند برای بازجویی رأس ساعت 10 صبح یک‌شنبه (هفتم دی) در دفتر شماره 99 ساختمان تحقیقات جنائی حضور پیدا کند که با حضور شیخ سلمان در دفتر شماره 99 ساختمان تحقیقات جنائی، توسط وزارت کشور بازداشت و به دادستانی کل منتقل شد. دادستانی کل نیز به بهانه بازجویی از شیخ «علی سلمان» دستور حبس هفت روزه وی را صادر کرد (جزئیات بیشتر).

در پی اعلام خبر بازداشت شیخ علی سلمان، علمای بحرینی از جمله آیت الله عیسی قاسم مرجع شیعیان بحرین و شیخ الغریفی نیز با صدور بیانیه‌ای ضمن محکومیت بازداشت دبیر کل جمعیت الوفاق، این اقدام منامه را «توهین بزرگی به همه ملت بحرین»‌ توصبف کرده و آزادی فوری وی را خواستار شدند. مردم بحرین همه روزه در اعتراض به بازداشت شیخ سلمان تظاهرات کرده و تحصن‌های اعتراض آمیزی در مساجد و مقابل منزل وی و همچنین در مقابل جمعیت الوفاق برگزار کردند. جمعیت اسلامگرای «الوفاق» بحرین با صدور بیانیه‌ای مسئولیت کامل و مستقیم بازداشت و هدف قرار دادن شیخ «علی سلمان» دبیر کل این جمعیت را متوجه نظام حاکم در این کشور خواند.

«نایف یوسف محمود» دادستان کل بحرین اعلام کرد: دادستانی ابلاغیه‌ای از اداره آگاهی دریافت کرد مبنی بر اینکه دبیر کل یکی از جمیعیت‌های سیاسی (الوفاق) به فعالیت و تحریک علیه نظام و تلاش برای تغییر نظام با زور، تهدید و وسائل نامشروع اقدام کرده است. این اقدامات با هدف تغییر نظام صورت می‌گیرند.

وی همچنین مدعی شد: (شیخ) سلمان که در خطبه‌هایش علیه نظام تبلیغ و این اقدامات را تکرار کرد تا اینکه نسبت به استفاده از قدرت نظامی علیه (رژیم حاکم در) کشور تهدید کرد و این تهدیدات را تکرار کرد. او آشکار اعلام کرده که گزینه نظامی مطرح بوده و همچنان در دستور کار است.

شخصیت‌های سیاسی و دینی کشورهاتی عربی و اسلامی و همچنین محافل بین‌المللی بازداشت شیخ سلمان را به شدت محکوم کردند. حزب الله لبنان در بیانیه‌ای ضمن محکومیت بازداشت دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین، این اقدام آل‌خلیفه را خشونت‌آمیز و ظالمانه و توهین به ملت بحرین خواند. «مقتدا صدر» رهبر جریان صدر عراق نیز با صدور بیانیه‌ای خبر بازداشت شیخ «علی سلمان» دبیر کل جمعیت الوفاق در بحرین را شوکی بزرگ توصیف کرد و افزود: این اقدام بیانگر ساکت کردن صدای مخالفان، و نشان‌دهنده ظلم و استبداد واقعی (در بحرین) است.

از طرفی هفت نهاد فرهنگی غیر دولتی سوئد با صدور بیانیه‌ای احضار شیخ «علی سلمان» دبیر کل جمعیت «الوفاق» بحرین از سوی وزارت کشور را بیانگر ناکامی دولت انتصابی این کشور خوانده و تاکید کردند که این دولت طی 40 سال گذشته چیزی جز بحران‌، فساد و کاهش آزادی‌ها به ارمغان نیاورده است.

از طرفی دیگر وزارت خارجه آمریکا بازداشت شیخ علی سلمان را نگران کننده خوانده و دفتر سازمان ملل در ژنو نیز از بازداشت رهبر جمعیت الوفاق ابراز نگرانی کرد.

حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان نیز در واکنش به بازداشت شیخ علی سلمان دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین، این اقدام را نسنجیده، شتابزده و به معنای حمایت از اقدامات افراط گرایان در این کشور برشمرد و افزود: متاسفانه تداوم سیاست غلط سرکوب و خشونت در بحرین معارضه دموکراتیک را به فاصله گرفتن از روش‌های دموکراتیک ترغیب می‌کند و این به نفع امنیت بحرین و منطقه نخواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: در گفت‌وگوهایم با پادشاه بحرین در قاهره (در حاشیه مراسم تحلیف السیسی) به وی گفتم که شیخ علی سلمان رهبر معارضی صبور، منطقی و حکیم است که در صورت جدیت حکومت در توجه به گفت‌وگوی واقعی ملی و مطالبات دموکراتیک به توافق سیاسی معتقد است، پادشاه حرف‌های خوبی زد که با این رفتارش سازگار نیست. ـ farsnews

/ 0 نظر / 18 بازدید