مهم‌ترین تحولات سوریه در سال 2014 میلادی در یک نگاه

سازمان ملل متحد در ژانویه 2014 اعلام کرد که هیئت دولتی سوریه به ریاست «ولید معلم» ویزر خارجه این کشور، به همراه همتایان ایرانی و روس خود «محمد جواد ظریف» و «سرگئی لاوروف» کنفرانس ژنو 2 را برگزار خواهند کرد. در این کنفرانس، نشست سه‌جانبه‌ در مسکو برای بحث و بررسی مقدمات کنفرانس بین‌المللی آینده درباره سوریه  برگزار شد. 22 ژانویه کنفرانس ژنو 2 در شهر «مونترو»  سوئیس به مشارکت نمایندگانی از دولت و مخالفان سوریه و شماری از بازیگران بین المللی و منطقه‌ای برگزار شد.

«اخضر الابراهیمی» فرستاده پیشین سازمان ملل در سوریه در ماه فوریه، از تعلیق نشست سه جانبه دور دوم این مذاکرات در ژنو میان دولت سوریه و ائتلاف مخالفان خبر داد و تأکید کرد که این مذاکرات به دلیل اختلاف دو هیئت درباره اولویت‌های دو طرف به تعویق افتاده است.

تعیین فرستاده جدید سازمان ملل در سوریه؛ دی میستورا جایگزین ابراهیمی شد

«ناصر القدوه» معاون فرستاده سازمان ملل و اتحادیه عرب در سوریه اوایل ماه فوریه اعلام کرد که ابراهیمی از سِمَت خود استعفا کرده است. «بان کی مون» دبیر کل سازمان ملل نیز این خبر را تأیید کرد.

دبیر کل سازمان ملل متحد، پس از استعفای ابراهیمی، «استفان دی میستورا» را به عنوان فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در سوریه تعیین کرد. بان کی مون همچنین، «رمزی عزالدین رمزی» معاون پیشین وزیر خارجه مصر را به عنوان مشاور دی میستورا تعیین کرد.

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در سوریه در اواخر اکتبر (اوایل آبان)، طرحی را برای آتش بس و توزیع کمک‌های بشردوستانه در سوریه ارائه کرد. وزرای خارجه اتحادیه اروپا نیز از این طرح که قرار بود در «حلب» اجرا شود، حمایت کردند.

ارسال کمک نظامی آمریکا به گروهک «ارتش آزاد» تحت عنوان «کمک غیر کشنده»

کاخ سفید در فوریه اعلام کرد که آمریکا ارسال کمک‌های نظامی «غیر کشنده» را به فرماندهان گروهک موسوم به «ارتش آزاد» آغاز کرده است؛ کمک‌هایی که از دسامبر 2013 به حالت تعلیق درآمده بود. از سوی دیگر، «احمد جربا» رئیس گروه موسوم به ائتلاف مخالفان دولت سوریه از واشنگتن خواست که مخالفان را به «سلاح فعال» مجهز کند تا بنا به گفته خودشان از نظر عملی بتوانند موازنه قدرت را تغییر دهند.

انتخابات سوریه؛ پیروزی قاطع «بشار اسد»

دادگاه عالی قانون اساسی درخواست نامزد شدن برای تصدی منصب ریاست جمهوری را دریافت کرد. «بشار اسد» رئیس جمهور کنونی سوریه در اواخر ماه آوریل، برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری برگه‌های رسمی را تسلیم کرد. 24 نامزد در این انتخابات شرکت کردند. پس از اینکه دادگاه عالی قانون اساسی سوریه فهرست نهایی نامزدهای پذیرفته شده از جمله «ماهر عبد الحفیظ حجار»، «حسان عبد الله النوری» و«بشار حافظ الأسد» را اعلام کرد، تبلیغات انتخاباتی نیز آغاز شد.

کمیته مرکزی انتخابات روسیه نیز اعلام کرد که برای پیگیری روند انتخابات ریاست جمهوری در سوریه، یک هیئت از ناظران خود را اعزام خواهد کرد. نخستین روز ژانویه 2014 نیز حوزه‌های انتخاباتی فعالیت خود را آغاز کردند و 15 میلیون رأی دهنده در این انتخابات شرکت کردند. ناظران روس نیز تأکید کردند که روند انتخابات به خوبی و بدون هیچ شکی در حال اجراست.

شمارش آراء به پایان رسید و هیئت عالی انتخابات، 4 ژانویه اعلام کرد که بشار اسد 10 میلیون و 319 هزار و 723 رأی یعنی 88.7% آراء را کسب کرد و به مدت 7 سال به عنوان رئیس جمهور این کشور برگزیده شد.

النوری با کسب 500 هزار و 279 رأی موفق شد در جایگاه دوم قرار گرفت و 4.3% از آراء را کسب کرد.

ماهر عبدالحفیظ حجار نیز با کسب 372 هزار و 301 رأی، جایگاه سوم را به خود اختصاص داد.

دادگاه قانون اساسی سوریه نیز اعلام کرد که 11 میلیون و 634 هزار  نفر در این انتخابات شرکت کردند که میزان مشارکت از مجموع 15 میلیون رأی دهند به 73.42% رسید.

تلاش فرانسه برای ارجاع پرونده سوریه به دادگاه جنایی بین‌الملل؛ روسیه و چین وتو کردند

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در فوریه 2014 برای صدور قطعنامه‌ای رأی‌گیری کردند که مبتنی بر لغو محاصره تروریست‌های سوریه تحت عناوین و پوشش‌هایی مانند لغو محاصره شهرهای سوریه و متوقف کردن حملات به افراد غیرنظامی و تسهیل عملیات ورود کمک‌های بشردوستانه مطرح شد.

 از سوی دیگر، روسیه و چین نیز در شورای امنیت، برای مخالفت با تصمیم فرانسه به منظور ارجاع پرونده سوریه به دادگاه بین المللی جنایی، از حق وتو استفاده کردند.

شورای امنیت همچنین در جولای تصمیم گرفت که اجازه ندهد گروه‌های تروریستی فعال در سوریه و عراق بتوانند با نفت این کشورها تجارت کنند.

پایان امحای تسلیحات شیمیایی سوریه

روند داوطلبانه دمشق برای امحای سلاح‌های شیمیایی خود که از سبتامبر سال 2013 (شهریور 1392) آغاز شده بود، آگوست سال 2014 (مردادماه) وارد مرحله پایانی خود شد. وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون)، 12 مرداد اعلام کرد که عملیات انتقال صدها تُن سلاح شیمیایی سوریه از یک کشتی دانمارکی به کشتی آمریکایی در بندری در جنوب ایتالیا پایان یافته است.

جان کِربی سخنگوی پنتاگون، با اعلام این خبر، در آن زمان گفت: «ناو آمریکایی کِیپ رِی بزودی عملیات خنثی‌سازی این سلاح‌ها را در دریای مدیترانه آغاز خواهد کرد». این برای اولین بار بود که سلاح‌های شیمیایی در دریا تجزیه و منهدم می‌شود.

بازرسان سازمان ملل متحد حدود یک سال پیش از این اتفاق، اعلام کردند که در بحران سوریه، احتمالاً در پنج منطقه از سلاح شیمیایی استفاده شده است. در هیچ یک از این موارد اتهام مخالفان به دمشق ثابت نشد اما در مقابل روسیه مدارکی به شورای امنیت ارائه کرد که شامل تصاویر هوایی و مناطق شلیک راکت‌های شیمیایی بود و نشان می‌داد که این راکت‌ها از محل استقرار گروه‌های مسلح شلیک شده است. پس از آن، براساس توافق میان دولت‌های سوریه، آمریکا و روسیه مقرر شد سلاح‌های شیمیایی سوریه به خارج از این کشور منتقل و امحاء شود.

سر بریدن عناصر غربی توسط عناصر داعش در سوریه

گروهک تروریستی داعش در آگوست، ویدیوئی را از سربریدن «جیمز فولی» پخش کرد. ادعا شده است که فولی خبرنگار است. این فرد آمریکایی در  نوامبر 2012 در سوریه ربوده شده بود. این گروهک تروریستی همچنین ادعا کرد که «استیون ساتلاف» آمریکایی 31 ساله را نیز سر بریده است. عناصر این گروهک همچنین با پخش تصاویری ناقص، گفتند سر «دیوید هینز» یکی از کارمندان امدادرسانی انگلستان را نیز بریدند و تهدید کردند که اگر جنگ علیه این گروهک تکفیری ادامه یابد، «آلن هنینگ» گروگان انگلیسی را سرخواهد برید و این کار را نیز انجام داد.

آخرین عملیات اعدام گروگان توسط داعش در 17 نوامبر صورت گرفت و در جریان آن، «پیتر کاسینگ» گروگان آمریکایی که ادعا شد در زمینه امدادرسانی فعالیت می‌کرد، سربریده شد. کاسینگ سال 2013 در شهر «دیرالزور» در شرق سوریه بازداشت شده بود.

بهانه‌ جور شد؛ ائتلاف آمریکا تشکیل شد

پس از اینکه، گروگان‌های مذکور سر بریده شدند، آمریکا در آگوست اعلام کرد که گزینه‌های نظامی علیه داعش را بررسی خواهد کرد. این در حالی بود که برخی از کشورها نپذیرفتند و برخی دیگر در آغاز عملیات علیه تکفیری‌های داعش مردد بودند.

پنتاگون 23 سپتامبر اعلام کرد که ارتش آمریکا و همپیمانان این کشور برای نخستین بار، حملاتی را علیه پایگاه‌های داعش در سوریه ترتیب دادند. کشورهای عربی مانند عربستان، امارات، اردن و بحرین نیز در این حمله مشارکت داشتند. این در حالی بود روسیه، سوریه و ایران اعلام کردند، هر گونه حمله هوایی به سوریه بدون اجازه دمشق، نقض حاکمیت این کشور است.

حمله داعش به «عین العرب»؛ مقاومت کُردها، تروریست‌ها را به عقب راند

گروهک تروریستی داعش بارها تلاش کرد کنترل شهر «عین العرب» (کوبانی) را به دست گیرد. این شهر در شمال سوریه در مرز با ترکیه قرار دارد. این در حالی بود که نیروهای کرد، با قدرت هرچه تمام از شهر خود دفاع کردند. بیش از 300 مبارز کُرد در ماه سپتامبر از مرزهای ترکیه و سوریه برای مبارزه با گروهک تروریستی داعش وارد عین العرب شدند ولی ترکیه برای حمایت از تروریست‌های داعش شماری از گذرگاه‌های مرزی خود را به روی نیروهای کرد بست. این در حالی است که درگیری تروریست‌های داعش با نیروهای کرد ادامه دارد ولی این تروریست ها مجبور به نقب‌نشینی شدند.

موافقت دمشق با مذاکره با مخالفان در روسیه

وزارت امور خارجه سوریه روز شنبه 29 دسامبر اعلام کرد که این کشور آماده است تا بر اساس سیاست همیشگی خود در استقبال از راهکار گفت‌وگو با معارضانی که معتقد به حاکمیت سوریه هستند، در روسیه مذاکره کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، وزارت امور خارجه سوریه با اشاره به تمایل دمشق برای یافتن راهکاری برای حل بحران، همزمان با مبارزه با تروریسم در هر جایی از خاک سوریه و پیش‌بردن مصالحه‌ها و آشتی‌ها در مناطق مختلف سوریه، گفت که آماده حضور در رایزنی‌های مقدماتی در مسکو (برای مذاکره با مخالفان) است.

وزارت خارجه سوریه در این بیانیه تأکید کرد: سوریه همیشه با کسانی که معتقد به وحدت ارضی و حاکمیت و استقلال سیاسی این کشور بوده‌اند، آماده گفت‌وگو بوده و خواهد بود.http://www.farsnews.com

/ 0 نظر / 39 بازدید